Tyrimo duomenimis, Lietuva, būdama tranzitine šalimi, užima labai svarbią vietą sprendžiant nelegalios prekybos tabako gaminiais problemą visoje Europoje. Panašūs tyrimai buvo atlikti Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje ir Italijoje.
“Lietuvoje prekyba nelegaliais tabako gaminiais yra labai plačiai paplitusi, be to, tai yra šalis, per kurią ir iš kurios nelegalios prekės lengvai patenka ir į kitas valstybes. Visiems gerai žinoma, kad nelegalių cigarečių suvartojimas Lietuvoje yra vienas didžiausių Europos Sąjungoje (ES). Norint to išvengti, prevencinės priemonės, tokios kaip įvairių siunteresuotų šalių bendras susitarimas, yra būtinos – kovai su nelegalia prekyba privaloma turėti aiškią strategiją, kuri apimtų baudžiamąją teisę, administracines sankcijas bei kitas netiesiogines priemones, galinčias užkirsti kelią nusikalstamai veiklai,” – pasakoja “Transcrime” vadovas profesorius Ernesto U.Savona.
Lietuvoje nelegalių cigarečių suvartojimas ženkliai viršija ES vidurkį. Kas trečia šalyje surūkoma cigaretė yra kontrabandinė, o kontrabandinių cigarečių mastas Lietuvoje yra antras pagal dydį ES.
“KPMG” tyrimo duomenimis, Lietuvoje nelegalių cigarečių suvartojimas ženkliai viršija ES vidurkį. Kas trečia šalyje surūkoma cigaretė yra kontrabandinė, o kontrabandinių cigarečių mastas Lietuvoje yra antras pagal dydį ES.
Tyrimų centro “Transcrime” ataskaitos pristatymo renginyje “Nelegali prekyba tabako gaminiais: sąlygos ir efektyvūs sprendimai” tyrimą pristatys “Transcrime” vadovas profesorius Ernesto U. Savona ir profesorius Francesco Calderoni. Svečius sveikins Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto dekanė prof. dr. Rima Ažubalytė ir Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius. Renginį moderuos Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės ir proceso instituto direktorius prof. dr. Raimundas Jurka.
“Šis tyrimas ne tik pateikia pagrindines įžvalgas dėl nelegalios prekybos tabako gaminiais, atskleidžia ryšį su legalia rinka bei kitais socialiniais, ekonominiais ir politiniais veiksniais Lietuvoje, bet ir pasiūlo galimus kontrabandos mažinimo būdus. Kadangi panašaus pobūdžio tyrimai buvo atlikti ir kitose valstybėse, geroji kitų šalių praktika gali būti pritaikyta ir mūsų šalyje”, – sakė Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės ir proceso instituto direktorius prof. dr. Raimundas Jurka.