Šios pirmos jų užsienio kelionės tikslas bus stiprinti aljansus augant Kinijos ambicijoms.
Bendra kelionė, kurią trečiadienį patvirtino Valstybės departamentas abiejose šalyse pasirodžius pranešimams apie tokius planus, prasidės kelios dienos po J.Bideno virtualaus susitikimo su Japonijos, Australijos ir Indijos lyderiais.
A.Blinkenas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė nekantriai laukiantis kelionės pradžios, „mums stengiantis skatinti taiką, saugumą ir klestėjimą Indijos ir Ramiojo vandenynų regione bei visame pasaulyje“.
Kelionė „patvirtins Jungtinių Valstijų įsipareigojimą stiprinti mūsų aljansus“, sakė Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.
J.Bideno komanda sąmoningai susilaiko nuo virtinės tarptautinių kelionių, kuriomis kadenciją tradiciškai pradeda nauja JAV administracija, mėgindama parodyti gerą pavyzdį – mažiau keliauti pasauliui grumiantis su COVID-19 pandemija.
Pirmoji A.Blinkeno „kelionė“ įvyko vasario 25 dieną, kuomet jis virtualiai susitiko su kolegomis iš Meksikos ir Kanados. Tuomet net buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip valstybės sekretorius kerta Meksikos sieną.
Sprendimas surengti pirmąjį asmenišką vizitą būtent į dvi sąjungininkes Azijoje priimtas J. Bideno administracijai leidus aiškiai suprasti, kad jos pagrindinis prioritetas yra varžyti ir net duoti atkirtį stiprėjančiai Kinijai.
Laikraštis „South China Morning Post“ pranešė, kad aukšto rango kinų pareigūnai yra pasirengę skristi į Aliaską, kur JAV valstybės sekretoriai tradiciškai sustoja per keliones į Aziją, pokalbio dėl Ramiojo vandenyno galingųjų valstybių santykių.
Valstybės departamentas atsisakė komentuoti, ar planuojama susitikti su Kinijos pareigūnais.
Praėjusią savaitę pasakytoje kalboje A.Blinkenas Kiniją pavadino „didžiausiu XXI amžiaus geopolitiniu išbandymu“, nes ši šalis viena gali „mesti rimtą iššūkį stabiliai ir atvirai tarptautinei sistemai“. Valstybės sekretorius taip pat pažadėjo vystant JAV strategiją pagrindinį dėmesį skirti aljansams.
Slūgstanti įtampa su sąjungininkais
Eurofilais laikomi J.Bidenas ir A.Blinkenas taip pat skuba sumažinti įtampą su sąjungininkais Europoje, santykiams paaštrėjus audringos JAV eksprezidento Donaldo Trumpo eros metais.
Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga paskelbė paliaubas nuožmiame prekybos ginče dėl subsidijų orlaivių gamintojoms, o J.Bidenas iš esmės pakeitė D.Trumpo laikų politiką – parėmė diplomatines pastangas dėl Irano ir klimato kaitos. J.Bideno paskirtas klimato pasiuntinys, buvęs valstybės sekretorius Johnas Kerry, šią savaitę lankosi Europoje.
A.Blinkenas ir L.Austinas savo kelionę Tokijuje pradės kitą antradienį ir trečiadienį nuo bendrų susitikimų su kolegomis japonais.
JAV diplomatijos vadovas, kalbėsiantis virtualiai, net atvykęs į Tokiją, taip pat bendraus su japonų verslo lyderiais ir žurnalistais bei akcentuos „laisvos spaudos vaidmenį skatinant gerą valdymą ir ginant demokratiją“, pažymėjo N. Price'as.
Spaudos laisvės gynėjai teigia, kad pastaraisiais metais kai kuriose pasaulio šalyse, įskaitant tam tikras JAV sąjungininkes, žurnalistų darbo sąlygos pablogėjo.
Anot N.Price'o, Seule A.Blinkenas ir L.Austinas taip pat susitiks su savo kolegomis, o valstybės sekretorius bendraus su pietų korėjiečių jaunimu ir žurnalistais – irgi virtualiai.
Amerikiečių diplomatijos vadovas taip pat aptars pradėtą Vašingtono politikos Šiaurės Korėjos atžvilgiu apžvalgą po D.Trumpo pompastiškų susitikimų su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong Unu.
D.Trumpo administracija teigė, kad tie viršūnių susitikimai sustabdė Šiaurės Korėjos raketų ir branduolinių ginklų bandymus, nors šalims taip ir nepavyko pasiekti ilgalaikio susitarimo.
J.Bideno administracija tikriausiai rems tolesnes diplomatines pastangas, bet, ko gero, nuasmenins dvišalius santykius, kilus susirūpinimui, kad D.Trumpas suteikė teisėtumo vienam autoritariškiausių režimų pasaulyje.