Laureatai buvo paskelbti per ceremoniją Rio de Žaneire, tapusiame pirmuoju Lotynų Amerikos miestu, kada nors organizavusiu šį renginį, vykstantį tik kas ketverius metus.
„Tikiuosi, kad ši žinia atneš šypseną ant tų 40 mln. žmonių veidų“, – sakė C.Birkaras, turėdamas omenyje savo tautiečius kurdus.
Kurdiškoje Irano provincijoje Marivane netoli sienos su Iraku gimęs C.Birkaras sakė: „Kurdistanas buvo netikėta vieta vaikui susidomėti matematika.“
Jis įstojo į Teherano universtitetą, kur, kaip prisimena, svajingai žiūrėdavo į ankstesnių Fieldso apdovanojimų laureatus, bet galiausiai išvyko į Didžiąją Britaniją ir pasiprašė politinio prieglobsčio. Ten atsiskleidė C.Birkaro ypatingi matematiniai gabumai.
„Nuo vieno momento, kai neįsivaizdavau, kad galėčiau susipažinti su tais žmonėmis, iki kito momento, kai vieną dieną pats laikysiu medalį – tiesiog negalėjau įsivaizduoti, jog visa tai išsipildys“, – C.Birkaras sakė žurnalui „Quanta Magazine“.
Fieldso medaliu pagerbiama už išskirtinius matematinius pasiekimus; jis gali skirtas asmenims, kuriems tų metų pradžioje dar nebuvo sukakę 40 metų. Šis apdovanojimas kaskart skiriamas mažiausiai dviem žmonėms, o keturi laureatai laikomi priimtiniausiu scenarijumi.
Kitas šių metų laureatas Šveicarijos federaliniame technologijų universitete (ETH Zurich) dirbantis 34 metų italų matematikas Alessio Figalli. Jo kelias į akademinį žvaigždyną anksčiau irgi atrodė mažai tikėtinas, tik dėl kitų priežasčių.
„Iki vidurinės mokyklos jam terūpėjo viena – žaisti futbolą“, – paskelbė šiuos apdovanojimus teikianti Tarptautinis matematikų kongresas (TMK).
Viskas pasikeitė A.Figalli sudalyvavus Tarptautinėje matematikos olimpiadoje: ji pažadino vaikino susižavėjimą matematika, galiausiai pavertusį jį variacinio skaičiavimo ir diferencialinių lygčių dalinėmis išvestinėmis žvaigžde.
A.Figalli juokauja, kad dabar vienintelė jam rūpesčių tebekelianti lygtis – bandymas apskaičiuoti, kaip praleisti daugiau laiko su savo žmona profesore.
„Turiu darbo ateinantiems 30–40 metų. Tik yra vienas uždavinys, kurį labai tikiuosi greitai išspręsti: kad aš ir žmona gyventume tame pačiame mieste“, – sakė jis.
Bonos universitete dėstantis vokietis Peteris Scholze, pelnęs Fieldso apdovanojimą už pasiekimus algebrinės geometrijos srityje, sakė, kad jo patiriamiems iššūkiams niekada nebus galo.
„Problemų skaičius begalinis, – sako 30-metis P.Scholze. – Kai išsprendi vieną, iškyla dar dešimt.“
Ketvirtasis laureatas – Indijoje gimęs ir Australijoje užaugęs Akshay Venkateshas. Jis matematikos ir fizikos studijas Vakarų Australijos universitete pradėjo būdamas vos 13 metų.
Dabar 36 metų mokslininkas dirba JAV Stanfordo universitete, specializuojasi skaičių teorijoje ir savo darbą apibūdina terminais, atrodančiais artimesniais meno pasauliui.
„Kai užsiimi matematika, dažnai patenki į aklavietę. Tačiau jautiesi esąs privilegijuotas dirbti šioje srityje: apima visuotinumo pojūtis ir jautiesi esąs kažko išties reikšminga dalis“, – sakė A.Venkateshas.