2021 04 28 /2021 04 29

Teisėsaugos akiratyje – odontologijos sektorius: viena įmonė galėjo nesumokėti ir 370 tūkst. eurų

Klaipėdos apygardos prokuratūra kontroliuoja ir vadovauja dviem didelės apimties Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdybos vykdomiems ikiteisminiams tyrimams, susijusiems su odontologinių prekių naudojimu ir platinimu, taip pat kelių dešimčių odontologijos kabinetų veikla.Į situaciją sureagavo Odontologijos rūmai - susitikę su FNTT, aptarė prevencijos galimybes.

Dėl galimo neteisingų duomenų apie pajamas pateikimo tiriama dviejų įmonių, užsiimančių didmenine dantų implantų ir jų priedų prekyba, veikla. Viename iš tyrimų domimasi galimu dviejų asmenų neteisėtu praturtėjimu. Turimais duomenimis, viena iš įmonių galėjo nesumokėti per 370 tūkst. eurų mokesčių.

Atliekant nurodytus ikiteisminius tyrimus, pastarosiomis savaitėmis visoje Lietuvoje buvo atlikta 50 kratų. Šiuo metu tyrėjai bei ekspertai analizuoja rastus apskaitos bei kitus tyrimui reikšmingus dokumentus, nustatinėja valstybei padarytą žalą.

Atliekamas tyrimas leidžia įtarti, kad visoje Lietuvoje veikia odontologinių prekių, daugiausia dantų implantų, pardavėjų ir platintojų tinklas, galimai slepiantis pajamas bei mokesčius valstybei. Įtariama, kad didmenine prekyba užsiimančios įmonės iš Europos Sąjungos (ES) arba trečiųjų šalių importuoja dantų implantus bei jų priedus, produkciją parduoda Lietuvoje, naudodamos kruopščiai sukurtas mokesčių vengimo schemas.

Manoma, kad dalis pardavimo pajamų gali būti apskaitomos pagal apgaulingą likučių forminimo schemą – susitarus su odontologijos kabinetais, forminami fiktyvūs prekių grąžinimai pardavėjui, nors iš tiesų implantai ir medžiagos jau būna panaudoti, likučiai nesutampa su įrašais apskaitos dokumentuose.

Atlikus kratas odontologijos kabinetuose įtarta, kad didelė dalis odontologijos kabinetų neveda medicinos priemonių apskaitos žurnalų, kurie privalomi pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą. Manoma, kad tokiu būdu mėginama nuslėpti vykdytos veiklos mastą.

FNTT pareigūnai tikrina vienos iš įmonių direktoriaus asmenines pajamas. Įtariama, kad įsigytas turtas ir asmens išlaidos viršija oficialias pajamas. Neaiškumų dėl išlaidų ir oficialių pajamų nesutapimo kilo ir dėl dar vieno asmens, kuris galimai platina dantų implantus bei dirba skyriaus vedėju vienoje iš klinikų. Tiriamas galimas neteisėtas šių asmenų praturtėjimas.

Ikiteisminius tyrimus organizuoja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Už mokesčių vengimą teikiant neteisingus duomenis apie pajamas, kai mokesčių suma viršija 750 MGL, griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki aštuonerių metų. Už nusikalstamu būdu gautą didelės vertės turtą griežčiausia gresianti bausmė – laisvės atėmimas iki šešerių metų.

„Scanpix“ nuotr./Odontologo kabinete
„Scanpix“ nuotr./Odontologo kabinete

Odontologų rūmų vadovė apie FNTT tyrimą: visada pasisakėme už skaidrią veiklą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) trečiadienį paskelbus apie atliekamus tyrimus odontologijos sektoriuje, Odontologų rūmų vadovė, Vilniaus universiteto profesorė Vilma Brukienė sako, kad odontologus ir burnos priežiūros specialistus vienijanti organizacija visuomet pasisakė už skaidrią veiklą.

„Odontologų rūmai neturi daugiau informacijos, negu jos buvo paskelbta šiandien žiniasklaidoje, dėlto kažką komentuoti plačiau apie tyrimus negalime. Mūsų požiūris yra vienareikšmiškas – rūmai visada pasisakė už skaidrią veiklą ir rūmai visada dirbo bei dirba prevenciškai“, – BNS sakė rūmų tarybos pirmininkė.

Odontologų rūmai neturi daugiau informacijos, negu jos buvo paskelbta šiandien žiniasklaidoje.

„Bendraujame su Valstybine mokesčių inspekcija, Ligonių kasa. Štai, pavyzdžiui, VMI pas mus nuolat dalyvauja susitikimuose su bendruomene, įvairiuose renginiuose skaito paskaitas, mes konsultuojamės neaiškiais klausimais su VMI, jie konsultuojasi su mumis“, – pridūrė ji.

Organizacijos vadovė taip pat teigė, kad priemonių prieš neskaidrią veiklą vykdančius odontologus rūmai negali imtis, kadangi administravimą vykdo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai.

„Kadangi iš rūmų yra atimtos viešojo administravimo funkcijos kaip licencijavimas, tai mes esame praradę kažkokias poveikio, bausmės funkcijas, nes tai perduota Akreditavimo tarnybai, mes dirbame prevencinius darbus“, – teigė V.Brukienė.

Sektoriuje – pasikartojančios tendencijos

Odontologijos sektoriuje naudojamos įtartinos mokesčių slėpimo schemos, FNTT vertinimu, dominuoja ir kituose pareigūnų atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose. Nustatyti pažeidimai susiję su apgaulingu apskaitos tvarkymu, atlyginimais vokeliuose, galimu gautų pajamų neapskaitymu, kurio tikėtina priežastis – gaunamas neoficialus darbo užmokestis, taip pat dėl didelio darbo užmokesčio atsirandančios prievolės mokėti didesnį nei 5 proc. pelno mokestį. Įtariama, kad pajamos neapskaitomos ir todėl, kad jos panaudojamos neoficialiam darbo užmokesčiui išmokėti.

FNTT vertinimu, odontologijos sektorius priskiriamas prie rizikingų verslo sektorių Lietuvoje, kuriam praėjusiais ir šiais metais Tarnyba skiria daugiau dėmesio. Per 2020 m. vien FNTT Klaipėdos apygardos valdyba pabaigė 4 ikiteisminius tyrimus, susijusius su odontologijos kabinetų veikla, kitais atvejais už apgaulingai tvarkomą apskaitą įmonės atsakingiems asmenims surašyti ANK protokolai. Nustatyti pajamų neapskaitymo ir atlyginimų mokėjimo vokeliuose faktai. Visuose tyrimuose padaryta žala buvo atlyginta ikiteisminio tyrimo metu.

Odontologų rūmų atstovai susitiko su FNTT

LR odontologų rūmai, reaguodami į šią savaitę paskelbtą tyrimą dėl odontologinių prekių naudojimo ir platinimo, iš karto kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT).

Balandžio 29-ąją įvyko susitikimas su Odontologų rūmų atstovais, pranešė rūmai. Šio susitikimo metu buvo aptarta bendra FNTT praktika įvairiuose šalies ūkio sektoriuose, nagrinėjama spaudoje pasirodžiusi informacija bei diskutuojama dėl galimų prevencijos veiksmų.

Susitikime kalbėta, kad kovoje su šešėliu ne tik odontologijos sektoriui skiriama daugiau dėmesio, prie rizikingų priskiriama daugiau sektorių. Susitikime buvo aptarta viešai pasirodžiusi informacija dėl FNTT atliekamų ikiteisminių tyrimų, kuriuose dėmesys nukreiptas į dvi didmeninės prekybos įmones bei kelių dešimčių odontologijos kabinetų veiklą.

FNTT kartu su kitomis atsakingomis institucijomis dažnai atlieka patikrinimus įmonėse, tarp jų ir odontologinės pagalbos (priežiūros) įstaigose. Odontologų rūmų atstovai išgirdo, kad sektoriuje yra nemaža dalis įmonių, nesulaukiančių tikrintojų priekaištų ir savo veiklą vykdančių tinkamai.

Susitikimo pabaigoje buvo sutarta dėl Odontologų rūmų bei FNTT bendradarbiavimo stiprinimo ir išplėtimo, šešėlio prevencijos veiksmų gerinimo, odontologinės bendruomenės narių papildomo švietimo.

Odontologų rūmai primena, kad jie visada pasisakė už skaidrią odontologijos ir visos sveikatos sistemos veiklą, ne kartą teikė siūlymus dėl šešėlio mažinimo odontologijos srityje ir toliau nepertraukiamai dirba su galimų pažeidimų prevencija šiame sektoriuje.

„Bendraujame su Sveikatos apsaugos ministerija, Sveikatos reikalų komitetu, Finansų ministerija, Valstybine mokesčių inspekcija, Ligonių kasa. Štai, pavyzdžiui, VMI pas mus nuolat dalyvauja susitikimuose su bendruomene, įvairiuose renginiuose skaito paskaitas, mes konsultuojamės neaiškiais klausimais su VMI, jie konsultuojasi su mumis. Dabar intensyviai bendradarbiausime ir su FNTT", – sako Odontologų rūmų tarybos pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis