A.Navalno mirtis: ką žinome?

Rusijos kalėjimų tarnyba penktadienį pranešė, kad Sibiro šiaurėje esančioje griežtojo režimo kolonijoje mirė pagrindinis Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas, perkeltas ten tęsti jam paskirtos 19 metų laisvės atėmimo bausmės.
Paul Zinken / dpa/picture-alliance
Paul Zinken / dpa/picture-alliance

Štai ką kol kas žinome apie 47 metų Kovos su korupcija fondo (FBK) vadovo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritiko mirtį:

Mirė pasivaikščiojimo metu

Rusijos federalinė įkalinimo įstaigų tarnyba teigė, kad A.Navalnas išėjęs pasivaikščioti pasijuto blogai.

„Po pasivaikščiojimo Navalnas blogai pasijuto ir beveik iš karto prarado sąmonę. Nedelsiant atvyko medicinos personalas ir buvo iškviesta greitosios pagalbos komanda. Buvo atliktos gaivinimo priemonės, kurios teigiamų rezultatų nedavė. Medikai patvirtino nuteistojo mirtį. Mirties priežastys tiriamos“, – sakoma pareiškime.

Rusijos tyrimų komitetas pranešė pradėjęs tyrimą dėl jo mirties.

Medikai gaivino daugiau nei pusvalandį

Rusijos tolimojoje šiaurėje esančios ligoninės medikai A. Navalną bandė gaivinti daugiau nei pusvalandį, pranešė Rusijos naujienų agentūros.

„Į [kalėjimą] atvykę medikai tęsė gaivinimo priemones, kurias jau taikė kolonijos medikai. Jie jas tęsė daugiau nei pusvalandį“, – agentūrai „Interfax“ sakė Labytnangio miesto ligoninės atstovai.

VIDEO: Vaizdo įrašas, kuriame Aleksejus Navalnas užfiksuotas dieną prieš mirtį: sveikas ir juokauja

A.Navalno teisininkams nepranešta

A.Navalno spaudos sekretorė Kira Jarmyš sakė, kad jo komanda nebuvo informuota apie jo mirtį. „Aleksejaus advokatas dabar skrenda į Charpą“, kur yra jo kolonija, kad išsiaiškintų šią aplinkybę, sakoma jos įraše socialiniame tinkle.

Tačiau Vakarų vyriausybės suskubo kaltinti Kremlių.

Norvegijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Maskvai tenka didelė atsakomybė už
A.Navalno mirtį.

„Rusijos vyriausybei tenka didelė atsakomybė“, – socialiniame tinkle „X“ parašė Espenas Barthas Eide, ir pridūrė, kad ši žinia jį labai nuliūdino.

VIDEO: NATO vadovas apie Navalno mirtį: Rusija turi atsakyti į rimtus klausimus

Daugybė tarptautinės politikos atstovų pasidalijo panašiomis žinutėmis.

Kolonija „Poliarinis vilkas“

A.Navalnas buvo kalinamas nuo 2021-ųjų sausio, kai buvo nuteistas kalėti už ekstremizmą. Praėjusių metų rugpjūtį ši bausmė buvo pratęsta iki 19 metų. Tai buvo tik vėliausioji iš virtinės kalėjimo bausmių už kaltinimus, tarp kurių buvo ir turto pasisavinimas.

Įkalinimo dalį jis praleido kolonijoje IK-6 Vladimiro srityje, maždaug už 250 km į rytus nuo Maskvos.

Gruodžio mėnesį jis daugiau nei dviem savaitėms dingo. Mėnesio pabaigoje paaiškėjo, kad jis buvo perkeltas į liūdnai pagarsėjusią koloniją IK-3 Charpe, Arktyje.

Gruodžio 26 dieną socialinėje žiniasklaidoje A.Navalnas pareiškė, kad po gana varginančio 20 dienų trukusio perkėlimo į atokų kalėjimą už poliarinio rato Rusijos Jamalo nencų autonominėje apygardoje Sibiro šiaurėje jis jaučiasi gerai.

IK-3 yra daugiau kaip 1 900 km į šiaurės rytus nuo Maskvos. Jo pavadinimas reiškia „Šiaurės pašvaistė“, tačiau kolonija dažniau vadinama „Poliariniu vilku“.

Kalėjimas pastatytas XX amžiaus septintajame dešimtmetyje stovyklos, kuri buvo Stalino laikų lagerių tinklo Gulago dalis, vietoje. Jame gali tilpti iki 1 020 kalinių. Kaliniai dirba šiaurės elnių odų apdorojimo darbus.

VIDEO: Vienos atšiauriausių sąlygų pasaulyje: kaip atrodė kolonija, kurioje kalėjo Aleksejus Navalnas?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų