Teismas sostinėje nupūtė šiokį tokį dulkių sluoksnį nuo sunkiasvorės baudžiamosios bylos, kurioje pagrindinis kaltinamasis yra Darbo partijos (DP) lyderis Viktoras Uspaskichas.
Kaip žinoma, juodosios buhalterijos teisminiame procese įvyko pertrauka, nes trims kaltinamiesiems patekus į naująjį Seimą, parlamentarai sprendė dėl šių politikų teisinės neliečiamybės.
Kai Seimas, atlaikęs „darbietišką“ ašarų ir skambių pareiškimų spektaklį, leido traukti baudžiamojon atsakomybėn Vitaliją Vonžutaitę, Vytautą Gapšį ir V.Uspaskichą, tęsti šios bylos nagrinėjimo Vilniaus apygardos teisme neliko jokių kliūčių. Kartu teisiama ir DP finansininkė Marina Liutkevičienė.
Pirmasis šiųmetis rytinis posėdis – ketvirtadienį nuo 9 val.
Papildyta 09.19 val. Visi kaltinamieji ketvirtadienį susirinko į teismą. V.Uspaskichas keletą minučių vėlavo, bet iki teisėjų atėjimo dar spėjo paspausdamas ranką pasveikinti advokatus ir kolegas su Naujaisiais.
Prasidėjo posėdis.
Teismas pranešė, kad gavo iš Seimo informaciją apie panaikintą trijų kaltinamųjų imunitetą.
Darbo partijos advokatas V.Bužinskas nusišalino nuo bylos: įžvelgė savo interesų konfliktą, nes atstovauja ir televizininkams, kurie DP veiklą vertina itin kritiškai.
„Vienas mano klientas veikia prieš kitą mano klientą, kurį ginu šioje byloje. Esant akivaizdžiam interesų konfliktui, privalau neatstovauti nei vienai, nei kitai pusei tame konflikte“, – advokatas Valdemaras Bužinskas netikėtai paprašė leisti jam nusišalinti nuo šios bylos.
Darbo partijai kaip kaltinamajam juridiniam asmeniui šioje byloje atstovavęs teisininkas prasitarė, kad tarp jo klientų yra viena komercinė televizija, kuri rengia reportažus ir laidas apie šią bylą. Tačiau žurnalistų ir Darbo partijos pozicija šioje istorijoje radikaliai skiriasi.
Teisėjai leido V.Bužinskui pasišalinti. Vietoje jo Darbo partijai atstovauja kitas, šiandien naujai į bylą atvykęs teisininkas Vladimiras Buslovičius.
Teismas toliau garsina baudžiamosios bylos medžiagą. 32-asis tomas jau pagarsintas, toliau kolegijos pirmininkė vardija, kokie dokumentai sudaro 33-iąjį tomą.
Papildyta 09.56 val. Bylos medžiaga garsinama gana sparčiai. Per pusvalandį kolegija pasiekė jau 53-iąjį tomą.
Ši procedūra būtų klampesnė, jei proceso dalyviai nuolat prašytų ne tik įvardinti, bet ir perskaityti tam tikrą byloje esantį dokumentą. Tačiau tokių prašymų pateikiama retai.
Vadinamąją Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą sudaro 162 tomai. Akivaizdu, kad daugelis proceso dalyvių ir žiūrovų nuobodžiauja, ieško papildomos veiklos. Kaltinamieji V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė naršo kompiuteriuose bei išmaniuosiuose mobiliuosiuose telefonuose.
Trys teisėjų kolegijos nariai bylos medžiagą skaito pasikeisdami.
Papildyta 11.10 val. Iki 11 val. teismas pagarsino daugiau nei 60 bylos tomų. Paskelbta pertrauka iki vidurdienio. Jos reikėjo ir dėl techninių priežasčių: paskelbtus bylos tomus reikėjo išnešti, o atnešti naujus.
Pertraukos metu kaltinamasis V.Gapšys duodamas interviu žiniasklaidai piktinosi Valstybės saugumo departamento vaidmeniu šioje istorijoje (žr. filmuotą interviu žemiau). Politikas stebisi, kodėl saugumiečiai rinko informaciją apie „darbiečių“ susitikimus su rinkėjais: „Aš norėčiau sužinoti, kur yra įrašyta, kad VSD renka medžiagą apie politinės partijos susitikimus su visuomene. Dėl to mums kyla klausimų.“ V.Gapšys prasitarė dar turėsiąs teismui tam tikrų pastabų ir prašymų.
Savo ruožtu kaltinamasis V.Uspaskichas žurnalistus tikino, kad yra suinteresuotas kuo greitesniu šios bylos išnagrinėjimu. „Darbiečių“ lyderis pareiškė, kad būti teisiamam jam jau nusibodo.
Bylą kuruojantis prokuroras Saulius Verseckas irgi pareiškė viltį, kad procesas nebus vilkinamas. Tiesa, posėdžiai dar suplanuoti iki gegužės mėnesio.
Papildyta 12.24 val. Po pietų pertraukos teismas tęsia darbą, toliau garsinama bylos medžiaga. Iš ryto dešimtys žiniasklaidos atstovų buvo tiesiog apgulę teismo rūmus, bet dabar susidomėjimas rezonansiniu procesu slūgsta: popietę salėje liko tik penki žurnalistai.
Beje, po pietų pertraukos paaiškėjo, kad buvusios DP finansininkės M.Liutkevičienės advokatė Reda Kurlavičienė staiga nutraukė sutartį su šia kaltinamąja.
Rytiniame posėdyje teisininkė dar dalyvavo, bet popietę teisme nebepasirodė.
R.Kurlavičienė savo klientės prašė neviešinti jos pasitraukimo priežasčių.
Pati kaltinamoji dėl nutrūkusios gynybos sutarties nemato problemų: M.Liutkevičienė šioje byloje turi ir valstybės skirtą advokatą, todėl siūlė tęsti bylos nagrinėjimą.
Papildyta 12.54 val. Teismas išsamiai pagarsino dalį byloje surinktų duomenų apie anksčiau leistą savaitraštį „Laikas“.
Analizės metu nustatyta, kad 2004–2006 metais šiame laikraštyje buvo publikuotos 507 publikacijos, susijusios su Darbo partija. Problema ta, kad vos 57 straipsniai buvo tinkamai pažymėti kaip politinė reklama, laikantis galiojančių reikalavimų. Dalis „darbiečių“ užsakymu spausdintų publikacijų buvo neigiama informacija apie Darbo partijos konkurentus, oponentus.
Įdomi detalė: savaitraštyje „Laikas“ Darbo partijai palankios publikacijos buvo spausdinamos net tada, kai už jas nebuvo apmokama. 2006 m. pabaigoje partijos skola šį laikraštį leidžiančiai bendrovei siekė daugiau nei 26 tūkst. litų.
Papildyta 13.51 val. Teismas žada vėl skelbti pertrauką – apie 14 val. Bylos medžiagos garsinimas, regis, lėtėja, nes advokatai prašo vis daugiau dokumentų ne tik išvardinti, bet ir pilnai perskaityti.
Aistras teisme sukėlė byloje esanti „Specialisto išvada dėl Darbo partijos ūkinės–finansinės veiklos.“ Iš kaltinamųjų suolo pašokęs V.Uspaskichas pareiškė, kad norėtų išgirsti ne tik pačią išvadą, bet ir jos priedus. Anot kaltinamojo, kai nėra žinomas visų priedų turinys, nėra aišku, kuo remiantis suformuoluota išvada.
Netrukus iš savo vietos stryktelėjo ir įsiaudrinęs V.Gapšio advokatas Saulius Juzukonis. Jis svarstė, kad Baudžiamojo proceso kodekso reikalavimai visoms byloms galioja vienodai. „Kaip matau, norma dėl dokumentų paskelbimo šioje byloje taikoma kažkaip kitaip. Jei prašoma pagarsinti visą dokumentą, tai jis visas ir turi būti perskaitomas. O šiuo atveju teismas atsirenka savo nuožiūra, ką skaityti, o ko ne.“
Kolegijos vadovė advokatui bandė aiškinti, kad skaitoma viskas iš eilės, o neskaitoma tik tai, kas nebūtina.
„Aš irgi ne kvailys ir suprantu, ką jūs kalbate!“, – karščiavosi advokatas S.Juzukonis. Jis pareiškė kolegijai savotišką ultimatumą: arba prašomą medžiagą skaityti pilnai, arba neskaityti visai. Po minutės teisininkas apskritai trumpam išėjo iš teismo salės.
Emocijoms atvėsinti teismas paskelbė planuotą trumpą pertrauką.
Papildyta 14.28 val. Po 15 minučių pertraukos teismas tęsia baudžiamosios bylos nagrinėjimą. Toliau garsinama bylos medžiaga. Advokatai klausosi santūriai, o kaltinamieji V.Uspaskichas ir V.Gapšys naršo kompiuteriuose.
Papildyta 15.23 val. Teismas jau apie valandą monotoniškai, be pertraukimų, skaito bylos medžiagą. Posėdžio metu pagarsinta daugybė detalių, susijusių su Darbo partijos juodąja buhalterija
66-ajame bylos tome esančioje Specialisto išvadoje dėl Darbo partijos ūkinės–finansinės veiklos 2004-2006 metais pažymima, kad „darbiečių“ finansininkai per trejus metus neapskaitė bemaž 23,5 mln. litų išlaidų ir beveik 25 mln. litų pajamų.
Teigiama, kad Darbo partija juodosios buhalterijos būdu iš įvairių rėmėjų gavo apie 3 mln. litų. „Visos finansinės operacijos turi būti pagrįstos oficialiais dokumentais“ – savo išvadoje pažymi specialistas. Jo paaiškinime primenama, kad bet kuri dovana ar auka, gauta iš rėmėjo, kurios vertė yra didesnė nei 100 litų, privaloma tvarka būti oficialiai apskaityta. Jei paramos suma yra didesnė nei 3 000 litų, partijai draudžiama laikyti šiuos pinigus grynaisiais.
Darbo partijos baudžiamosios bylos medžiagoje esantys kasos pajamų ir išlaidų orderių rodo, kas šelpė partiją ir kam šie juodi pinigai buvo leidžiami. Neapskaitytas lėšas Darbo partija naudojo kone visai partijos veiklai: nuo atlyginimų partijos darbuotojams iki vakarėlių ir kelionių: algoms, paskoloms, gėlėms, vakarėliams, dezinfekcijai. Iš juodosios kasos partiečiams buvo teikiamos ir beprocentės paskolos.
Kaip partija gaudavo juodųjų lėšų, naujienų portalas 15min.lt smulkiai rašė prieš mėnesį, pernai portale buvo apžvelgta ir Darbo partijos parama žiniasklaidai.
Papildyta 16.05 val. „Žmonės nebesugeba priimti informacijos, gerbiama teisėjų kolegija. Dirbame nuo 9 valandos ryto, visi yra pavargę!“ – advokatas Vytautas Stanislovas Sviderskis pareiškė, kad konstruktyviai dirbti šioje byloje ketvirtadienio pavakarę jau yra nebeįmanoma. Garsus advokatas pareikavo pertraukos iki penktadienio.
Teisėjų kolegijai pirmininkaujanti Daiva Pranytė-Zalieckienė paprašė 72 metų teisininko ir visų kitų pavargusių proceso dalyvių dar šiek tiek pakentėti: teismas baigs darbą, kai pagarsins visą 66-ąjį bylos tomą.
Garsinamoje Specialisto išvadoje jau skaitomas 100-asis puslapis iš 129.
„Galite praleisti iki 25 punkto“, – kaltinamasis V.Gapšys teismui netrukus pasiūlė būdą, kaip peršokti iškart į 105-ąjį puslapį. Ne mažiau už kitus pavargę kolegijos nariai tokį pasiūlymą priėmė be diskusijų.
Papildyta 16.46 val. 66-ojo tomo skaityti teismas nebaigė. Pirmininkė D.Pranytė-Zalieckienė pranešė, kad baigėsi teismo darbo laikas, ir atsisveikino iki rytdienos.