Papildyta 9.29 val.: Ugniagesiai-gelbėtojai informavo, kad atvira liepsna degusį pastatą gesino septynios atocisternos, atvyko atukeltuvas, operacijų valdymo štabas. Nors pavyko apsaugoti vertingą varpinę, medinės bažnyčios viduje sudegė altorius, kaip įtariama, keturi vertingi paveikslai, liturginės priemonės, šildytuvas, dulkių siurblys, kiti daiktai.
1923 m. pastatyta bažnyčia sudegė neatstatomai. „Sekmadienį dar galvojau nuvažiuosiu į Paštuvą pasimelsti“, – ašarų nesulaikė garbaus amžiaus moteris. Ji, vos išgirdusi apie nelaimę, iš karto atskubėjo prie sudegusios bažnyčios pabūti kartu su bendraminčiais
Apie gaisrą ugniagesiams pranešė netoliese įsikūrusios Šv. Juozapo ir šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės basųjų karmeličių vienuolyno vienuolės. Jos išsaugotus nuo liepsnos daiktus tvarkė ir valė vienuolyno kieme.
Papildyta 11.09 val.: Į įvykio vietą atvykęs Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pergyveno, kad gaisras bažnyčioje yra labai skaudus smūgis vietos bendruomenei. Jis patikino, kad rajono savivaldybė padės atpirkti sudegusius apeigų rekvizitus, kurių prireiks, jei religines apeigas žmonės norės atlikti bendruomenės centre. Jei bendruomenė nuspręs, kad nori atstatyti bažnyčią, V.Makūnas žadėjo visokeriopą rajono valdžios paramą.
Papildyta: 12.14 val.: Ugniagesys: apsisaugoti negalima tik nuo piktavalių žmonių
Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos gaisrų tyrimų poskyrio viršininkas Arūnas Kilšauskas 15min.lt patvirtino, kad liepsna seną medinį pastatą apėmė žaibiškai.
„Patys matote – medinis pastatas, aplink šiaudai, tarp rastų, kurių daugelis – patrūnijusių, prikišta šiaudų, samanų, jis išdžiuvęs labai – jam apie 100 metų, todėl degė stipriai ir iš karto. Gaisrą netoliese įsikūrusios vienuolės pastebėjo vėlai, todėl mums atvykus liepsna jau buvo apėmusi visą pastatą.
Patį gaisrą užgesinome per gerą valandą. Po to vyko baigiamieji darbai, ir dabar dar vyksta atkasinėjimas, tai – tyrimo darbai, siekiant nustatyti gaisro priežastį. Randame įvairių įdomių daiktų, viską reikia pasižiūrėti“, – pasakojo A.Kilšauskas.
Jo teigimu, sumažinti gaisro riziką galima taikant įvairias prevencines priemones – įrengti žaibolaidį, patikrinti elektros instaliacijos varžas, supurškiant medį specialiomis nedegiomis medžiagomis, tiesa, Paštuvos bažnyčios atveju jos netiko, nes nemažai rastų jau buvo ištrūniję.
„Yra priemonių, galima apsisaugoti nuo gaisrų, tik ne nuo piktavališkai nusiteikusių žmonių, ypač – kaimiškose vietovėse“, – skėstelėjo rankomis A.Kilšauskas.
Papildyta 12.49 val.: Bažnyčia tikrinta vasarį
„Šitoje bažnyčioje buvo saugomos kilnojamos kultūros vertybės: paveikslai Šv. Trejybė, Šv. Izidorius ir altorėlio du paveikslai. Altorėlio rėmai yra išlikę ir saugomi koplytėlėje. Paveikslai yra kilnojamos kultūros vertybės ir yra registruotos Kultūros vertybių registre. Jie nėra paskelbti valstybės saugomomis vertybėmis“, – sakė Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė
Dailėtyrininkai , menotyrininkai įvertins sudegusius kūrinius ir nustatys jų vertę.
Kitos vertybės – Šv. Antano ir Švento Kazimiero skulptūros yra saugomos koplytėlėje, o bažnyčios viduje buvę kiti paveikslai nebuvo įtraukti į Kultūros vertybių registrą.
A.Naureckaitė atsiminė, kad Paštuvos bažnyčioje esančios vertybės buvo tikrintos šių metų vasarį. Kai, po gaisro Tytuvėnuose, teritoriniams Kultūros paveldo departamento padaliniams buvo liepta patikrinti visas medines, ir ne tik, bažnyčias bei jose esančias kilnojamas kultūros vertybes.
„Ši bažnyčia buvo pirmoji, kurią patikrinome. Visos pakankamai senos kultūros vertybės buvo savo vietose, jų būklė – patenkinama“, – teigė A.Naureckaitė.