„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 06 14

Savaitgalį karščiai atslūgs, kaitrų nenumatoma ir kitos savaitės pradžioje

Po tikru iššūkiu lietuviams virtusios savaitės orai šiek tiek atvės, o gyvsidabrio stulpeliai termometruose neberodys daugiau nei 30 laipsnių šilumos.
Salotės ežero paplūdimys
Salotės ežero paplūdimys / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Artimiausią parą mūsų orus lems anticiklonas, tad diena ir naktis bus jau gražesnės, gaivesnės“, – geromis naujienomis nudžiugino Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Simona Dalinkevičiūtė.

Naktį iš penktadienio į šeštadienį pietinėje šalies dalyje debesų beveik nebus, tuo tarpu šiaurinėje dalyje bus debesuota su pragiedruliais. Besiformuojantys debesys slinks link šiaurinių rajonų. Pirmoje nakties pusėje kai kur galima laukti trumpo lietaus su perkūnija, tiesa, didžiausia perkūno tikimybė – pajūryje. Lietuvos šiaurės vakaruose boluos rūkas, pūs nepastovios krypties silpnas vėjas, o temperatūra svyruos nuo 12 iki 17 laipsnių šilumos.

„Šeštadienio dieną dangus sparčiai giedrės, vyraus mažai debesuoti orai, pietinėje šalies pusėje netgi giedri. Lietaus tikimybė bus menka, o vėjas jau suksis į šiaurę“, – pasakojo sinoptikė.

Dieną šiaurės vakarų vėjo stiprumas bus 5–10 m/s, o oras sušils iki 25–30 laipsnių šilumos.

Pasak S.Dalinkevičiūtės, sekmadienio naktį iš vakarų pusės link Lietuvos artinsis atmosferos frontas, paryčiais pasieksiantis vakarinius šalies regionus – bus galima tikėtis trumpo lietaus su perkūnija.

„Pūs nestiprus rytinių krypčių vėjas, o temperatūra nukris iki 13-18 laipsnių šilumos“, – pasakojo sinoptikė.

Dieną, frontui slenkant per Lietuvą, trumpas lietus su perkūnija pasirodys beveik visoje šalyje. Vyraus vidutinio stiprumo pietų vėjas, nuo 6 iki 11 m/s, tačiau perkūnijos metu kai kur tikėtini 15 – 17 m/s vėjo gūsiai, o temperatūra bus panaši kaip ir šeštadienį – nuo 25 iki 30 laipsnių šilumos.

Kitą savaitę atogrąžų karščiai nebevargins

Anot S.Dalinkevičiūtės, pirmoje kitos savaitės pusėje tokių kaitrų, kokios alino šią savaitę, nenusimato.

„Tas pats lėtai judantis frontas į daugelį rajonų atgins trumpo lietaus, kai kur su perkūnija“, – pasakojo sinoptikė.

Pirmadienį vyraus vakarų krypties vėjas, kurio stiprumas naktį sieks 5 – 10, dieną 7 – 12 m/s. Kai kur tikėtini stiprūs gūsiai, iki 15 m/s.

Pirmadienio naktį temperatūra bus 13 – 18, dieną – 23 – 28 laipsniai šilumos. Gaivių orų galima tikėtis pajūryje, kur temperatūra bus apie 21 laipsnį.

„Nuo antradienio vėl įsigalės anticiklonas, tai tiek antradienis, tiek trečiadienis bus sausi ir saulėti. Naktimis temperatūra nukris iki 10 – 15 ir atitinkamai 11 – 16 laipsnių šilumos, o dienomis bus 24 – 29 ir 25 – 30 laipsnių šilumos. Gaiviau bus tik pajūryje, ten vyraus apie 23 laipsnius šilumos“, – sakė S.Dalinkevičiūtė.

Sumuštas birželio karščio rekordas

Meteo.lt informuoja, kad trečiadienį buvo pasiektas absoliutus birželio mėnesio karščio rekordas. Birželio 12-ąją Kaišiadorių agrometeorologijos stotis išmatavo 35,7 laipsnius karščio.

Ketvirtadienį naujų rekordų nefiksuota, bet karščiausia buvo Birštone ir Kaišiadoryse – 35,1 °C. Labai karšta – Alytuje – 34,9 °C, Ukmergėje ir Jonavoje – 34,8 °C, Tauragėje – 34,7 °C, Elektrėnuose – 34,5 °C.

Daugiausiai kritulių iškrito Mažeikiuose – 51,2 mm, Vėžaičiuose – 22,3 mm; Rietave – 19,9 mm.

Ketvirtadienį Lietuvos gyventojus stebino ir krituliai bei vėjas – nuo stipraus vėjo gūsių (visoje Lietuvoje 15 – 19 m/s, Žemaitijoje – iki 22 m/s) virto medžiai, o iš dangaus krito golfo kamuoliuko dydžio ledo gabalai. Mažeikiuose per porą valandų iškrito stichinis lietaus kiekis – 52 milimetrai.

Kiek įšilo vanduo?

Karštis taip pat įšildė visoje Lietuvoje esančių vandens telkinių temperatūrą. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos internetinėje svetainėje nurodoma vėsiausia temperatūra yra Baltijos jūroje. Vandens temperatūra ten siekia 20 laipsnių šilumos.

Tuo tarpu daugumoje ežerų vandens temperatūra laikosi apie 23 – 24 laipsnius šilumos, o šilčiausia – Kuršių mariose ties Nida, kur vandens temperatūra pakilusi net iki 25 laipsnių šilumos.

Meteo.lt praneša, kad vandens temperatūra Neries, Mūšos, Lėvens, Nemuno, Šventosios upėse perkopė 23 laipsnius. Šešupės upėje vanduo įšilęs net 26,4 °C. Kiek vėsesnis vanduo būdingas vidutinio dydžio upių (Šešuvio, Jūros, Dubysos, Šušvės, Lėvens ir kt.) aukštupiuose. Šaltesnis vanduo yra Merkio, Ūlos, Vilnios upėse.

Taip yra todėl, kad šių upių baseinuose paplitęs vandeniui pralaidus smėlio gruntas, upės palyginti gausiai maitinamos požeminiu ir šaltinių vandenimis. Upių vandens temperatūra labai priklauso nuo upės dydžio, todėl didesnių upių intakų vanduo būna vėsesnis už pagrindinės upės, kuri transportuoja intakų surinktą vandenį. Mažesnė vandens temperatūra būdinga ir upių aukštupiams bei šaltiniuotoms upėms. Iš ežerų ištekančių upių vanduo būna šiltesnis.

Ežeruose vandens temperatūra – 22-26 laipsniai. Trakuose telkšančiame Totoriškių ežere fiksuojama 24,2 °C vandens temperatūra. Kiek seklesniuose Meduvio (Trakų raj.) ir Navos (netoli Aukštadvario) – apie 26 °C. Baluošo ežere (Ignalinos raj.) vanduo įšilęs iki 23,7 °C, o Švento ties Girutiške ir Vilko ties Kamorūnais ežeruose – apie 23 °C . Kol kas vėsiausias vanduo yra Šlavanto ežere (Čivonys), čia vandens temperatūra 19,8 °C .

Vandens temperatūra vandens telkiniuose yra aukštesnė nei įprastai šiam metų sezonui. 2018 m. birželio viduryje vandens temperatūra buvo 4-5 laipsniais žemesnė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų