Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Dangus parodė papus“: kas tai yra?

Sekmadienį vakare Druskininkų apylinkėse dangus parodė papus, rašo mokslo svetainė „Orai ir klimatas Lietuvoje“. Tai – rečiau pastebimi mammatus debesys. Dar rečiau jie būna labai išraiškingai atsikišę.
Mammatus debesys
Mammatus debesys / Lauros Momeniškienės/„Orų entuziastai“ nuotr.

Debesys atrodo kaip nedideli apvalios formos išsikišimai apatinėje debesies dalyje. Šio tipo atmaina dažniausiai formuojasi apatinėje kamuolinių lietaus (lotyniškai – cumulonimbus) debesų dalyje.

Nutrūkus intensyviems konvekciniams procesams (kai debesies viršūnėje susikaupia didelis debesų elementų kiekis), prisotinto oro tūriai pradeda sklisti horizontalia kryptimi. Esant didelei debesies elementų (ledo kristalų ir vandens lašelių) koncentracijai, oras debesyje tampa sunkesnis už aplinkos orą ir jis pradeda leistis.

Besileidžiančio oro temperatūra išauga, tačiau didelis kiekis šilumos yra panaudojamas debesų elementų tirpinimui ir garinimui. Jei šiam procesui reikalingas šilumos kiekis yra didesnis už gaunamą drėgnaadiabatinio leidimosi metu, besileidžiantis oras išlieka vėsesnis ir toliau juda žemyn kartu su debesų elementais. Todėl, apatinėje debesies dalyje išryškėja nedideli apvalios formos išsikišimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs