Svarbiausios naujienos
- Izraelis žino, kur yra Y.Sinwaras, bet negali jam smogti, nes jis apsuptas įkaitų.
- Kodėl kovoti su husiais bus sunkiau nei su Somalio piratais.
- Gynybos ministras įspėja „Hezbollah“: Izraelis gali nukopijuoti Gazos karą ir perkelti jį į Beirutą.
- A.Blinkenas: Izraelio ir „Hamas“ karas gali „metastazuoti“.
- Vašingtonas nuogąstauja: karjerai išsaugoti Izraelio premjeras gali imtis net naujo karo.
Visas Izraelio karo su „Hamas“ naujienas skaitykite ČIA.
Izraelis žino, kur yra Y.Sinwaras, bet negali jam smogti, nes jis apsuptas įkaitų
13:03
Izraelis žino tikslią „Hamas“ karinio lyderio Yahyos Sinwaro, kuris yra spalio 7 d. teroro išpuolių organizatorius, buvimo vietą, praneša laikraštis „Israel Hayom“.
Tačiau, pasak pranešimo, Y.Sinwaras apsupo save daugybe gyvų Izraelio įkaitų, o tai trukdo IDF smogti jam.
Pranešimas pakelbtas po to, kai sekmadienį per Kan radiją panašų pareiškimą padarė buvęs karinės žvalgybos vadovas Amosas Yadlinas.
15min primena, kad 61 metų Y.Sinwaras šiandien yra labiausiai Izraelio ieškomas žmogus; Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu jį vadina „vaikščiojančiu numirėliu“.
Gazos Ruože veikiančios „Hamas“ kovotojų grupuotės lyderis laikomas asmeniu, labiausiai atsakingu už spalio 7 d. netikėtą išpuolį, per kurį žuvo daugiau kaip 1 200 izraeliečių, įskaitant moteris, vaikus ir pagyvenusius žmones.
Jo pašalinimas yra pagrindinis Izraelio vykdomos kampanijos, kuria siekiama sunaikinti „Hamas“, tikslas.
Neteisingai suprastas Y.Sinwaro charakteris buvo tragedijos pradžia
Karo išvakarėse Izraelis Y.Sinwarą laikė pavojingu ekstremistu, kuris vis dėlto buvo linkęs nusileisti ir labiau siekė įtvirtinti „Hamas“ valdymą Gazoje bei išgauti ekonominių nuolaidų, o ne įgyvendinti grupuotės tikslą sunaikinti žydų valstybę.
Toks klaidingas Y.Sinwaro charakterio supratimas tapo didžiausios Izraelio žvalgybos nesėkmės preliudija. Kai kurie mano, kad Y.Sinwarui pavyko didžiausia apgaulė.
„Mes jo visiškai nesupratome, beprotiška, kaip nesupratome. Visiškai“, – sakė buvęs Izraelio karinės žvalgybos karininkas ir Palestinos reikalų ekspertas Michaelas Milsteinas.
Keli dešimtmečius su juo bendravę žmonės pateikia Y.Sinwaro portretą – tai charizmatiškas, nedaugžodžiaujantis, greito būdo ir valdingas žmogus.
M.Kobi prisimena, kaip 1989 m. apklausė Y.Sinwarą, kai šis prisipažino dėl žmogžudystės. Tai buvo pirmosios palestiniečių intifados, arba sukilimo, įkarštis, o M.Kobi buvo Shin Bet pareigūnas, persekiojęs „Hamas“ narius, kurie tuo metu buvo nedidelė islamistų kovotojų grupuotė, besiveržianti į priekį Gazos Ruože.
Y.Sinwaras, daugelio žinomas kaip Abu Ibrahimas, padėjo kurti „Hamas“ karinį sparną – „Qassamo brigadas“ – nuo pat pirmųjų jų dienų. Tačiau kai devintojo dešimtmečio pabaigoje jis buvo sulaikytas, tai buvo padaryta dėl jo ypatingo vaidmens „Hamas“ organizacijoje: jis medžiojo palestiniečius, įtariamus bendradarbiavimu su Izraeliu.
Izraelio pajėgos: aptikta daugybė „Hamas“ ginklų gamyklų ir tunelių
00:27
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pranešė, kad aptiko daugybę ginklų gamyklų ir tunelių, kuriuose „Hamas“ kariai Gazoje gamina raketas.
Pirmadienį IDF pajėgos su žurnalistų grupe apsilankė Burejaus vietovėje Gazos Ruožo centrinėje dalyje, kurioje, pasak jų, yra didžiausia iki šiol teritorijoje rasta ginklų gamybos vieta.
Pasak jos, požeminėse dirbtuvėse buvo gaminamos ne tik tolimojo nuotolio raketos, bet ir standartinių šaudmenų, pavyzdžiui, minosvaidžio sviedinių, kopijos arba jų modifikacijos, o požeminėmis šachtomis jos buvo sujungtos su tunelių tinklu, kuriuo ginklai buvo gabenami koviniams daliniams visame Gazos Ruože, pranešė „Reuters“.
IDF atstovas spaudai Danielis Hagari sakė, kad gamykla buvo pastatyta prie Salah al-Din kelio, pagrindinio šiaurės-pietų maršruto, kuriuo taip pat gabenama humanitarinė pagalba. Jis sakė, kad Izraelio kariai „rado, išmontavo ir dabar naikina šiuos įrenginius“.
Izraelio kariuomenė pranešė apie nukautą „Hamas“ karį
23:17
Izraelio gynybos pajėgos (IDF) pranešė, kad nukovė „Hamas“ kovotoją, kuris, jų teigimu, buvo atsakingas už raketų atakas prieš Izraelį iš Sirijos.
Izraelio pajėgos Hassaną Hakashahą nukovė Beit Džino mieste Sirijoje, sakoma IDF pareiškime.
Jame teigiama, kad jis buvo „pagrindinė figūra, atsakinga už pastarosiomis savaitėmis „Hamas“ iš Sirijos teritorijos į Izraelį paleistas raketas“, ir priduriama: „Mes neleisime terorizmo iš Sirijos teritorijos ir reikalausime, kad Sirija būtų atsakinga už visą iš jos teritorijos vykdomą veiklą.“
JT ekspertai paragino „Hamas“ atsakyti už seksualinį smurtą
19:55
JT ekspertai pirmadienį pareikalavo atsakyti už seksualinį smurtą, kurį, kaip įtariama, spalio 7 d. išpuolių metu prieš Izraelio civilius gyventojus vykdė „Hamas“ kovotojai, teigdami, kad vis daugiau įrodymų apie išprievartavimus ir lytinių organų žalojimą rodo, jog tai gali būti nusikaltimai žmoniškumui, pranešė „Reuters“.
Izraelio valdžios institucijos pradėjo tyrimą dėl galimų seksualinių nusikaltimų, įvykdytų per daugiausiai aukų pareikalavusį išpuolį Izraelio istorijoje. „Hamas“ neigia piktnaudžiavimą.
„Vis daugiau įrodymų apie seksualinį smurtą, apie kurį pranešama, yra ypač sukrečiantys“, – pirmadienį pareiškime teigė du JT paskirti nepriklausomi ekspertai.
"Šie veiksmai yra šiurkštūs tarptautinės teisės pažeidimai, prilygstantys karo nusikaltimams, kurie, atsižvelgiant į aukų skaičių ir į tai, kad išpuoliai buvo iš anksto apgalvoti ir suplanuoti, taip pat gali būti kvalifikuojami kaip nusikaltimai žmoniškumui.
Kiekviena auka nusipelno būti pripažinta, nepriklausomai nuo jos etninės priklausomybės, religijos ar lyties, o mūsų vaidmuo – būti jų balsu“, – pridūrė jie.
Izraelis anksčiau kritikavo pasaulinę instituciją, kad ji nepakankamai sprendžia šį klausimą, siekdamas didesnio tariamų nusikaltimų pripažinimo.
