5 mitai apie pabėgėlius

Šimtų tūkstančių pabėgėlių, šiemet bandančių patekti į Europą, gyvenimo istorijos ir tragedijos sulaukė daug užuojautos tiek žiniasklaidoje, tiek visuomenėje, tačiau debatuose, kaip spręsti šią krizę, gausu neteisingų faktų ir nesupratimo. „The Huffington Post“ žurnalistas Nickas Robinsas-Early griauna penkis pagrindinius mitus apie didžiausią pabėgėlių krizę Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.

Pabėgėliai Libane dažniausiai gyvena klaikiomis sąlygomis. Jie jau sudaro penktadalį Libano gyventojų, o daugiau nei pusė iš 1,1 mln. pabėgėlių gyvena nesaugiuose būstuose, teigia Jungtinės Tautos. 

Jordanijoje, Libane ir Turkijoje esantys įstatymai pabėgėliams įsidarbinti arba neleidžia, arba tokias galimybes labai apsunkina. 

Sąlygos Jordanijoje, kurioje yra apie 600 tūks. pabėgėlių iš Sirijos, yra panašaus blogumo. Du trečdaliai sirų ten gyvena skurde, o šeštadalis – absoliučiame skurde.

Jordanijoje, Libane ir Turkijoje esantys įstatymai pabėgėliams įsidarbinti arba neleidžia, arba tokias galimybes labai apsunkina. Dažnai jiems tenka dirbti nelegaliai – tai reiškia, neturint jokių teisių ir už mažesnę nei minimali algą. 

Organizacija Pasaulio maisto programa sirų pabėgėliams teikia paramą maistu, tačiau trūkstant finansavimo ji mažėja. Dabar vienam žmogui, kuris gauna paramą, maistui per dieną skiriama vos 50 centų. 

„Po metų tremtyje pabėgėlių santaupos būna seniai ištirpę, naujų pajamų jie beveik negali gauti, todėl dažnai iš desperacijos eina prašyti išmaldos, užsiima prostitucija, į darbą siunčia vaikus. Vidurinei klasei priklausančios šeimos su vaikais vos išgyvena“, – teigia JT komisaras pabėgėlių klausimais Antonio Guterresas.

Mitas nr. 3. Jie neatrodo kaip tokie, kuriems reikia pagalbos

Kitas prieš migrantus nusistačiusių grupių tariamas argumentas – daug į Europą bėgančių žmonių turi išmaniuosius telefonus, dėvi ne skarmalus, o normalius drabužius ir dažnai atrodo esantys geros sveikatos. 

Manymas, kad jeigu žmogus neatrodo pakankamai nuskuręs ar ligotas, tai jis nėra vertas pabėgėlio statuso, rodo, kad visiškai nesuvokiama, kas yra pabėgėlis.

Manymas, kad jeigu žmogus neatrodo pakankamai nuskuręs ar ligotas, tai jis nėra vertas pabėgėlio statuso, rodo, kad visiškai nesuvokiama, kas yra pabėgėlis.

Į Europą vykstantys žmonės turi skirtingas patirtis, gyveno skirtingus gyvenimus – tarp jų yra ir vidurinės klasės atstovų, taip pat – ir turtingų bei išsilavinusių šeimų. Tačiau juos visus vienija tai, kad jie buvo priversti bėgti iš gimtosios šalies dėl karo.

„The Washington Post“ rašo, kad 2013 m. tyrime padaryta išvada, kad maždaug pusė pabėgėlių iš Sirijos į Libaną buvo kvalifikuoti arba pusiau kvalifikuoti darbuotojai.

Sirijoje taip pat 100 žmonių tenka 75-87 mobilieji telefonai. Išmanusis telefonas taip pat yra beveik gyvybiškai būtinas keliaujant į Europą – naudojamasi GPS, žemėlapiais, komunikuojama su kitais pabėgėliais, šeimos nariais, taip pat jais galima prašyti pagalbos, jeigu ištinka nelaimė pavojingos kelionės metu. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl pabėgėliams svarbiausias dalykas – jų turimas išmanusis telefonas

Mitas nr. 4. „Islamo valstybės“ teroristai apsimeta pabėgėliais

15min.lt jau rašė apie dvi nuotraukas, kurių vienoje esą pavaizduotas IS teroristas Sirijoje šių metų pradžioje, o kitoje – tas pats vyras Europoje, pabėgėlių minioje. Tačiau iš tikrųjų šis vyras – ne IS teroristas, o Laisvosios Sirijos armijos karininkas, vėliau priverstas bėgti. Dabar jis tikisi su šeima pradėti naują gyvenimą Nyderlanduose. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis