„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

8 mėnesiai po atakų prieš Irpinę: internautai sugalvojo, kad žurnalistas jas suvaidino

Nesibaigiančio melagienų srauto, kuriuo propaganda bando įtikinti, esą karo Ukrainoje baisumai ir kai kurie įvykiai buvo suvaidinti, herojumi tapo ir BBC žurnalistas. Socialiniuose tinkluose pasipylė įrašai, esą jis perdėjo pavojų, kuris kilo per Rusijos ataką prieš Irpinės miestą. Tačiau jie paremti vos vienu reportažo kadru – visas įrašas patvirtina, kad tuo metu vyko apšaudymai.
Žmonės per sugriautą tiltą evakuojasi iš Irpino, esančio į šiaurės vakarus nuo Kijevo
Žmonės per sugriautą tiltą evakuojasi iš Irpinės, esančio į šiaurės vakarus nuo Kijevo / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Platino ir Rusijos diplomatas

Pastarosiomis savaitėmis socialiniuose tinkluose paplito nuotrauka, kurioje matyti tranšėjoje gulintis žurnalistas su neperšaunama liemene, ant kurios užrašyta „Press“, ir šalmu.

Kodėl jis įsitaisė šioje nepatogioje vietoje, iš kadro neaišku, tačiau, kadangi vyras rankoje laiko mikrofoną ir žvelgia į kamerą, galima numatyti, kad filmuojamas reportažas.

Fotografiją palydėjo vienas į kitą panašūs paaiškinimai, kas joje užfiksuota. Internautai šį vaizdą interpretavo kaip vaidybą ar perdėtą dramatizmą, nes esą fone matoma praeivė patvirtina, kad situacija nėra tokia pavojinga, kaip bandoma parodyti.

„BBC Jeremy’is Bowenas apsimeta esantis fronto linijoje, o tuo metu į jį žiūri akivaizdžiai suglumusi moteris“, – rašė vienas „Twitter“ vartotojas, nurodydamas ir žurnalisto pavardę.

Daugiau nei 76 tūkst. žmonių po šiuo įrašu paspaudė „patinka“, juo buvo pasidalyta kone 20 tūkst. kartų.

Tai padarė ir Rusijos ambasadoriaus Jungtinėse Tautose pavaduotojas Dmitrijus Polianskis.

Kai kurie internautai dalijosi ne vien šia žurnalisto nuotrauka, bet keturių fotografijų koliažu. Jame matyti ne tik tas pats gulinčio reporterio vaizdas, bet ir kiek atokiau stovinti minėta moteris, ramiai laikanti krepšį.

Taip pat skaitykite: Kariai žuvusius Bučos gyventojus tempė ne ruošdami filmavimui, o ieškodami minų

„BBC reporteris kuria dramatišką „karo“ reportažą, gulėdamas ant žemės, kai praeidama babushka (rus. senutė) pasidomi, ką jis veikia“, – pakomentavo vienas „Facebook“ vartotojas.

Susirašinėjimų programėlės „Telegram“ vokiškame kanale, kuriame nuolat skelbiama propagandinė ir klaidinanti informacija iš Ukrainos, prie nuotraukų buvo pašmaikštauta: „BBC reporteris kuria savo herojišką reportažą „iš apkaso“ , kai apstulbusi moteris iš kaimyninio „apkaso“ nesupranta, kas dedasi.“

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Vaizdai iš reportažo pasirodė ir dažnai melagienas bei propagandą platinančiame „Telegram“ kanale
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Vaizdai iš reportažo pasirodė ir dažnai melagienas bei propagandą platinančiame „Telegram“ kanale

Tą patį koliažą su analogiškais komentarais, esą žurnalistas pervertino jam gresiantį pavojų, galima rasti ir prancūziškose, vokiškose (čia, čia), vengriškose, bulgariškose, bosniškose socialinių tinklų paskyrose.

Nors internautai tiksliai nurodė ne tik žurnalisto darbovietę, bet ir pavardę, nuotraukose užfiksuotas vaizdas buvo interpretuotas klaidingai.

Apšaudymai nenutyla

Atvirkštinė vaizdo paieška platformoje „TinEye“ nukreipia į BBC reportažą, parodytą kovo 6 d. Tuo metu jau buvo praėjusios dvi savaitės nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios.

„Karas Ukrainoje: bandymasis pasislėpti atakuojamame mieste“, – skelbė bemaž 4 min. trukmės reportažo aprašymas.

Tuo metu prasidėjo civilių gyventojų evakuacija. Nepaisant to, Rusija tęsė intensyvius apšaudymus, per juos žuvo aštuoni žmonės. Šie veiksmai sulaukė tarptautinės bendruomenės pasmerkimo.

VIDEO: Irpinės gyventojų evakuacija

Žinutėje po reportažu nurodyta, kad „artilerijos ir oro antskrydžiai padarė didelės žalos Irpinėje – per mažiausiai vieną minosvaidžio ataką, bandydami pabėgti, žuvo moteris ir du vaikai“.

Irpinė – į šiaurės vakarus nuo Kyjivo, tarp sostinės ir Bučos esantis miestas – tą savaitę buvo atsidūręs Rusijos ir Ukrainos pajėgų fronto linijoje.

BBC tarptautinių naujienų redaktorius, patyręs karo žurnalistas Jeremy’is Bowenas mieste praleido dieną, kai gyventojai bandė bėgti.

Kartu buvo įspėta, kad reportaže matyti šokiruoti galinčių civilių aukų vaizdų, – tai yra patvirtinimas, kad teritorija buvo atakuojama, priešingai nei tvirtina jo nuotrauką komentuojantys žmonės.

Taip pat skaitykite: Bučos scenarijus kartojasi: propaganda aiškina, kad kapavietė Iziume – vaidyba

Jungtinės Karalystės visuomeninis transliuotojas tą patį reportažą paskelbė ir savo kanale „Youtube“. Čia jis per daugiau nei aštuonis mėnesius buvo peržiūrėtas 4,3 mln. kartų, sulaukė 20 tūkst. komentarų. Ekrano nuotrauka padaryta ties maždaug 2 min. 10 sek. žyma.

VIDEO: BBC reportažas apie Irpinės apšaudymus

Reportaže pavadinimu „Siaubingos scenos mūšyje dėl Kijevo, žūvant šeimoms, kurios bėga nuo Rusijos puolimo“ nuo maždaug 2 min. laiko žymos galima pamatyti ir sceną su tranšėjoje, kur slėpėsi nuo apšaudymų, tebegulinčiu J.Bowenu.

Jis pasakoja, kad tai yra miesto, kurį pasiekė rusai, pakraštys. „Mus pasiekia artilerijos smūgiai“, – kiek uždusęs sako žurnalistas.

Aplink matyti daugybė namus paliekančių gyventojų. J.Bowenas užsimena apie moterį, kurią, internautų teigimu, ant žemės gulintis vyras suglumimo. Ji pačioje scenos pradžioje matyti pritūpusi, bet, kai šūvių garsai prityla, atsistoja ir ima eiti. Žurnalistas atkreipia dėmesį, kad moteriai iš paskos bėga šuo.

Ekrano nuotr. iš bbc.com/Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdas yra kadras iš BBC reportažo, kuris patvirtina buvus Irpinės apšaudymus
Ekrano nuotr. iš bbc.com/Socialiniuose tinkluose platinamas vaizdas yra kadras iš BBC reportažo, kuris patvirtina buvus Irpinės apšaudymus

Beje, žiūrovai taip ir nepamato, kaip ukrainietė prieina prie vyro, tad sunku įvertinti, ar ant žemės už šakų kaugės nuo atakų besislepiančio žurnalisto vaizdas pabėgėlę suglumino ir ar apskritai į jį atkreipė dėmesį.

Ne tik žurnalistui kalbant, bet ir viso reportažo metu girdėti apšaudymai. Rodomi skubiai namus paliekantys žmonės, kaip jiems padeda kariai: per kelio atitvarus perkelia lagaminus ar krepšius, paneša mažamečius vaikus ar tuos, kurie negali paeiti patys.

„Neįžeidinėkite bėgančiųjų“

Paieška „Google“ pagal raktinius žodžius taip pat nukreipia į J.Boweno straipsnį, kuris kovo 20 d. buvo publikuotas „The Sunday Times“. Jis iliustruotas kaip tik tuo kadru, kuri platinama socialiniuose tinkluose.

Po šia BBC nuotrauka paaiškinta, kas joje matoma: „J.Bowenas slepiasi Irpinėje atakų prieš miestą metu“.

Straipsnyje žurnalistas pasakojo apie savo darbą tuomet jau kone mėnesį trukusiame kare. Daug dėmesio jis skyrė įvykiams Irpinėje.

Taip pat skaitykite: Melagienos ilgai laukti nereikėjo: ataka Kremenčuke tariamai buvo suvaidinta

Akimirką, kuomet gulėjo slėpdamasis nuo apšaudymų, jis aprašė taip: „Granatos, krentančios per arti, kad jų būtų nepaisoma, sekundes prieš sprogdamos skleidžia šnypštimą.

Žmogaus prigimtis yra bandyti prisidengti, o vienintelis būdas tai padaryti skubant – gulėti ant žemės, todėl savo stand up’ą, kai televizijos reporteris kalba tiesiai į kamerą, padariau gulėdamas, o abi pusės apsikeitė artilerijos ugnimi.“

J.Bowenas savo paskyroje „Twitter“ paneigė socialinių tinklų vartotojų išvedžiojimus, esą gulėdamas ant žemės, kai gyventojai vaikščiojo aplink, reportažui suteikė per daug dramatizmo.

„Šiame ir panašiame įrašuose teigiama, kad kovą suklastojau sceną prieš kamerą Ukrainoje, – rašė jis. Tokie kaltinimai yra visiškai melagingi.

Jei norite, įžeidinėkite mane. Neįžeidinėkite tūkstančių civilių žmonių, bėgančių per Irpinės tiltą į Kyjivą nuo Rusijos apšaudymo ir karo nusikaltimų.“

Naujienų agentūrai AFP jis taip pat nurodė, kad internete platinama melagiena apie reportažą: „Tas teiginys yra piktybinis prasimanymas.“

J.Bowenas prisiminė su kolegomis prie susprogdinto tilto atvykęs per trumpą pertrauką tarp apšaudymų. Jiems ten esant, apšaudymai vėl prasidėjo ir darėsi vis intensyvesni.

Kad tai yra būtent tiltas, vedantis iš Irpinės, kurį sugriautą pirmaisiais karo mėnesiais buvo galima pamatyti daugelyje nuotraukų iš Ukrainos, patvirtina ši AFP žurnalistės Daphne Rousseau nuotrauka, padaryta tą pačią dieną, kai buvo filmuojamas reportažas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Melagiena apie tariamai BBC žurnalisto suvaidintą ataką plinta įvairiose šalyse
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Melagiena apie tariamai BBC žurnalisto suvaidintą ataką plinta įvairiose šalyse

Jos aprašyme teigiama: „Pėstieji eina per sugriautą tiltą, evakuodamiesi iš Irpinės miesto, esančio į šiaurės vakarus nuo Kyjivo kovo 6-ąją, praėjus 11 dienų, kai Rusija pradėjo karinę invaziją į Ukrainą“.

Tarptautinė nevyriausybinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ savo ataskaitoje pažymėjo: „2022 m. kovo 6 d. Rusijos pajėgos kelias valandas bombardavo sankryžą kelyje, kuriuo šimtai civilių gyventojų bėgo nuo Rusijos kariuomenės puolimo šiaurės Ukrainoje Kyjivo link.“

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“