Antonio Guterresas pareiškė, kad Rusijos invazija pažeidžia tarptautinę teisę ir kelia didžiules kančias Ukrainos žmonėms.
Jis pridūrė, jog tai „dar padidina pasaulinius ekonominius sutrikdymus, kuriuos išprovokavo COVID-19 pandemija“.
S.Lavrovas pirmininkavo posėdžiui, skirtam „veiksmingam daugiašališkumui“ ginant JT chartijos principus.
„Daugiašalė sistema patiria didžiausią įtampą nuo Jungtinių Tautų sukūrimo laikų“, – pareiškė A.Guterresas ir pridūrė, jog pasaulis susiduria su „beprecedentėmis ir tarpusavyje susijusiomis krizėmis“.
„Įtampa tarp didžiųjų galingųjų valstybių yra pasiekusi istorines aukštumas. Tokia pat didelė yra ir konfliktų rizika ...,“ – pridūrė JT generalinis sekretorius, sėdėjęs šalia S.Lavrovo.
Nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą, Rusija balandį perėmė pirmininkavimą JT Saugumo Tarybai.
Prieš pirmadienį surengtą posėdį Rusija valstybėms narėms išsiuntė pranešimą, kuriame pateikė išsamią informaciją apie jo planą ir, be kita ko, pasmerkė „vienpolę pasaulio tvarką“, kuri, anot Maskvos, įsigalėjo po Šaltojo karo pabaigos.
Pasak Rusijos, tokia tvarka „kelia rimtą iššūkį Jungtinių Tautų sistemos veiksmingumui ir stabilumui“.
„Šiandien pasaulis susiduria su dar viena plataus masto sistemine transformacija. Būtent, su natūraliu ir sparčiu vienpolės pasaulio tvarkos nykimu ir naujos daugiapolės sistemos iškilimu“, – rašoma pranešime.
Europos Sąjungos (ES) ambasadorius prie JT Olofas Skoogas Rusijos planus dėl pirmadienio posėdžio pavadino „ciniškais“.
„Rengdama šią diskusiją, Rusija mėgina save pavaizduoti kaip Jungtinių Tautų chartijos ir daugiašališkumo gynėją. Didesnio melo negalėtų būti“, – pareiškė jis žurnalistams.