„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

77 žmones nužudžiusio Anderso Behringo Breiviko teismas pasiekė finišo tiesiąją: kas laukia žudiko po svarbiausio šalies istorijoje nuosprendžio?

77 žmones nužudžiusio Anderso Behringo Breiviko teismui artėjant pabaigos link, Norvegija dar tik pradeda formuoti savo ateitį kaip tauta, kuri jau nebėra izoliuota nuo visą pasaulį krečiančių problemų.
Andersas Behringas Breivikas
Andersas Behringas Breivikas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Žiaurias žudynes praėjusių metų liepos pabaigoje išgyvenę norvegai užgniaužę kvapą laukia penktadienio (rugpjūčio 24-osios), šią dieną Oslo teismas paskelbs galutinį nuosprendį žiaurias skerdynes surengusiam ekstremistui Andersui Behringui Breivikui, – praneša naujienų agentūra „Reuters“.

Norvegijos visuomenė vis dar privalo rasti balansą tarp savo liberaliųjų ir konservatyviųjų tradicijų, kurios buvo iškeltos į viešumą 10 savaičių trukusio A.B.Breiviko teismo metu. Šaliai teks apsispręsti, kaip susitvarkyti su saugumo, ginklų kontrolės ir vis didėjančios imigracijos klausimais.

„Mes jau nebesame tokie naivūs, kad manytume, jog Norvegija yra geriausia šalis pasaulyje. Šis įvykis privertė mus suprasti, kad esame tarptautinės visuomenės dalis. Mes negalime patys išspręsti visų šalyje kylančių problemų“, – naujienų agentūrai „Reuters“ atskleidė viena iš trijų žudynių aukoms atstovaujančių advokatų Mette Yvonne Larsen.

Pakaltinamas ar nepakaltinamas?

Verdiktas, kurio jau daugiau kaip metus laukia ne tik visa Norvegijos tauta, bet ir visas pasaulis, paskelbs ne tai, ar A.B.Breivikas yra kaltas, ar ne, o tai, ar jis yra pakaltinamas, ar nepakaltinamas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viena iš Ilos kalėjimo kamerų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Viena iš Ilos kalėjimo kamerų

Jeigu teismas pripažins A.Breiviką pakaltinamu, didžiausia jo laukianti bausmė tebus 21-eri metai kalėjimo, tačiau ją bus galima pratęsti, jeigu bus nuspręsta, kad A.Breivikas vis dar kelia pavojų visuomenei.

Tuo tarpu, jeigu A.Breivikas bus pripažintas nepakaltinamu, t.y. psichiškai nesveiku, jo laukia neapibrėžtos trukmės gydymas psichiatrijos ligoninėje, izoliavus jį nuo visuomenės.

Šiuo metu 33-ejų buvusio diplomato sūnus A.Breivikas nuosprendžio laukia 3 kambarių kalėjimo kameroje. Viename kambaryje yra kompiuteris, kitame – treniruoklis fizinei formai palaikyti. A.B.Breivikui suteikta galimybė žiūrėti televizorių, skaityti laikraščius ir kasdien pasivaikščioti gryname ore.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Viena iš Ilos kalėjimo kamerų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Viena iš Ilos kalėjimo kamerų

Kad ir kokį nuosprendį paskelbtų teismas, A.Breivikas tikriausiai bus ir toliau kalinamas tokiomis ar panašiomis sąlygomis, nepaisant to, jog daugeliui norvegų atrodo nesuprantama tokia prabanga šaltakraujui žudikui.

Kai kuriems aukoms atstovaujantiems advokatams nesvarbu, koks bus teismo verdiktas, kiti, tuo tarpu, tikisi, kad A.B.Breivikas bus pripažintas pakaltinamu, tai reikštų, jog jis prisiims atsakomybę už savo veiksmus.

Pats Breivikas nori būti pripažintas pakaltinamu, o jo surengtos žudynės, ekstremisto manymu, turėtų būti laikomos politiniu pareiškimu, o ne beprotybės aktu. Kalbėdamas teismo metu A.B.Breivikas pareiškė, kad jei jis bus pripažintas bepročiu, toks nuosprendis jam bus baisesnis už mirtį ir kad dėl jo jis žada teikti apeliaciją.

Ramią tautą sukrėtusi tragedija

2011 metų liepos 22-ąją dieną A.B.Breivikas surengė dvigubą išpuolį prieš Norvegiją. Visų pirma jis padėjo bombą netoli vyriausybės pastato Osle stovinčiame automobilyje, šio išpuolio metu tuomet žuvo 8 žmonės.

Vėliau žudikas nuvažiavo į Norvegijoje esančią Utiojos salą, kur daugiau kaip valandą trukusių skerdynių metu jis nušovė dar 69 žmones, daugiausia jaunuolius, dalyvaujančius jaunimo darbo stovykloje.

Šios atakos buvo pripažintos didžiausia tragedija Norvegijoje po Antrojo pasaulinio karo, siaubingos žudynės sukrėtė visą Norvegijos visuomenę ir iškėlė į viešumą šalies vyriausybės nepasiruošimą tokio masto tragedijoms.

Norvegijos policijos vadovas praėjusią savaitę atsistatydino, paskelbus ataskaitą, kurioje kritikuojama jo tarnybos reakcija į pernai ultradešiniųjų pažiūrų ekstremisto Anderso Behringo Breiviko įvykdytą dvigubą išpuolį, nusinešusį 77 žmonių gyvybes.

Premjero Jenso Stoltenbergo paskirta nepriklausoma komisija sukritikavo pernelyg lėtą ir menkai organizuotą policijos atsaką į šiuos išpuolius. Ataskaitoje taip pat kritikuojami policijos darbo trūkumai prieš ir per žudynes Utiojos saloje, argumentuojant, kad pareigūnai vėlavo paskelbti A.B.Breiviko ir jo automobilio aprašymą, kad buvo sutrikę ryšiai ir nebuvo laikomasi nustatytų procedūrų.

Anderso Behringo Breiviko galutinis teismo nuosprendis bus paskelbtas penktadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų