Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai ikiteisminiame tyrime dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinės medžiagos kiekiu, nusprendę patikrinti turimą informaciją dėl dokumentų padirbinėjimo, ikiteisminį tyrimą pasuko netikėta linkme. Šių metų sausio mėnesį buvo atlikta sėkminga operacija, kurios metu sulaikytas Vilniaus miesto gyventojas, besivertęs dokumentų klastojimu.
Atlikus išsamią analizę dėl suklastotų dokumentų patekimo į nelegalią rinką, kriminalistai nustatė asmenį, kuris vertėsi dokumentų klastojimu.
Nustačius nusikalstamos veikos požymius, Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyboje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl netikrų dokumentų pagaminimo ir realizavimo pagal požymius nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 str. 2 d.
Taip pat pareigūnai disponuoja informacija, jog sulaikytasis asmuo „supirkdavo“ ir tikrus dokumentus, kuriuos vėliau panaudodavo dokumentams padirbti.
Be asmens tapatybės dokumentų, pareigūnai rado netikrų automobilio registracijos liudijimų, mokslo baigimo diplomų, vairuotojo, pensininko, studento pažymėjimų.
Atlikus kratas sulaikyto asmens gyvenamojoje vietoje ir jo naudojamose transporto priemonėse, buvo rasta ir paimta daugiau kaip šimtas tikrų ir padirbtų dokumentų: Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Gruzijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos Federacijos, Švedijos Karalystės, Ispanijos Karalystės, Kosovo, Izraelio asmens tapatybės dokumentų, automobilio registracijos liudijimų, vairuotojo pažymėjimų, mokslo baigimo diplomų, pensininko, studentų pažymėjimų.
Taip pat paimti kompiuteriai, presas, spausdintuvai, atminties laikmenos, laminavimo įranga, įvairūs įrankiai, skirti dokumentams klastoti, buteliukai su skysčiais ir kt.
Lietuviški pasai, asmens tapatybės kortelės yra paklausi prekė nusikalstamame pasaulyje, kur prisidengiant fiktyviais suklastotais dokumentais siekiama nuslėpti savo tapatybę ir gauti dokumentus su tikrove neatitinkančiais duomenimis. Tokie dokumentai yra paklausūs tarp nelegalių imigrantų, kurie pasinaudojus suklastotais asmens tapatybės dokumentais patenka į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš kur mėgina išvykti į kitas Europos sąjungos šalis. Taip pat populiarūs dokumentai, kurie suteikia tam tikrą specialią teisę, kuri būna atimta ar išvis neįgyta, pvz. vairuoti transporto priemonę, tokiu atveju klastojami vairuotojo pažymėjimai.
Sulaikytam asmeniui pareikšti įtarimai dėl dokumentų klastojimo ir jų realizavimo bei paskirta kardomoji priemonė. Sulaikytasis jau yra ne vieną kartą teistas už analogiškas nusikalstamas veikas.
Už šias nusikalstamų veikas Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas numato laisvės atėmimo bausmę iki 6 metų.
Ikiteisminį tyrimą kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai.