Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Troleibusų parko darbuotoja teisme aiškino, kad „sena merga nedatratinta“ – ne prezidentė Dalia Grybauskaitė (nuotraukos)

Prieš teismą stojo solidaus amžiaus vilnietė Violeta Zubavičienė, traukiama administracinėn atsakomybėn už Lietuvos Respublikos prezidentės įžeidimą.
Violeta Zubavičienė teisme
Violeta Zubavičienė teisme kaip įmanydama vengė objektyvo. Netgi posėdžio metu, kai nefilmuojama ir nefotografuojama, ji sėdėjo su gobtuvu. / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Neištarė nė vieno keiksmažodžio, tačiau atsidūrė teismo suole už prezidentės Dalios Grybauskaitės įžeidimą.

Tokių išties neeilinių sugebėjimų turi vilnietė V.Zubavičienė, traukiama administracinėn atsakomybėn už viešą išpuolį prieš mūsų šalies vadovę.

Per visą gyvenimą nė sykio neteista ir net administracine tvarka nebausta solidaus amžiaus moteris Vilniaus 1-ojo apylinkės teismo salėje pareiškė: „Aš noriu kuo greičiau užbaigti šitą reikalą. Šį bjaurų reikalą.“

Sužinojusi, kad viešą teismo posėdį stebės žurnalistas, moteris kreipėsi į teisėją: „Gal galima apsieiti be žiniasklaidos?“

Išgirdusi, kad administracinių teisės pažeidimų bylos paprastai nenagrinėjamos už uždarų durų, V.Zubavičienė negalėjo patikėti: „Ir turės teisę rašyti visą tą?..“

Tačiau viešumas šios vilnietės nė trupučio netrikdė tada, kai visam pasauliui matomuose interneto komentaruose ji pareiškė savo nuomonę prie straipsnio, kuriame buvo pranešama apie planuojamą prezidentės D.Grybauskaitės vizitą į Baltarusiją.

Už V.Zubavičienės komentarą Žurnalistų etikos inspektorė lapkričio 22 dieną surašė jai pažeidimo protokolą.

Protokole nurodoma, kad pažeidėja pateikė neigiamą valstybės vadovės įvertinimą, užgauliai atsiliepė apie D.Grybauskaitę. Anot inspektorės, komentaro autorė „apibūdino valstybės vadovę kaip palaidą lytinį gyvenimą gyvenančią, nerimtą moterį.“

Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Prekybos tinklų vadovų priėmimas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr./Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Starovierka“, „Komsomolcovna“, „Komunistka“, „Sena merga nedatratinta“, „Kalė šerta nešerta, o vis tiek pas gudą lenda į būdą“, – tai tik keli teisme cituoti žodžiai ir frazės iš skandalingojo komentaro, kuris dabar jau, žinoma, yra paslėptas.

„Aš neparašiau nė vienos pavardės, nė pareigybės!“, – V.Zubavičienė teisme puolė teisintis parašiusi niekam konkrečiai neadresuotą feljetoninę abstrakciją.

Tai nustebino bylą nagrinėjusį teisėją Antaną Virbalą. Jis pacitavo ankstesnį vilnietės pasiaiškinimą: „Dėl savo poelgio labai gailiuosi. Nenorėjau įžeisti Respublikos prezidentės. Atsiprašau prezidentės.“

Tada V.Zubavičienė pareiškė, kad Žurnalistų etikos inspektorė Zita Zamžickienė pasirėmė „policijos komisariate apgaulės būdu parašytu protokolu.“

Moteris pasakojo buvusi pakviesta į policijos komisariatą ir paklausta, ar rašė komentarą prie straipsnio apie D.Grybauskaitę.

„Aš neatsimenu“, – pati save pacitavo vilnietė.Anot inspektorių, komentaro autorė apibūdino valstybės vadovę kaip palaidą lytinį gyvenimą gyvenančią, nerimtą moterį.

Tokį atsakymą išgirdęs tyrėjas V.Zubavičienei esą pasiūlė savotišką sandėrį: „Jei prisipažinsit, tuo viskas ir baigsis. Jus įspės, ir viskas.“

Jaučiasi „teisiama už patarlių vartojimą“

Moteris tikino sutikusi ir tada buvusi nusiųsta į kitą kabinetą palaukti. „Ten prasėdėjau pusantros valandos, nes niekas nežinojo, ką su manim daryt...“, – prisiminė pažeidėja.

Netrukus ji sužinojo, kad vis dėlto teks apsilankyti Žurnalistų etikos inspekcijoje, kurios pareigūnai įvertins jos komentarą.

„Ir ten mane išauklėjo du ponai. Kiek man galima gadinti sveikatą? Na, padariau klaidą, parašiau žinutę“, – teisme lyg ir atgailavo kovingai nusiteikusi moteris.

Tačiau tuoj pat ji vėl ėmė piktintis inspektorės Z.Zamžickienės vertinimu. „Ji numano, kad tai yra prezidentė. Bet kuo pagrįstas toks manymas, kad komentaras yra konkrečiai apie prezidentę?“ – retoriškai klausė V.Zubavičienė.

Ji pridūrė, kad negali būti teisiama tiesiog už užuominas. Anot moters, ją glumina, kaip komentare pavartotas kalbines priemones interpretuoja inspektorė.

Ypač moterį stebina tai, kad kaip įžeidimas jos komentare vertinama net frazė „tikra komunistė“.

Esą net jei jos pareikšta nuomonė tikrai būtų apie prezidentę D.Grybauskaitę, tai nebūtų joks šmeižtas ar įžeidimas, nes net oficialioje šalies vadovės biografijoje nurodoma, kad politikė buvo Komunistų partijos narė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Aleksandras Lukašenka Minske
Vilnietei atsirūgo komentaras internete apie būsimą D.Grybauskaitės ir A.Lukašenkos susitikimą Minske.

„Tai policinės, totalitarinės valstybės nuostatos, prasilenkiančios su teisinės valstybės principais!“, – apie argumentus, kuriais remiantis jai surašytas protokolas, kalbėjo V.Zubavičienė.

Ji dar pridūrė: „Betrūktų, kad teismai teistų už patarlių taikymą, aforizmų vartojimą.“

Feljetonas apie visus Lietuvos politikus?

Netrukus vilnietė pažėrė dar vieną gynybinį argumentą.

„Portalas turi keiksmažodžių filtrą. Nė vienas mano parašytas žodis nėra keiksmažodis!“, – pabrėžė ji.

Teisėjo klausinėjama, ką ji turėjo omenyje savo komentare, V.Zubavičienė pareiškė: „Visą Lietuvos politinę klasę. Tai – vaizdinys!“

Matydama, kad teismas rimtai ėmėsi nagrinėti šią istoriją, moteris vėl ėmėsi emocinių argumentų: „Kiek aš galiu kentėti? Ar jūs įsivaizduojate, kiek aš praradau sveikatos“, – teismo salėje ėmė kūkčioti vilnietė.

Greitai nurimusi, ponia vėl pakartojo savo geležinį teiginį: „Aš ne jai adresavau tą žinutę...“

„O šita burlačka, statovierka, sena merga?“, – frazes iš jos komentaro citavo teisėjas A.Virbalas.

– Absoliučiai nebuvo skirta jai!

– O kam?

– Nu, vaizdinys!

– Tai ką turėjot omeny?

– Nieko...

– „Nedatratinta“?

– Epitetas. Neparašiau nei kuri kūno vieta! Tiesiog tra-ta-ta – vat tau ir nedatratinta!

– Kam čia buvo skirta?

– Niekam!

– „Slavas“, „Gudas“, „Lyg medum patepta“?

– Patarlė, aforizmas.

– „Kalė nešerta“?Jei jinai perskaitė, jei kažkam užmyniau ant mozolio – aš atsiprašau. Bet atsiprašymas dar nereiškia kaltės pripažinimo, – teisme pareiškė V.Zubavičienė.

– Kalė gali būti šuo.

– O šiuo atveju? Kam taikėt?

– Niekam.

Gresia bauda iki 1 000 litų

Pabaigusi šį chaotišką dialogą su teisėju, administracinėn atsakomybėn traukiama ponia vėl ėmė šnekėti aiškiai ir tiesiai.

„Aš neturėjau omenyje Grybauskaitės. Bet jei jinai perskaitė, jei kažkam užmyniau ant mozolio – aš atsiprašau. Bet atsiprašymas dar nereiškia kaltės pripažinimo“, – dėstė V.Zubavičienė.

Pačioje posėdžio pabaigoje įmonėje „Vilniaus troleibusai“ dirbanti moteris apibendrino: „Tą žinutę parašiau, bet tikrai nenorėdama nieko įžeisti. Man gėda. Daugiau tokių žinučių nebus.“

ATPK 214(6) straipsnis „Respublikos Prezidento įžeidimas arba šmeižimas masinės informacijos priemonėse“ numato, kad prezidento įžeidimas arba šmeižimas masinės informacijos priemonėse užtraukia įspėjimą ar baudą nuo 500 iki 1 000 litų.

Tokie pat veiksmai, padaryti asmens, bausto administracine nuobauda už šio straipsnio pirmojoje dalyje numatytus pažeidimus, – užtraukia baudą nuo 1 000 iki 3 000 litų.

Kokia nuobauda bus skirta lietuvių kalbą meistriškai valdančiai V.Zubavičienei, teisėjas A.Virbalas žadėjo paskelbti penktadienį popiet.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų