Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vyriausiasis Lietuvos kriminalistas Algirdas Matonis teisme pareiškė, kad prokurorai labiau nei policija atsakingi už nesustabdytas žudynes Kaune

Kriminalinės policijos biuro (LKB) viršininkas Algirdas Matonis gynė penkis teisiamus savo pavaldinius ir kolegas: „Neįžvelgiu jokios jų kaltės“. Maža to, LKB vadovas pareiškė, kad už Drąsiaus Kedžio organizuotų žudynių nesustabdymą labiau atsakingi prokurorai. Po apklausos teisme A.Matonis tiesiog pabėgo nuo komentarų prašančių žurnalistų.
Algirdas Matonis
Algirdas Matonis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Parodymus teismui antradienį davęs Kriminalinės policijos biuro viršininkas Algirdas Matonis pareiškė, kad Drąsiaus Kedžio planuotas žudynes buvo galima  sustabdyti arba bent išsaugoti antrosios aukos – Violetos Naruševičienės, gyvybę.

Anot A.Matonio, dėl tragiškų padarinių atsakingi ir prokurorai, pirmiausiai nepritarę kriminalistų siūlymams sekti D.Kedį, o po mirtinų šūvių į teisėją Joną Furmanavičių turėję medžiagą apie grėsmę Laimutės Stankūnaitės seserei, tačiau nesugebėję ja pasinaudoti.

Po tokio liudijimo teisme A.Matonis tiesiog pabėgo žurnalistų, prašiusių išsamesnių komentarų.

VIDEO: Po liudijimo teisme Algirdas Matonis žurnalistams atsuko nugaras

Savo ruožtu šią bylą kuruojantis prokuroras Arūnas Verenius pareiškė, kad tai neteisinga faktų interpretacija, ir kartojo, kad savo pareigų pirmiausiai neatliko kai kurie policijos pareigūnai, dėl ko ir yra teisiami.

VIDEO: Prokuroras neigė, kad prokuratūra nesustabdė žudynių Kaune

Komentarą žiniasklaidai pateikė ir buvęs Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas.

VIDEO: Buvusio Policijos generalinio komisaro pavaduotojo V.Račkausko komentaras

15min.lt primena, kad parodymus teismui antradienį davęs Kriminalinės policijos biuro viršininkas A.Matonis ikiteisminio tyrimo metu buvo specialiuoju liudytoju. Tačiau įtarimai padarius nusikalstamas veikas A.Matoniui nebuvo pareikšti.

„V.Račkauskas buvo vadovas, kuruojantis mano biuro veiklą, o visi kiti – mano kolegos, pavaldiniai“, – koks jo santykis su penkiais kaltinamaisiais, teismui paaiškino A.Matonis.

Jis pasakojo, kad 2009 m. rugsėjo 16 d. į jo kabinetą atėjo T.Ulpis ir pasakė, kad buvo primtas žmogus „nuo vadovybės“. M.Žalimo pavardė tame kontekste nebuvo paminėta. A.Matonis tik sužinojo, kad šis „šaltinis“ atsirado A.Stončaitį ir V.Račkauską.

Vizito metu „šaltinis“ papasakojo, kad yra toks Kedys ir bendraudamas su savo bendraminčiais jis esą pareiškė mintį, kad visus pedofilus reikia „versti ir sutempti į vieną vietą.“

„Ulpis pareferavo, kad informacija nepatikima, iš lubų“ – teismui sakė liudytojas A.Matonis.

Vis dėlto kriminalistai susitiko su prokurorais ir pasiūlė sekti D.Kedį fiziškai, be to, klausyti jo telefoninių pokalbių.

Anot A.Matonio, prokurorai nepritarė D.Kedžio sekimui, o tik leido klausyti jo pokalbių, kas nedavė jokios naudos. Jei D.Kedys būtų sekamas, galbūt buvo galima užkirsti kelią jo planuotoms žudinėms Kaune.

A.Matonis teismui teigė, kad informacija buvo pateikta Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiajam prokurorui Ramučiui Jancevičiui, jo pavaduotojui Brunonui Maculevičiui ir galimos pedofilijos bylą tyrusiam prokurorui Nerijui Bieliauskui.

„Prokurorai ilgai diskutavo, kokių čia priemonių imtis ar nesiimti. Galop prokurorai sutiko specialiąja tvarka sankcionuoti telefoninių pokalbių kontrolę. Taip pat buvo kalbama, ar nereikėtų kurį laiką pasekti Kedį. Tačiau prokurorai su tuo nesutiko ir liko tik ta viena priemonė – telefoninių pokalbių kontrolė“, – teismui dėstė LKP viršininkas A.Matonis.

A.Matonio parodymų prokuroras R.Jancevičius agentūrai BNS antradienį komentuoti nepanoro. Jų nekomentavo ir jo pavaduotojas B.Maculevičius: „Teismui suteiksime tokią galimybę įvertinti parodymus. Aš turbūt būsiu kviečiamas į teismą liudytoju, ir tik teismui paaiškinsiu, tyrime buvau apklaustas, dabar aš nekomentuosiu.“

Toliau liudydamas teismui A.Matonis pasakojo, kad vos pasklidus žiniai apie Kaune nušautą teisėją, pareigūnai ėmėsi priemonių apsaugoti visus asmenis, kuriems grėsė tas pats likimas: prokurorą Kęstutis Betingį, keletą žemesnių Kauno prokurorų, Andrių Ūsą, Laimutę Stankūnaitę. Tačiau apie pastarosios seserį kriminalistai nepagalvojo.

„Su kolegom kalbėjom, kad jeigu būtume žinoję ir apie ją, būtų galimybė išsaugoti ir Naruševičienės gyvybę“, – liudydamas teismui atviravo LKB vadovas A.Matonis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?