Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 10 04 /13:44

Teismas imasi dar vienos Sausio 13-osios bylos

Vilniaus apygardos teismas penktadienį paskelbs nutartį, ar prie jau nagrinėjamos Sausio 13-osios įvykių bylos prijungti dar vieną bylą dėl šių įvykių. Šioje byloje kaltinimai pareikšti dviem asmenims – buvusiems sovietų kariškiams Vladimirui Kotliarovui ir Sergejui Kostecui.
Vilniaus apygardos teismas
Vilniaus apygardos teismas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Abu karininkai tarnavo 76-ojoje, vadinamojoje Pskovo divizijoje, jiems pateikti kaltinimai dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis ir karo nusikaltimų.

„Nusikaltimus padarė veikdami organizuotoje grupėje, panaudodami sprogmenis ir šaunamuosius ginklus. Šie du dalyvavo užimant televizijos bokštą“, – sakė prokurorė Daiva Skorupskaitė Lisauskienė.

Sujungti bylas prašo Generalinė prokuratūra. Bylų sujungimui neprieštarauja ir nukentėjusysis, tėvo per kruvinuosius įvykius netekęs Robertas Povilaitis.

„Man atrodo, kad šioje sudėtingoje byloje yra mažų ir reikšmingų žingsnių, kuriuos svarbu padaryti. Man, atrodo, kad reikšminga, kad dar viena bylos dalis atversta ir teismas dabar nagrinės. Vienas iš jų buvo sulaikytas Italijoje, kur ketino švęsti savo 50-metį. Tas tyrimas ir arešto orderiai rodo, kad kol jų nusikaltimai neištirti, tai yra tam tikros pasekmės – negalima keliauti, kur nori. Man, atrodo, kad tai yra žinia, kad Lietuvoje yra ieškoma teisingumo. Laisvas keliavimas nėra galimas dėl to, kad žmonės yra kaltinami sunkiais nusikaltimais“, – žurnalistams po posėdžio sakė R.Povilaitis.

Kaltinamajame akte skelbiama, kad S.Kostecas ir V.Kotliarovas yra Rusijos piliečiai, abu gyvena Pskove, jie kaltinami veikę kartu su kitais kaltinamaisiais, kurių byla jau nagrinėjama. S.Kostecui šaukimas į Vilniuje vyksiantį teismo posėdį yra įteiktas asmeniškai. Nė vienas kaltinamųjų į posėdį neatvyko.

Teismas paskelbė, jog abu kaltinamieji gyvena užsienyje, vengia atvykti į posėdį, todėl jų byla bus nagrinėjama už akių.

Generalinės prokuratūros prokurorė D.Skorupskaitė Lisauskienė posėdyje sakė, kad S.Kosteco ir V.Kotliarovo bylą reiktų sujungti su Vilniaus apygardos teisme jau nagrinėjama kita Sausio 13-osios byla, joje kaltinimai yra pareikšti 64 asmenims.

„Šioje atskirtoje byloje yra nagrinėjami tie patys įvykiai, vykę 1990 metų sausio 11-13 dienomis, taip pat ir komendanto valanda. Dėl išskyrimo – 2014 metais V.Kotliarovas buvo sulaikytas Italijoje, buvo sprendžiamas ekstradicijos klausimas, neaišku buvo, kada jis bus išspręstas. Kitoje byloje buvo suimtas Jurijus Melis. Įstatymo nustatytas maksimalus suėmimo terminas ėjo į pabaigą, neaišku buvo, kiek tęsis ekstradicijos procedūra. Netrukus buvo išspręstas V.Kotliarovo klausimas, o bylų sujungti jau nebuvo galimybės. Dėl ekonomiškumo ir protingumo reiktų sujungti bylas, tie patys nusikaltimai, tie patys nukentėjusieji. Nepagarbu būtų nukentėjusiuosius dar kartą kviesti į teismą apklausai“, – sakė prokurorė D.Skorupskaitė - Lisauskienė.

V.Kotliarovo ir S.Kosteco atžvilgiu tyrimas nuo didžiausios apimties Sausio 13-osios bylos atskirtas 2014 metais. Šioje atskirtoje byloje iš viso buvo devyni įtariamieji. Likusių septynių asmenų veikla tirta dar kartą atskirtame tyrime, tačiau jis sustabdytas, išnaudojus visas galimybes tiksliai nustatyti nusikaltimą padariusius asmenis.

Didžiausia Sausio 13-osios bylos dalis Vilniaus apygardos teisme nagrinėjama jau ilgiau nei pusantrų metų. Šioje byloje kaltinimai pateikti per 60 asmenų. V.Kotliarovo ir S.Kosteco byloje nagrinėjami tie patys nusikaltimai, kaip ir didžiojoje Sausio 13-osios byloje.

Buvęs sovietų karininkas iš Sankt Peterburgo V.Kotliarovas Milano oro uoste buvo sulaikytas 2014 metų gegužės 13 dieną, kai vyko į Italiją švęsti 50 metų jubiliejaus. Įtariamajam skyrus lengvesnę kardomąją priemonę – namų areštą, šis dingo.

Anot Lietuvos prokurorų, buvęs 76-osios Pskovo oro divizijos desantininkas įtariamas nusikalstamomis veikomis prie Spaudos rūmų ir Televizijos bokšto Vilniuje.

Sausio 13-osios byla dėl įvykių 1991 metų sausį, kai agresija ir jėga siekta nepriklausomybę atkūrusią Lietuvą grąžinti į Sovietų Sąjungos sudėtį, yra viena reikšmingiausių ir didžiausių Lietuvos teisėsaugos istorijoje. Bylą sudaro daugiau kaip 700 tomų. Joje yra daugiau nei 800 nukentėjusiųjų. Praėjus 26 metams, gyvi tebėra apie 650 nukentėjusiųjų, 400 iš jų nukentėjo prie televizijos bokšto. Pusė jų – maždaug 250 – apklausti, mirusiųjų parodymai paskelbti teismo posėdyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais