Į kiekvieną teisėto pasieniečių nurodymo nevykdymo ar pareigūno įžeidimo dėl jo statuso atvejį turi būti reaguojama itin principingai. Nuo tokių veikų nukentėję pasieniečiai ikiteisminio tyrimo metu turėtų aktyviau naudotis nukentėjusiojo teisėmis, teikdami ieškinius dėl turtinės ar neturtinės žalos atlyginimo.
Tai akcentuojama Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado Renato Požėlos trečiadienį išsiųstame rašte tarnybos rinktinių vadams ir Pasieniečių mokyklos viršininkui.
VSAT pareigūnai kasdieniniame darbe vis dažniau susiduria su pasipriešinimo ar įžeidinėjimo atvejais. Vykdydami tarnybines pareigas pasieniečiai turi apsaugoti ir save. Todėl privaloma itin principingai, adekvačiai reaguoti į kiekvieną pasipriešinimo ir teisėtų reikalavimų nevykdymo, taip pat pareigūno garbės ir orumo įžeidimo atvejį, o esant būtinybei, vadovaujantis Valstybės sienos apsaugos tarnybos įstatymo nuostatomis, panaudoti ir specialiąsias priemones bei šaunamuosius ginklus.
Pasieniečių vadas R.Požėla atkreipė dėmesį į tai, kad kiekvienu pasipriešinimo ar įžeidimo atveju būtina įvertinti, ar veika kvalifikuotina pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 187 straipsnį, ar pagal Baudžiamojo kodekso 286, 290 straipsnius. Kartu nurodomi kriterijai sprendžiant tokio atribojimo klausimus.
R.Požėla struktūrinių padalinių vadovų paprašė esant galimybei užtikrinti, kad teisininkų funkcijas atliekantys tarnautojai tokių atvejų metu nukentėjusiems VSAT pareigūnams ikiteisminio tyrimo metu suteiktų reikiamą teisinę pagalbą.