Apie tai, kad beveik šimtmetį skaičiuojančiose Kauno Panemunės kapinėse nelegaliai pjaunama graži aukšta sveika pušis, 15min informavo viena skaitytojų. Pasak jos, kamienas pačioje apačioje apipjautas maždaug po 10 cm iš visų pusių.
„Tai kelia grėsmę aplinkiniams kapams ir praeinantiems žmonėms“, – tikino skaitytoja.
Per mėnesį paaiškės, ar pušys ims sakuotis, tai yra pačios save gydyti. Jei ne – teks nupjauti. Pjovimo darbai kainuos daugiau nei 1000 eurų.
Nuvykus į vietą paaiškėjo, kad nukentėjo ne viena, o net dvi šalia augančios gražuolės pušys. Abi jos išdygusios ant vienos ir tos pačios kapavietės. Darbuotasi profesionaliai, benzininiu pjūklu.
„Neilgai dirbu čia, bet niekad nieko panašaus nėra nutikę. Kas ten žino, kodėl kažkas taip pasielgė. Pušis radome išniekintas po savaitgalio. Darbo dienomis dirbame nuo 8 ryto iki 15.30 val. Šeštadieniais – tik iki pietų. Darbavosi vandalai, kai mūsų nebuvo“, – teigė Panemunės kapinių administratoriaus padėjėja Irena.
Šias kapines prižiūrinčios įmonės „Kapinių priežiūra“ direktorius Ričardas Čėsna patikino, jog trečiadienį dėl šio vandalizmo akto buvo kreiptasi į policiją. Būtent ji ir turės išsiaiškinti kaltininkus. Jei jie bus nustatyti, atlyginimo už padarytą žalą išsireikalauti norės ne tik įmonė, bet ir aplinkosaugininkai.
„Per mėnesį paaiškės, ar gražuolės, daugiau nei 15 metrų siekiančios pušys ims sakuotis, tai yra pačios save gydyti. Jei ne – teks nupjauti. Pjovimo darbai mums kainuos daugiau nei 1000 eurų. Turime specialistų. Tad šias neplanuotas išlaidas turės kažkas padengti“, – teigė direktorius, pabrėžęs, kad pažeistoms pušims – apie 50–70 metų.
Pasak jo, specialistai išmatavo, kad pažeidimai nėra tokie gilūs, jog kiltų pavojus pušims nuvirsti. Tačiau jei jos pradės džiūti arba kils didžiulė audra, situacija gali pasikeisti. Tuomet kito kelio nebeliks – teks šiuos medžius pašalinti.
„Kartais audros išverčia ir visiškai sveiką medį. Priklauso nuo to, kur susiformuoja epicentras. Jei šios pušys virstų visu ūgiu, būtų padaryta milžiniška žala. Būtų suniokotas ne vienas paminklas. Tad su baime kiekvieną dieną stebime orų prognozes“, – teigė „Kapinių priežiūros“ direktorius.
Paklaustas, kas ir dėl kokios priežasties galėjo taip pasielgti, vyras patikino, jog tai, labiausiai tikėtina, – ne pašalinių, o kapaviečių šeimininkų darbas. Galbūt kažkam įgriso krentantys pušų spygliai.
„Tai nuoskaudos būtent prieš medį išraiška. Su tos kapavietės, ant kurios auga pušys, savininkais dar nesusisiekėme. Tai padarys, tikimės, policija. Gal pjaustė šalimais esančių kapaviečių šeimininkai. Kas čia žino. Darbuotasi profesionaliai. Garažo įrankių įpjauti tokią pušį neužtenka. Tad kokius įrankius turėjo, tiek ir įpjovė. Pjauta specialiai žemai, kad nebūtų pastebima“, – įsitikinęs R.Čėsna.
Jo teigimu, darbuotasi naktį arba vėlyvą vakarą. Kitaip kapinių, kurios užima apie 8 hektarus teritoriją, prižiūrėtojai būtų ką nors girdėję.
„Tokio vandalizmo akto nebūta nė vienose Kauno kapinėse“, – teigė jis.
15.34 val. Ketvirtadienį popiet Kauno apskrities VPK jokio pareiškimo dėl šio įvykio dar nebuvo gavusi.