Kitoje socialiniuose tinkluose plintančioje nuotraukoje – esą IS vėliava mojuojantis pabėgėlis puola Vokietijos policiją. Tačiau ši nuotrauka – kelerių metų senumo.
Internete gausu ir daugiau melagingų nuotraukų, kurios iš tikrųjų arba neturi nieko bendro su šių metų pabėgėlių krize, arba prie jų pateikiama klaidinanti informacija.
Niekas negali atmesti, kad kartu su pabėgėliais į Europą gali patekti ir džihadistų, tačiau Europos sienų kontrolės agentūra sako neturinti įrodymų, kad IS kovotojai yra tarp migrantų, o ekspertai sako, kad tokie IS planai atrodytų keisti.
„Nematau reikalo IS kurti tokią sudėtingą ir daug jėgų reikalaujančią schemą, kaip Vakaruose surengti atakas, – teigia Artimųjų rytų studijų profesorius Kingo koledže Londone Reinoudas Leendersas. – Daug IS narių yra kovotojai iš užsienio ir jau turi ES valstybių pilietybes.“
Pagalbos pabėgėliams grupės sako, kad siekiant išvengti IS kovotojų įsimaišymo į pabėgėlių gretas pavojaus, reikia ne visiems migrantams užtrenkti duris, o sukurti saugius, teisėtus ir dokumentuojamus kanalus, kaip būtų vertinami naujieji atvykėliai.
Mitas nr. 5. Pabėgėliai ir migrantai sugriaus ekonomikas
Po argumentų, kad pabėgėliai esą sukels saugumo ir humanitarines krizes Europos valstybėse, eina ir dar vienas – kad jie mokesčių mokėtojams kainuos milžiniškus pinigus. Be to, jie esą atims darbus iš vietos gyventojų, paskatins skurdą.
Kaip ir kiti, šis mitas – nepagrįstas faktais. Daug ekonomistų teigia, kad jeigu su pabėgėlių srautu tvarkomasi išmaniai, jie gali turėti iš tikrųjų teigiamą poveikį ekonomikai.
Ilguoju laikotarpiu valstybėse, kurios priėmė daug pabėgėlių, pastarieji šalies ekonomikai turėjo teigiamą arba neutralų efektą.
Tyrimai rodo, kad ilguoju laikotarpiu valstybėse, kurios priėmė daug pabėgėlių, pastarieji šalies ekonomikai turėjo teigiamą arba neutralų efektą, rašo „The Washington Post“. Migracijos eksperto Heino de Haaso teigimu, migracija išvis turi labai nedidelį poveikį šalių ekonomikai – tad jeigu ji ir nebus teigiama, ji bus beveik nejuntama.
Taip, valstybėms iš pradžių teks išleisti nemažai priimant pabėgėlius. Tačiau ilguoju laikotarpiu tai atsipirks.