CNN televizijos reportaže iš Taipėjaus matyti, kad gyvenimas pandemijos metu čia atrodo pakankamai normalus.
Miesto gatvės pilnos žmonių, restoranai pietų metu – taip pat.
Nors daug gyventojų gatvėse dėvi kaukes, dalis jų vaikšto be apsaugos priemonių.
Kaip sakoma CNN televizijos reportaže, dar prieš porą mėnesių, kai saloje fiksuoti susirgimai COVID-19, visi be išimčių nesiskųsdami dengė burnas ir nosis.
Dabar, kaip aiškinama, yra daugiau pasitikėjimo vyriausybės sprendimais situacijai suvaldyti ir kai kurie žmonės nejaučia būtinybės dėvėti veido kaukių.
Vis dėlto, kaip pastebima žurnalo „Time“ interneto svetainėje skelbiamame straipsnyje, Taivane per pastarąsias dvi savaites registruota 20 įvežtinių COVID-19 atvejų.
Daugiausia – iš Pietryčių Azijos šalių, tokių, kaip Filipinai ir Indonezija.
Taip pat ir iš pradžioje sėkmingai su koronavirusu kovojusių, bet vėliau susirgimų skaičiaus šoktelėjimą pajutusių valstybių, pavyzdžiui, Singapūro bei Japonijos.
Kokių priemonių ėmėsi?
Kaip rašo CNN naujienų portalas, Taipėjaus atsakas į koronaviruso pandemiją buvo vienas efektyviausių pasaulyje.
23 mln. gyventojų turinčioje saloje paskutinis vietinis užsikrėtimas (ne įvežtinis atvejis) koronavirusu buvo fiksuotas balandžio 12 dieną, Velykų sekmadienį.
Iš viso saloje buvo patvirtinti 553 COVID-19 atvejai.
Tik 55 jų nebuvo įvežtiniai, tai yra užsikrėtimas įvyko Taivane.
Nuo infekcijos mirė 7 žmonės.
Velykos buvo svarbus etapas JAV, nes prezidentas Donaldas Trumpas mėnesiu anksčiau sakė norintis, kad jo šalis atsivertų ir nekantriai lauktų švenčių.
Tuo metu visame pasaulyje koronavirusu jau buvo užsikrėtę 1,7 mln. žmonių, užfiksuota 110 tūkst. mirties atvejų.
Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, šį penktadienį užsikrėtusių COVID-19 žmonių buvo 45 mln., o mirčių skaičius pasiekė 1,1 mln.
Taivano pasiekimas kovoje su pandemija fiksuotas, kai Prancūzija ir Vokietija įvedė karantiną, o JAV užregistruotas rekordinis naujų užsikrėtimų skaičius – iš viso 88 tūkst. atvejų per parą, rašo CNN.
Floridos valstija, kurios gyventojų skaičius panašus, kaip Taivane, – apie 21 mln., vien per trečiadienį nustatė 4188 naujus užsikrėtimo COVID-19 atvejus.
Taivane nereikėjo imtis griežtų priemonių infekcijos plitimui stabdyti nei įvesti drastiškų piliečių laisvių suvaržymų, kaip tai buvo padaryta žemyninėje Kinijoje.
Vietoje to, Taivano atsakas buvo greitis.
Salos valdžios institucijos tiesioginių skrydžių iš Uhano, kuriame pirmą kartą nustatytas korovirusas, keleivius pradėjo tikrinti 2019 metų gruodžio 31 dieną.
Tada, kai apie virusą buvo kalbama ir pranešama nedaug.
Pirmasis susirgimo COVID-19 atvejis Taivane patvirtintas sausio 21 dieną. Nuo tada Uhano gyventojams uždrausta atvykti į salą.
Visi keleiviai, atvykstantys iš žemyninės Kinijos, Honkongo ar Makao, buvo tiriami.
Kaip rašoma CNN naujienų portale, tai atsitiko dar iki sausio 23 dienos, kai Uhane buvo paskelbtas karantinas ir miestas uždarytas.
Iki kovo Taivanas uždraudė užsienio piliečiams, išskyrus diplomatus, taip pat turintiems laikinus leidimus gyventi ar specialias vizas, atvykti į salą.
Kruopštus kontaktų atsekimas
Taivanas turi privalumų, kurių neturi šalys Vakaruose.
Vienas jų – geografinis. Taivanas yra sala, taigi pareigūnams lengviau kontroliuoti sienos kirtimą.
Taip pat Taivanas gali remtis patirtimi.
Praėjusį mėnesį Taivano užsienio reikalų ministras Josephas Wua interviu sakė, kad patyręs mirtiną sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SARS) protrūkį 2003 metais, Taivanas stengėsi stiprinti sugebėjimą kovoti su pandemija.
„Taigi kai išgirdome, kad Kinijoje buvo keletas slaptų plaučių uždegimo atvejų, pacientai gydyti izoliacijoje, žinojome, jog tai kažkas panašaus“, – sakė jis.
Pasak CNN naujienų portale publikuojamo straipsnio, Taivano valdžia aktyvavo salos Centrinį epidemijos valdymo centrą, kuris buvo įsteigtas po SARS epidemijos, kad galėtų koordinuoti skirtingų ministerijų veiklą.
Vyriausybė taip pat išplėtė veido kaukių ir apsaugos priemonių gamybą, siekdama užtikrinti jų tiekimą.
Taip pat vyriausybė investavo į masinį testavimą ir greitą bei efektyvų kontaktų atsekimą.
Buvęs Taivano viceprezidentas epidemiologas Chen Chien-jen aiškino, kad užsidarymas nėra idealus variantas.
Jis taip pat teigė teigė, kad masinio testavimo schemos, kurių imtasi žemyninėje Kinijoje, kur milijonai žmonių yra tikrinami, kai nustatoma keletas koronaviruso atvejų, yra nereikalingos.
„Labai kruopštus kontaktų atsekimas ir labai griežti artimų kontaktų karantinai yra geriausias būdas sulaikyti COVID-19“, – sakė Chen Chien-jen.