Popiežius: kare nužudyti civiliai nėra „netiesioginiai nuostoliai“
17:38
Popiežius Pranciškus pirmadienį pasmerkė karo nusikaltimus, įvykdytus prieš civilius gyventojus per konfliktus, pavyzdžiui, Gazos Ruože ir Ukrainoje, ir sakė, kad žuvusieji neturėtų būti laikomi „netiesioginiais nuostoliais“.
„Kariniai ir civiliniai tikslai nebeskiriami, – 87 metų pontifikas sakė savo naujametiniame kreipimesi į diplomatus Vatikane. – Nėra tokio konflikto, kuris kokiu nors būdu neišsivystytų į beatodairiškus smūgius civiliams gyventojams. Įvykiai Ukrainoje ir Gazoje yra aiškus to įrodymas.“
„Negalime pamiršti, kad šiurkštūs tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimai yra karo nusikaltimai“, – tęsė jis savo kalboje, kurioje vyravo raginimai nutraukti karinius konfliktus visame pasaulyje.
Pranciškus teigė, kad žmonės turi aiškiau suvokti, jog civilių aukos – tai ne, jo žodžiais, netiesioginiai nuostoliai, o vyrai ir moterys, turintys vardus ir pavardes, kurie praranda savo gyvybes.
„Jei galėtume pažvelgti kiekvienam iš jų į akis, pavadinti juos vardais ir sužinoti ką nors iš jų asmeninės istorijos, pamatytume, kad karas yra ne kas kita, o didžiulė tragedija“, – sakė jis.
Plačiau skaitykite ČIA.
Vokietijos užsienio reikalų ministrė ragina Izraelį sušvelninti karinę kampaniją Gazos Ruože
15:04
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sekmadienį paragino Izraelį sušvelninti savo karinę kampaniją Gazos Ruože ir labiau stengtis apsaugoti ten gyvenančius palestiniečius.
Nuo spalio 7 dienos, kai Gazos Ruože prasidėjo palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ ir žydų valstybės karas, Vokietija tapo viena stipriausių Izraelio rėmėjų. Tačiau A. Baerbock perspėjo, kad Izraelio saugumas taip pat priklauso nuo to, ar pavyks apriboti aukų skaičių palestiniečių anklave.
„Vis aiškiau matyti, kad Izraelio kariuomenė turi dėti daugiau pastangų, kad apsaugotų civilius Gazos Ruože. Ji turi rasti būdų, kaip kovoti su „Hamas“ nenukenčiant dideliam skaičiui palestiniečių“, – teigė ministrė.
„Daugybės nekaltų žmonių kančios negali taip tęstis. Mums reikia mažiau intensyvaus operacijų valdymo“, – lankydamasi Jeruzalėje sakė ji.
Ketvirto vizito į Izraelį metu A. Baerbock dar kartą patvirtino Berlyno tvirtą paramą žydų valstybei.
„Jūsų šalis gali tvirtai tikėtis mūsų solidarumo kovoje su aklu teroru, siekiančiu ištrinti Izraelį iš žemėlapio“, – teigė ministrė.
„Jei „Hamas“ nebūtų fanatiškai tęsusi šios beprasmiškos kovos, karas jau seniai būtų pasibaigęs“, – pridūrė A. Baerbock.
Pasak ministrės, žydų valstybė turi aiškiai apsvarstyti, kaip ji toliau kovos ir kokių veiksmų imsis Gazos Ruože pasibaigus konfliktui. A. Baerbock taip pat pareiškė, kad palestiniečiai neturėtų būti išstumti iš Gazos Ruožo, turėdama omenyje kraštutinių dešiniųjų Izraelio politikų raginimus grąžinti izraeliečių naujakurius į palestiniečių anklavą.
Izraelis pažadėjo sutriuškinti anklavą valdančią „Hamas“ organizaciją po to, kai spalio 7 dieną jos kovotojai įvykdė daugiausiai aukų pareikalavusį išpuolį žydų valstybės istorijoje. Oficialiais duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Izraelio teigimu, kovotojai taip pat paėmė apie 250 įkaitų, iš kurių 132 tebėra nelaisvėje.
Atsakydamas Izraelis bombardavo teritoriją ir pasiuntė sausumos pajėgas, todėl, „Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, žuvo 23 tūkst. žmonių, daugiausia moterys ir vaikai.
Kelionės metu A. Baerbock taip pat susitiks su Palestiniečių savivaldos užsienio reikalų ministru Riyadu al Maliki. Vėliau ji lankysis Egipte ir Libane.
Per karą Gazoje žuvo 23 tūkst. žmonių
15:03
Islamistų organizacijos „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė, kad nuo spalio 7 dienos, kai prasidėjo grupuotės karas su Izraeliu, apsiaustoje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 23 084 žmonės.
Ministerijos pranešime teigiama, kad per pastarąją parą užregistruoti 249 žuvusieji, o iš viso per tris kovos mėnesius Gazos Ruože buvo sužeisti 58 926 žmonės.
Izraelio karas prieš „Hamas“ Gazos Ruože prasidėjo po kruvino kovotojų spalio 7-osios išpuolio, per kurį, Izraelio duomenimis, žuvo apie 1 140 žmonių, daugiausia civilių.
Tą dieną kovotojai taip pat paėmė įkaitais apie 250 žmonių, iš kurių, Izraelio pareigūnų teigimu, 132 tebėra Gazos Ruože, o mažiausiai 24, kaip manoma, žuvo.
Atsakydamas į tai, Izraelis pažadėjo sunaikinti grupuotę ir pradėjo nesiliaujantį bombardavimą bei sausumos invaziją, dėl kurių didelė Gazos Ruožo dalis virto griuvėsiais.
Izraeliui nukovus „Hezbollah“ aukšto rango vadą, baiminamasi, kad karas gali išplisti
15:02 Atnaujinta 16:29
Izraelis per smūgį pietų Libane nukovė Irano remiamos „Hezbollah“ grupuotės aukšto rango vadą, pirmadienį naujienų agentūrą AFP informavo saugumo šaltinis.
Šis pareiškimas greičiausiai dar labiau padidins nuogąstavimus, kad konfliktas Gazos Ruože gali išplisti.
Nukautasis vadas „atliko pagrindinį vaidmenį valdant „Hezbollah“ operacijas pietuose“, sakė saugumo pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės, ir pridūrė, kad jis „žuvo per Izraelio reidą, kurio taikinys buvo jo automobilis pietuose“.
Pareigūnas teigė, kad šis asmuo užėmė dar kelias aukštas pareigybes šiitų judėjime.
„Hezbollah“ įvardijo Wissamą Hassaną Tawilą
Vėliau „Hezbollah“ pirmą kartą paskelbė apie vado nužudymą ir įvardijo jį kaip Wissamą Hassaną Tawilą. Grupuotė teigė, kad jis žuvo „kelyje į Jeruzalę“ – ši frazė naudojama Izraelio pajėgų nužudytiems kovotojams.
Nuo spalio 7 dienos, kai prasidėjo Izraelio ir „Hamas“ karas, Izraelio ir Libano pasienyje nuolat vyksta susišaudymai, daugiausia tarp Izraelio pajėgų ir „Hamas“ sąjungininkės „Hezbollah“.
Didesnių nuogąstavimų dėl tolesnio karo eskalavimo sukėlė sausio 2 dieną „Hezbollah“ tvirtovėje Beirute įvykęs „Hamas“ vadovo pavaduotojo nužudymas, kurį, kaip AFP sakė vienas JAV gynybos pareigūnas, įvykdė Izraelis.
Salehas al Arouri, kuris nukautas per raketos smūgį, buvo svarbiausias „Hamas“ veikėjas, žuvęs per karą. Be to, tai buvo pirma ataka prieš Beirutą nuo kovų pradžios.
Šeštadienį Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis Beirute susitiko su „Hezbollah“ politiniu pareigūnu, siekdamas, kad Libanas nebūtų įtrauktas į Izraelio ir „Hamas“ konfliktą.
AFP duomenimis, per tris mėnesius besitęsiantį Izraelio apsikeitimą ugnimi su libaniečiais žuvo daugiau kaip 180 žmonių, įskaitant daugiau kaip 135 „Hezbollah“ kovotojus, taip pat daugiau kaip 20 civilių, įskaitant tris žurnalistus.
Šiaurės Izraelyje, šalies institucijų duomenimis, žuvo devyni kariai ir mažiausiai keturi civiliai.
Palestiniečiai artinantis mūšiams bėga iš pagrindinės ligoninės Gazos Ruožo centre
14:59
Medikai, pacientai ir perkelti žmonės bėga iš pagrindinės ligoninės Gazos Ruožo centre, artinantis Izraelio pajėgų ir palestiniečių kovotojų mūšiams, pirmadienį pranešė liudininkai.
„Al Aksos kankinių“ ligoninės Deir al Baloje praradimas būtų dar vienas skaudus smūgis Gazos Ruožo sveikatos apsaugos sistemai po trijų karo mėnesių.
„Gydytojai be sienų“ (MSF) ir kitos pagalbos organizacijos pastarosiomis dienomis pasitraukė iš šios ligoninės, nurodydamos, kad likti pernelyg pavojinga. Tai sukėlė ligoninėje prisiglaudusių žmonių paniką, ir daugelis jų prisidėjo prie šimtų tūkstančių palestiniečių, jau pasitraukusių į apsiausto Gazos Ruožo pietus.
Izraelis sako, kad iš esmės užbaigė dideles operacijas Gazos Ruožo šiaurėje ir dabar nukreipia dėmesį į centrinę šios teritorijos dalį bei pietinį Kan Juniso miestą. Izraelio pareigūnai yra sakę, kad kovos tęsis dar daug mėnesių, kariuomenei stengiantis išardyti palestiniečių islamistų grupuotę „Hamas“ ir sugrąžinti dešimtis įkaitų, paimtų per karą išprovokavusią „Hamas“ kovotojų spalio 7-osios ataką Izraelyje.
Spalio 7 dienos beprecedentė ataka, kaip rodo naujienų agentūros AFP surinkti oficialūs Izraelio skaičiai, pareikalavo maždaug 1 140 žmonių, daugiausia civilių, gyvybių. Kovotojai taip pat paėmė maždaug 250 įkaitų, kurių 132 vis dar laikomi, nurodo Izraelis. Manoma, kad mažiausiai 24 įkaitai žuvo.
Atsakydamas į tai, Izraelis pažadėjo sunaikinti „Hamas“ ir pradėjo nesiliaujantį bombardavimą bei sausumos invaziją, dėl kurių didelė Gazos Ruožo dalis virto griuvėsiais.
Per Izraelio puolimą jau žuvo daugiau kaip 22,8 tūkst. palestiniečių, namus turėjo palikti beveik 85 proc. iš 2,3 mln. teritorijos gyventojų. Ketvirtadaliui Gazos Ruožo gyventojų dabar gresia badas.
Karas taip pat gali išplisti – Izraelis gali pradėti kovoti ir su Libano „Hezbollah“ bei kitomis Irano remiamomis ir „Hamas“ palaikančiomis kovotojų grupuotėmis.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas šią savaitę vėl lankosi Viduriniuose Rytuose. JAV, kurios teikia labai svarbią karinę ir diplomatinę paramą Izraelio puolimui, ragina žydų valstybę labiau stengtis apsaugoti civilius, bet drauge su ja atmeta tarptautinius raginimus nutraukti ugnį.
„Pasibjaurėjimą keliančios scenos“
Dešimtys tūkstančių žmonių prisiglaudė Gazos Ruožo ligoninėse, kur taip pat tenka gydyti dešimtis kasdien per Izraelio smūgius sužeidžiamų žmonių. Iš dalies funkcionuoja tik 13 iš 36 Gazos Ruožo ligoninių, nurodo Jungtinių Tautų humanitarinė agentūra.
„Al Aksos kankinių“ ligoninėje dirbantis Omaras al Darawi sakė, kad pastarosiomis dienomis šiai medicinos įstaigai ne kartą buvo smogta. Pasak jo, tūkstančiai žmonių išvyko pasitraukus pagalbos organizacijoms, o pacientai buvo suguldyti daugiausia viename aukšte, kad dar likusiems gydytojams būtų lengviau juos gydyti.
„Yra daug pajudėti negalinčių sužeistųjų, – sakė jis. – Jiems reikia specialios priežiūros, o ji neprieinama.“
Kasdien atvežama vis daugiau žuvusiųjų ir sužeistųjų, Izraelio pajėgoms po intensyvių oro smūgių puolant centrinėje Gazos Ruožo dalyje. Teritorijos Sveikatos apsaugos ministerija anksti pirmadienį pranešė, kad per pastarąją parą į minimą ligoninę buvo atvežti 73 lavonai ir 99 sužeistieji.
Sekmadienį čia apsilankę Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) darbuotojai matė „pasibjaurėjimą keliančių scenų, kai įvairiausio amžiaus žmonėms pagalba teikiama ant krauju išteptų grindų ir chaotiškuose koridoriuose“, sakoma šios JT agentūros vadovo Tedroso Adhanomo Ghebreyesuso pareiškime.
„Skerdynės Gazos [Ruože] privalo baigtis“, – sakė jis.
Padėtis dar blogesnė Gazos Ruožo šiaurinėje dalyje, kurią Izraelio pajėgos spalio pabaigoje atkirto nuo likusios teritorijos dalies. Ištisi rajonai yra sugriauti, pabėgo šimtai tūkstančių žmonių, o tiems, kas liko, labai trūksta maisto, vandens ir vaistų.
PSO sekmadienį vakare pranešė 12 dienų negalėjusi nuvežti pagalbos krovinių į Gazos Ruožo šiaurę.
„Dėl smarkaus bombardavimo, judėjimo suvaržymų ir sutrikusio ryšio beveik neįmanoma reguliariai ir saugiai nuvežti medicininių prekių į Gazos [Ruožą], ypač [jo] šiaurę“, – sakoma pareiškime.
Nuo karo pradžios žuvo per 22,8 tūkst. palestiniečių, o dar daugiau kaip 58 tūkst. buvo sužeisti, nurodo „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija. Kiek tarp žuvusiųjų yra civilių, nenurodoma, bet sveikatos apsaugos pareigūnai sako, kad maždaug du trečdaliai žuvusiųjų yra moterys ir vaikai.
Izraelis dėl civilių žūčių kaltina „Hamas“, nes ši grupuotė veikia tankiai apgyvendintuose rajonuose. Izraelio kariuomenė nurodo per puolimą nukovusi maždaug 8 tūkst. kovotojų ir sako, kad taip pat žuvo 176 izraeliečių kariai.
Šaltinis: Izraelis per smūgį pietų Libane nukovė „Hezbollah“ aukšto rango vadą
13:40
Izraelis per smūgį pietų Libane nukovė Irano remiamos „Hezbollah“ grupuotės aukšto rango vadą, pirmadienį naujienų agentūrą AFP informavo saugumo šaltinis.
Šis pareiškimas greičiausiai dar labiau padidins nuogąstavimus, kad konfliktas Gazos Ruože gali išplisti.
Nukautasis vadas „atliko pagrindinį vaidmenį valdant „Hezbollah“ operacijas pietuose“, sakė saugumo pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės, ir pridūrė, kad jis „žuvo per Izraelio reidą, kurio taikinys buvo jo automobilis pietuose“.
Nuo spalio 7 dienos, kai prasidėjo Izraelio ir „Hamas“ karas, Izraelio ir Libano pasienyje nuolat vyksta susišaudymai, daugiausia tarp Izraelio pajėgų ir „Hamas“ sąjungininkės „Hezbollah“.
Didesnių nuogąstavimų dėl tolesnio karo eskalavimo sukėlė sausio 2 dieną „Hezbollah“ tvirtovėje Beirute įvykęs „Hamas“ vadovo pavaduotojo nužudymas, kurį, kaip AFP sakė vienas JAV gynybos pareigūnas, įvykdė Izraelis.
Izraelis žino, kur yra Y.Sinwaras, bet negali jam smogti, nes jis apsuptas įkaitų
13:03
Izraelis žino tikslią „Hamas“ karinio lyderio Yahyos Sinwaro, kuris yra spalio 7 d. teroro išpuolių organizatorius, buvimo vietą, praneša laikraštis „Israel Hayom“.
Tačiau, pasak pranešimo, Y.Sinwaras apsupo save daugybe gyvų Izraelio įkaitų, o tai trukdo IDF smogti jam.
Pranešimas pakelbtas po to, kai sekmadienį per Kan radiją panašų pareiškimą padarė buvęs karinės žvalgybos vadovas Amosas Yadlinas.
15min primena, kad 61 metų Y.Sinwaras šiandien yra labiausiai Izraelio ieškomas žmogus; Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu jį vadina „vaikščiojančiu numirėliu“.
Gazos Ruože veikiančios „Hamas“ kovotojų grupuotės lyderis laikomas asmeniu, labiausiai atsakingu už spalio 7 d. netikėtą išpuolį, per kurį žuvo daugiau kaip 1 200 izraeliečių, įskaitant moteris, vaikus ir pagyvenusius žmones.
Jo pašalinimas yra pagrindinis Izraelio vykdomos kampanijos, kuria siekiama sunaikinti „Hamas“, tikslas.
Neteisingai suprastas Y.Sinwaro charakteris buvo tragedijos pradžia
Karo išvakarėse Izraelis Y.Sinwarą laikė pavojingu ekstremistu, kuris vis dėlto buvo linkęs nusileisti ir labiau siekė įtvirtinti „Hamas“ valdymą Gazoje bei išgauti ekonominių nuolaidų, o ne įgyvendinti grupuotės tikslą sunaikinti žydų valstybę.
Toks klaidingas Y.Sinwaro charakterio supratimas tapo didžiausios Izraelio žvalgybos nesėkmės preliudija. Kai kurie mano, kad Y.Sinwarui pavyko didžiausia apgaulė.
„Mes jo visiškai nesupratome, beprotiška, kaip nesupratome. Visiškai“, – sakė buvęs Izraelio karinės žvalgybos karininkas ir Palestinos reikalų ekspertas Michaelas Milsteinas.
Keli dešimtmečius su juo bendravę žmonės pateikia Y.Sinwaro portretą – tai charizmatiškas, nedaugžodžiaujantis, greito būdo ir valdingas žmogus.
M.Kobi prisimena, kaip 1989 m. apklausė Y.Sinwarą, kai šis prisipažino dėl žmogžudystės. Tai buvo pirmosios palestiniečių intifados, arba sukilimo, įkarštis, o M.Kobi buvo Shin Bet pareigūnas, persekiojęs „Hamas“ narius, kurie tuo metu buvo nedidelė islamistų kovotojų grupuotė, besiveržianti į priekį Gazos Ruože.
Y.Sinwaras, daugelio žinomas kaip Abu Ibrahimas, padėjo kurti „Hamas“ karinį sparną – „Qassamo brigadas“ – nuo pat pirmųjų jų dienų. Tačiau kai devintojo dešimtmečio pabaigoje jis buvo sulaikytas, tai buvo padaryta dėl jo ypatingo vaidmens „Hamas“ organizacijoje: jis medžiojo palestiniečius, įtariamus bendradarbiavimu su Izraeliu.