Žurnalistų paklaustas, ar Baltarusijoje po numanomos J. Prigožino žūties liks „Wagner“ kovotojų, A. Lukašenka pareiškė: „Wagner“ gyveno, gyvena ir gyvens Baltarusijoje, kad ir kaip kai kurie žmonės to nenorėtų. Mes su Prigožinu sukūrėme sistemą, kaip „Wagner“ čia įsikurs.“
„O tie vaizdai iš kosmoso, kad mes kažką išmontuojame (...) Kodėl mes išmontuojame papildomas palapines – juk mums tiek daug nereikia. Čia vis dar yra branduolys, kažkas išvyko atostogauti, kažkas nusprendė gyventi nuošalyje, bet telefonai, adresai, slaptažodžiai šiame branduolyje yra žinomi“, – kalbėjo jis.
„Per kelias dienas čia bus visi, iki 10 tūkst. žmonių. Dabar nėra reikalo jų čia laikyti. Taigi jie niekur nebėga. Kol jie bus reikalingi mums ir šiam būriui, jie gyvens ir dirbs su mumis“, – sakė A. Lukašenka.
Paklaustas, ar Baltarusijos valdžios institucijos nebijo laikyti šalyje kovotojų, A. Lukašenka tvirtino: „Mes juos čia laikome ne dėl malonumo, o dėl naudos. Ir sistemą sukūrėme tokią, kad viskas būtų kontroliuojama.“
Lietuva ir Lenkija rugpjūčio pradžioje skelbė, kad Baltarusijoje šiuo metu yra apie 4 tūkst. „Wagner“ samdinių.
„Pernelyg grubus darbas“
Be to, A. Lukašenka pareiškė, kad Kremliaus šeimininkas Vladimiras Putinas niekuo dėtas, kalbant apie trečiadienio lėktuvo avariją.
Kremlius penktadienį irgi griežtai atmetė gandus, kad užsakė nužudyti J. Prigožiną, kuris, kaip manoma, žuvo lėktuvo katastrofoje praėjus dviem mėnesiams po to, kai vadovavo sukilimui prieš Rusijos kariuomenę.
Po to trumpai gyvavusio maišto skelbta, kad J. Prigožinas su dalimi savo kovotojų persikėlė į Baltarusiją. Minskas tvirtina, kad „Wagner“ nariai apmoko baltarusių karius.
„Negaliu pasakyti, kas tai padarė. Netgi savo vyresniajam broliui netapsiu advokatu. Bet aš pažįstu Putiną. Jis yra apskaičiuojantis, labai ramus ir net lėtas žmogus, priimantis sprendimus kitais, ne tokiais sudėtingais klausimais“, – kalbėjo A. Lukašenka.
„Todėl negaliu įsivaizduoti, kad tai padarė Putinas, kad dėl to kaltas Putinas. Tai pernelyg grubus, neprofesionalus darbas, jeigu ką“, – tvirtino jis.
A. Lukašenka valdžioje yra beveik tris dešimtmečius ir yra artimas V. Putino sąjungininkas. Jis leido Rusijai praėjusių metų vasarį pulti Ukrainą iš pietų Baltarusijos, kuri ribojasi su Ukraina.
Saugumo garantijos
Be to, jis tvirtino, kad nėra atsakingas už J. Prigožino saugumą ir kad jiedu niekada neaptarinėjo saugumo garantijų.
Vis dėlto A. Lukašenka teigė įspėjęs J. Prigožiną, kad jo gyvybei gali grėsti pavojus, „Belta“ citavo autoritarinio lyderio žodžius.
„Aš jam pasakiau: „Ženia, ar supranti, kad žudysi žmones ir pats mirsi?“ – pasakojo jis, pavartodamas J. Prigožino vardo mažybinę formą.
Praėjus lygiai dviem mėnesiams po „Wagner“ samdinių maišto Rusijoje, trečiadienį prie Tverės sudužo su šia grupe susijęs privatus lėktuvas ir žuvo 10 lėktuve buvusių žmonių, įskaitant J. Prigožiną, teigia Rusijos pareigūnai.
Dalis ekspertų ragina pasirodžiusią informaciją vertinti atsargiai ir pastebėjo, kad tokia informacija nėra laikytina „Wagner“ įkūrėjo mirties patvirtinimu.
Po beveik 24 valandų tylos V. Putinas ketvirtadienį pareiškė užuojautą aukų šeimoms ir pavadino įvykį tragedija.
J. Prigožiną, kadaise artimą Kremliui ir Vakarų sankcijų sulaukusį verslininką, jis apibūdino kaip žmogų, kuris „savo gyvenime padarė rimtų klaidų, bet pasiekė teisingų rezultatų“.