2016 01 26 /16:12

Vietname sulaikytas ES lėšų grobstymo schemos sumanytojas Sergejus Rachinšteinas

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos gavo informaciją apie tai, kad šių metų sausio 21 dieną Vietname, Hošimino (Ho Ši Mino) mieste, pagal Lietuvos Respublikos ekstradicijos prašymą buvo sulaikytas ieškomas Sergejus Rachinšteinas. Teigiama, kad nuteistojo perdavimas Lietuvai gali užsitęsti iki dvejų metų. Procedūra prasidės tik tuomet, kai S.Rachinšteinui jokių pretenzijų neturės Vietnamo teisėsauga.
Sergejus Rachinšteinas teisme
Sergejus Rachinšteinas teisme / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Vietnamo nacionalinio biuro pateiktais duomenimis, šiuo metu šios šalies policija atlieka patikrinimus, ar sulaikytas asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos gali būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo ekstradicijos į Lietuvą.

Vietname sulaikytas asmuo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyboje atliekame ikiteisminiame tyrime yra įvardijamas organizuotos grupės vadovu ir kartu su bendrininkais įtariamas milijoninių Europos Sąjungos paramos lėšų sukčiavimu, dokumentų klastojimu, neteisėta įmonių veikla.

Nuo 2014 metų kovo mėn. Europos Sąjungos paramos lėšų grobstymo įtariamuoju S.Rachinšteinas tapęs nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpė, o 2015 m. balandžio mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismas jam paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą.

Lietuvos teisėsaugai dėl ieškomo nuteisto verslininko yra tekę kreiptis į netoli Vietnamo esančio Tailando, kuriame jis buvo pastebėtas, teisėsaugą.

Pernai vasario 6 dieną Vilniaus apygardos teismas išdavė Europos arešto orderį šiam iš Lietuvos išvykusiam sukčiavimo byloje nuteistam milijonieriui. Tikėtasi, kad po to sprendimo S.Rachinšteinas turėtų būti perduotas Lietuvai, jei atvyks į kurią nors kitą Europos Sąjungos valstybę.

Visgi bėglio seklių akiratis buvo kur kas platesnis.

Lietuvos teisėsaugai dėl ieškomo nuteisto verslininko yra tekę kreiptis į Tailando, kuriame jis buvo pastebėtas, teisėsaugą.

Tailandas su Vietnamu nesiriboja, tačiau šios Pietryčių Azijos valstybės yra netoli viena kitos.

FNTT atliekamo tyrimo duomenimis, įtariamieji nupirko finansinių sunkumų turinčių bendrovių, kurioms buvo skirta daugiau nei 3 mln. litų Europos Sąjungos parama, akcijas. Įsigytų bendrovių vardu buvo sudarinėjami fiktyvūs sandoriai su nusikalstamai veiklai nuslėpti naujai įsteigta įmone, kuri buvo naudojama kaip fiktyvi rangovė ir įrangos tiekėja.

Visų šių bendrovių direktoriai buvo statytiniai asmenys, o faktiškai visoms bendrovėms vadovavo tas pats organizuotos grupės vadovas. Įtariama, kad statytiniams bendrovių vadovams buvo nurodoma klastoti dokumentus (statybos rangos, įrangos pirkimo, paskolų sutartis, mokėjimo prašymus ir kitus Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktinus dokumentus), tam, kad gautų Europos Sąjungos lėšas.

Antradienio pavakarę Generalinėje prokuratūroje surengta speciali trumpoji spaudos konferencija, kurios metu su žurnalistais bendravo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovo pavaduotojas Šarūnas Rameikis ir Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė Ieva Truncienė.

Vietnamiečiai pradės svarstyti apie įtariamojo perdavimą Lietuvai tik tuo atveju, jei S.Rachinšteinas nebus įtariamas jokio nusikaltimo padarymu pačiame Vietname.

Tiesa, pareigūnai pateikė tik gana lakonišką informaciją, motyvuodami tuo, kad praėjo mažai laiko ir jie patys turi tik dalį duomenų.

Mūsų šalies teisėsaugininkai greitai pamatyti S.Rachinšteino Lietuvoje nesitiki. Paprastai ekstradicijos trunka iki dvejų metų, spartesnė procedūra neprognozuojama ir šiuo atveju. Apskritai, pasak I.Truncienės, vietnamiečiai pradės svarstyti apie įtariamojo perdavimą Lietuvai tik tuo atveju, jei S.Rachinšteinas nebus įtariamas jokio nusikaltimo padarymu pačiame Vietname.

I.Truncienė  pripažino, kad iki tol iš Vietnamo nebuvo nė vienos ekstradicijos į Lietuvą.

Prokurorės teigimu, dėl asmens ekstradicijos Vietname sprendžia kompetentinga ministerija, o vėliau teismas priima sprendimą dėl asmens išdavimo užsienio valstybei.

Lietuva neturi dvišalės tarptautinės sutarties, numatančios ekstradiciją, su Vietnamu tokia sutartis nėra ratifikuota.

„Šiuo atveju ekstradicijos prašymas yra paremtas geros valios principu“, – BNS cituoja prokurorę I.Truncienę.

VIDEO: Spaudos konferencija prokuratūroje apie S.Rachinšteino sulaikymą Vietname

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Rameikis sakė, kad vyko intensyvus bendradarbiavimas tarp jo atstovaujamos institucijos, ir Kriminalinės policijos biuro.

„Buvo keičiamasi informacija, ir asmuo buvo surastas“, – sakė Š.Rameikis.

Jis minėjo, kad įtariamasis neleido laiko vien Vietname, o judėjo po kelias šalis. S.Rachinšteino įdėmiau pradėta ieškoti būtent šiame regione, kai įtariamasis buvo pastebėtas Tailande.

Vietnamo nacionalinio biuro duomenimis, šiuo metu šios šalies policija atlieka patikrinimus, ar sulaikytas asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos gali būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo ekstradicijos į Lietuvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų