Ir tai toli gražu ne pirmoji panaši byla, kurioje teismas priėmė palankius sprendimus žmonėms, nukentėjusiems nuo už grotų sėdinčių telefoninių sukčių.
O ši istorija prasidėjo dar 2014 metais, kai automobiliais prekiaujančios įstaigos vadovas ieškojo, kas iš užsienio galėtų pargabenti jo įsigytą BMW.
Automobilio nesulaukė
Donatas internete paskelbė, kad ieško autovežio, kuris iš Vokietijos pargabentų automobilį į Lietuvą.
Netrukus jis sulaukė skambučio ir sutarė, kad automobilio parvežimas bus suorganizuotas su įmone „Eurofortūna“.
Pasitikrinęs, kad tai išties patikima ir reali bendrovė, užsiimanti krovinių pervežimu, Donatas patikėjo jai savo pirkinį.
Tačiau po savaitės sutartu laiku taip ir nesulaukęs BMW, jis susisiekė su autovežio vairuotoju. Šis paaiškino, kad automobilį jau atidavė užsakovui.
Tuomet Donatas kreipėsi į policiją, be to, dėl prarasto BMW civiline tvarka padavė „Eurofortūną“ į teismą, kur jam buvo priteisti patirti nuostoliai – maždaug 25 tūkst. eurų.
Apgavo iš belangės
Tuo metu ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo pradėję pareigūnai aiškinosi, kur pradingo automobilis.
Netrukus pavyko nustatyti, kad automobilio parvežimo detalės su „Eurofortūnos“ buhaltere derintos paskambinus iš Pravieniškių pataisos namų.
Už grotų sėdėjęs sukčius suderino, kad „Eurofortūna“ pargabentų ne tik Donatui priklausantį BMW, tačiau ir dar du automobilius.
Kai autovežiu viskas buvo atgabenta į Lietuvą, svetimas transporto priemonės pasiėmė sukčiaus bendrininkai, kurių teisėsaugai taip ir nepavyko nustatyti, tačiau pats už grotų sėdėjęs nusikaltimo organizatorius buvo nuteistas.
Pats verslininkas, nelaukdamas, kol teisėsauga suras sukčių, kreipėsi į teismą reikalaudamas „Eurofortūną“ atlyginti nuostolius ir bylą laimėjo, jam iš įmonės priteista daugiau nei 21 tūkst. eurų.
Tačiau šie pinigai Donato taip ir nepasiekė, nes bendrovė bankrutavo jam nesumokėjusi nei cento.
Pravieniškių pataisos namai turės susimokėti
Tuomet verslininkas nusprendė eiti kitu keliu ir į teismą padavė Pravieniškių pataisos namus.
„Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos neteisėtais veiksmais buvo sudaryta galimybė juose kalinčiam J.J. ir jo bendrininkams padaryti nusikaltimą, dėl kurio nukentėjo pareiškėjas“, – savo nuomonę pareiškime teismui dėstė nukentėjęs vyras.
Jis reikalavo, kad pataisos namai sumokėtų pusę automobilio vertės – 10700 eurų bei atlygintų patirtą neturtinę žalą, kurią jis įvertino 1000 eurų.
Bylą išnagrinėjęs Regionų apygardos administracinis teismas nusprendė, kad pinigų už automobilį Donatas taip ir neatgaus, nes jam šie pinigai jam jau priteisti iš „Eurofortūnos“. Aplinkybė, kad įmonė bankrutavo, yra likviduota ir nieko verslininkui nebesumokės, teisiškai situacijai jokios įtakos neturi.
„Šiuo atveju klausimas dėl turtinės žalos dėl automobilio praradimo atlyginimo yra išspręstas įsiteisėjusiais teismų sprendimais“, – nusprendė teismas.
Nepaisant to, teisėjų vertinimu, Pravieniškių pataisos namai iš dalies yra kalti dėl verslininko patirtos žalos.
„Pravieniškių PN-AK nesiėmė pakankamų priemonių, kad mobilieji telefonai nepatektų į pataisos namų teritoriją ir laisvės atėmimo bausmę atliekantiems nuteistiesiems ir jie jais negalėtų naudotis bei daryti nusikalstamas veikas“, – rašoma teismo nutartyje.
Donatui iš Pravieniškių pataisos namų buvo priteista 1000 eurų atlyginti neturtinei žalai, taip pat 1300 eurų sumokėta už advokato išlaidas.