Darbuotojų saugos ir sveikatos kontrolė yra svarbiausias darbo su įvairiais mechanizmais ir mašinomis principas, tačiau statistika rodo ilgalaikius trūkumus apdirbamosios pramonės įmonėse – pavyzdžiui, per pirmąjį praėjusių metų pusmetį 4 darbuotojus mirtinai sužalojo veikiantys įrenginiai ir virtę kroviniai, o sunkiai sužeista buvo net 14 asmenų.
„Paskaičiavome, jog 2021 metais net 40 proc. mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko darbuotojams nesilaikant privalomų saugaus darbo instrukcijų ir taip rizikuojant savo sveikata ar gyvybe. Šie elementai turėtų būti užtikrinami ir nuolat reguliuojami vadovų, nes būtent ant jų pečių krenta atsakomybė dėl tragiškų įvykių darbo vietoje“, – sako Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vyresnioji patarėja – vyriausioji darbo inspektorė Vesta Macė.
Vadovų aplaidumas gali skaudžiai atsieiti
Šių metų pradžioje buvo atlikti darbų saugos ir sveikatos tyrimai įmonėse ir jų struktūriniuose padaliniuose, kurie parodė nerimą keliančią situaciją – nustatyta net 180 pažeidimų instruktuojant darbuotojus. Taip pat, 648 darbo priemonių būklės ir naudojimo pažeidimai, iš kurių 132 buvo nurodyti kaip potencialiai pavojingų įrenginių priežiūros pažeidimai.
„Sunku suvokti, kaip galima atlaidžiai žvelgti į reikalingos informacijos darbuotojams suteikimą bei įvairių mechanizmų priežiūrą. Juk visa tai lemia darbuotojų saugumą. Jei darbuotojas nežinos, kaip teisingai naudotis įrenginiu arba jei įrenginys neveiks tinkamai – žmogus patirs sunkias arba net mirtinas traumas“, – sako VDI specialistė.
Pernai užfiksuotas tragiškos lemties nelaimingas atsitikimas, kurio metu atliekant kuro transporterio patikros darbus, katilinės vadovas nuotoliniu būdu paleido kuro transporterį iš centrinės katilinės. Dėl vadovo neatsargumo, vienas iš darbuotojų buvo įtrauktas į transporterio vidų ir mirė.
Darbuotojus stebėti būtina
Pastebima, kad 26 proc. mirtinų ir sunkių sužalojimų darbo vietoje šių metų pirmąjį pusmetį įvyko dėl darbuotojų neatsargumo. Šiais metais, operatoriui dirbant prie armatūros suvirinimo technologinės linijos, mechanizmas užstrigo. Darbuotojas, neišjungęs technologinės linijos, užlipo ant jos pataisyti armatūros, tačiau linija pajudėjo ir sunkiai sužalojo darbuotoją.
„Darbuotojai privalo išmanyti, kaip veikia jų dirbamos mašinos bei kiti mechanizmai. Specifinių žinių neturėjimas bei neatsargumas gali tapti mirtinais spąstais. Darbuotojų kvalifikacija turėtų pasirūpinti vadovaujantys asmenys – nepriimti nekompetetingų darbuotojų arba juos tinkamai apmokyti, taip pat suteikti visas reikiamas apsaugines priemones.
Vadovai taip pat turėtų stebėti ir ar darbuotojai visais įvardintais atvejais elgiasi atsargiai bei paiso darbo saugos ir sveikatos nustatymų. Jei pro akis praleidžiami net ir smulkiausi nusižengimai – negalima užtikrinti, kad darbo vietoje yra saugu dirbti“, – pabrėžia V.Macė.
Siekiant padėti darbdaviams tinkamai įvertinti rizikas ir darbuotojų kompetencijų poreikius, Valstybinė darbo inspekcija yra parengusi Darbuotojų saugos ir sveikatos metodines rekomendacijas vykdant gamybos darbus – jas galima rasti interneto svetainėje www.vdi.lt
Į VDI galite kreiptis:
el. paštu info@vdi.lt, raštu ir VDI „Facebook“ paskyroje
Telefonu 8 5 213 9772
Mobiliųjų įrenginių programėle „Žinok teises“ („Google Play“, „Apple Store“)