Rugsėjo mėnuo yra itin svarbus tiems augalams, kurie atsideda maisto medžiagas ir jau krauna pumpurus bei žiedynus kitų metų pavasario žydėjimui. Tokie augalai – rododendrai, šilauogės, magnolijos, lazdynai ir įvairūs kiti.
Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė sako, kad iš tiesų vis dažniau galima pastebėti šiltėjančio oro ir užsitęsiančios vasaros Lietuvoje tendenciją: „Tokios orų permainos verčia susimąstyti apie klimato kaitos pokyčius. Žinoma, jei tai būtų vieni metai su tokiu ilgu, šiltu ir sausu rudeniu, tikriausiai tokių bauginančių pamąstymų apie perversmus ir jų priežastis gamtoje nebūtų.“
Pasak A.Klimienės, toks šiltas pirmasis rudens mėnuo kai kurių augalų žydėjimą pratęsia, o kai kuriuos išprovokavo antrajam žydėjimui. Direktorė taip pat akcentuoja sausros žalą vandens telkiniams ir dirvožemiams: „Taip, kaip ir vandens telkiniai yra ženkliai nusekę, tai, įsivaizduokite, koks sausas yra ir dirvožemis. O juk jis drėgme turi aprūpinti visus augalus prieš ateinant žiemai.“
A.Klimienė atkreipia dėmesį, kad esant tokiam šiltam orui itin sparčiai dauginasi ir įvairūs kenkėjai. Anot pašnekovės, jų atsiranda net keliasdešimt kartų daugiau nei įprastai: „Tiek tarp žmonių, tiek tarp augalų labai padidėjo kenkėjų ir įvairių mikrobinių, virusinių ligų gausa. O tai taip pat šiek tiek gąsdina.“
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Tyrimų ir plėtros skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas teigia, jog toks šiltas rugsėjo mėnuo nėra normalus reiškinys. Anot vedėjo, klimatologine vasara yra laikomas toks periodas, kai vidutinė paros temperatūra yra daugiau negu penkiolika laipsnių. O pabaiga tokios vasaros yra tada, kai temperatūra pradeda kristi žemiau minėtos ribos.
„Paprastai Lietuvoje šis virsmas vyksta rugpjūčio mėnesio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Šiemet matome akivaizdų klimatologinės vasaros užsitęsimą, nes oro temperatūra dar nebuvo nukritusi žemiau 15 laipsnių“, – komentavo D. Valiukas.
Kada šiluma ketina trauktis, klimatologas neskuba tiksliai prognozuoti: „Net ir esant tokiam šiltam rugsėjui, vis dėlto vėsa ateis natūraliai. Žinoma, prognozuojama, jog spalio mėnuo 1-1,5 laipsnio taip pat bus šiltesnis, tačiau bendra vidutinė ateinančio mėnesio temperatūra bus apie 7,2 laipsnio. Tai atvėsimas bet kokiu atveju bus neišvengiamas.“
Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorės išsakytai minčiai dėl pasaulyje šiltėjančio klimato D.Valiukas taip pat pritaria.
„Be abejo, tokio vasariško rudens priežastis tikrai yra globalinis atšilimas“, – kalbėjo klimatologas.
Anot jo, vidutinė daugiametė rugsėjo mėnesio oro temperatūra siekia 12,2 laipsnio pagal Celsijų. Manoma, jog šių metų pirmasis rudens mėnuo bus minimas kaip vienas šilčiausių.