Iš pažiūros paprastas tušinukas iš tiesų yra narkotikams leistis skirtas švirkštas, kurį kalinys gali lyg niekur nieko nešiotis kišenėje.
Mobilieji telefonai paslėpti knygose, konservuose ir balduose. Jais nusikaltėliai bendrauja su laisvėje esančiais savo sėbrais.
Šaltieji ginklai, kuriais neprognozuojami nuteistieji gali sužaloti juos prižiūrinčius pataisos pareigūnus.
Tai – ne epizodai iš Holivudo filmo. Draudžiami daiktai yra įkalinimo įstaigų realybė, neslepia Kalėjimų departamento atstovai.
Penktadienį jie pademonstravo, kaip pataisos pareigūnai ruošiasi kovoti su kalinių savivale už įkalinimo įstaigų grotų.
Niekas neišvengia patikrinimo
Nė vienas kalėjimo kameroje šeimininkaujantis nuteistasis neišvengia pataisos pareigūnų apsilankymo, kurio metu vyksta nuodugnus patikrinimas.
Kas antrą dieną prižiūrėtojai išveja nuteistuosius, kol tikrina pačius įvairiausius kamerų užkaborius.
„Įtarimą gali sukelti ir neveikianti šviestuvo lemputė“, – sakė Kalėjimų departamento Kompetencijų ugdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Valdemaras Kazakas.
Tai gali būti ženklas, kad ten yra kažkas paslėpta. V.Kazakas prisiminė atvejį, kai įtarimą sukėlusi baldo atplaiša pareigūnams padėjo suprasti, kad jo viduje yra įkištas mobiliojo ryšio telefonas.
Netikėtos kratos
Tokios kratos daromos ir netikėtai. Remiantis Kriminalinės žvalgybos informacija, pataisos pareigūnai gali ieškoti, ar nuteistasis neturi ginklų ir narkotikų.
„Įkalinimo įstaigose paprasti daiktai gali pavirsti mirtinais ginklais“, – aiškino Kompetencijų ugdymo skyriaus vyriausiasis specialistas.
V.Kazakas pademonstravo, ką turi omenyje. Vienas nuteistasis sugebėjo pasigaminti šaunamąjį ginklą, kuriam užtaisyti užtenka tušinuko.
Reikiamų medžiagų gauna kalėjime
Kitas kalinys iš lovos išrovė spyruoklę, kuri gali būti puikiausiai panaudota mušti kitus kalinius arba pasipriešinti pataisos namuose tvarką prižiūrintiems pareigūnams.
Todėl buvo nuspręsta pataisos namuose atsisakyti lovų, kurių čiužiniai turi spyruokles. Tačiau kaliniai vis tiek gali gauti reikiamų daiktų, galinčių praversti jų piktiems kėslams.
Kalėjimų departamento atstovų teigimu, nuteistiesiems pavyksta apsirūpinti tokiais ginklais, kai jie atlieka pataisos namų vadovybės skirtus darbus.
„Reikiamų medžiagų jie gauna pataisos namų gamybinėse zonose“, – neslėpė V.Kazakas.
Pasiruošę blogiausiam
Būsimi prevencijos pareigūnai yra mokomi, kaip apsiginti nuo galimų nuteistųjų išpuolių.
Kalėjimų prižiūrėtojai yra pasiruošę netikėtiems bandymams juos parversti iš nugaros bei nedelsiant atsistoti ir sutramdyti nepaklusnų nuteistąjį.
Tačiau Kalėjimų departamento atstovai yra pasiruošę ir nevaldomų riaušių scenarijui.
Kaliniams pavykus sukelti chaosą įkalinimo įstaigoje, nedelsiant įsikištų Prevencinė grupė, apsišarvavusi specialia apranga, skydais ir guminėmis lazdomis.
Blogiausiu atveju, būtų panaudotas ginklas, kurį kalėjimo prižiūrėtojai yra puikiausiai įvaldę, nes kiekvienas prižiūrėtojas gali vieną dieną užtikrinti tvarką kalėjimų koridoriuose, o kitą – ginkluotas automatu stebėti įkalinimo įstaigos perimetrą iš bokštelio.
Tad pataisos pareigūnai stengiasi neatsilikti išradingumu ir pasiruošimu nuo klastingų įkalinimo įstaigų gyventojų.