Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Afganistane duris atvėrė dalis universitetų, tačiau moterų susirinko nedaug

Afganistane trečiadienį pirmą kartą nuo rugpjūčio, kai Talibanas perėmė valdžią, duris atvėrė kai kurie valstybiniai universitetai, tačiau į juos atėjo nedaug studenčių, o pareigūnai sako, kad paskaitos vyrams ir moterims vyks atskirai.
Universitetas Afganistane
Universitetas Afganistane / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Dauguma mergaičių vidurinių mokyklų ir visi valstybiniai universitetai buvo uždaryti, kai griežtojo kurso islamistų judėjimas sugrįžo į valdžią, pakurstydamas nuogąstavimus, kad iš moterų vėl bus atimta galimybė įgyti išsilavinimą, kaip buvo per ankstesnį Talibano valdymą 1996–2001 metais.

„Mums džiugu, kad mūsų paskaitos vėl vyksta“, – sakė Zarlashta Haqmal, studijuojanti teisę ir politikos mokslus Nangarharo universitete.

„Tačiau nerimaujame, kad Talibanas gali jas nutraukti“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Pareigūnai nurodė, kad trečiadienį duris atvėrė universitetai Lagmano, Nangarharo, Kandaharo, Nimrūzo, Faros ir Helmando provincijose.

Vėliau šį mėnesį turėtų atsidaryti ir daugiau universitetų.

AFP korespondentas pranešė trečiadienį ryte matęs tik grupelę moterų, atėjusių į Lagmano universitetą. Jos dėvėjo visą kūną ir veidą dengiančias burkas.

Vienas iš darbuotojų sakė, kad paskaitos vyrams ir moterims vyks atskirai. Moterys mokysis rytais, vyrai – po pietų.

Paskaitose dalyvavę jaunuoliai, kurie į miestelį buvo atvežti taksi ir autobusais, buvo apsirengę tradicinėmis tunikomis – šalvar kamyzais.

Talibų kovotojai budėjo prie įėjimo į universitetą. Ant užkardo buvo padėtas kulkosvaidis, sumontuotas ant trikojo.

Dauguma studentų nesutiko pasidalinti savo mintimis apie grįžimą į auditorijas, o kai kurie net teigė, kad valdžios atstovai juos įspėjo nebendrauti su spauda.

Žurnalistai buvo neįleisti į Lagmano ir kitų provincijų universitetų miestelius.

„Gyvybiškai svarbus“ žingsnis

Talibanas teigia neprieštaraujantis, kad moterys turėtų galimybę įgyti išsilavinimą, tačiau nori, kad jos mokytųsi atskirai nuo vyrų, o studijų programos būtų grindžiamos islamo principais.

„Mums buvo pasakyta, kad paskaitos vyks pagal šariato teisę“, – pranešė 23 metų matematikos studentas Malikas Samadi.

„Tikiuosi, kad jie paliks visus kursus, nes jie reikalingi visuomenei“, – pridūrė jis.

„Švietimas yra šalies pagrindas“, – pabrėžė Helmando universiteto civilinės inžinerijos studentas Munsefullah, besidžiaugdamas galimybe grįžti prie studijų.

Antradienį Jungtinių Tautų pagalbos misija Afganistane pareiškė, kad universitetų atidarymas yra „svarbus žingsnis“, nes visiems suteikiamos vienodos galimybės įgyti išsilavinimą.

Dalis universitetų buvo atidaryta praėjus savaitei po talibų delegacijos derybų su Vakarų pareigūnais Osle. Tame susitikime talibai buvo spaudžiami užtikrinti daugiau teisių moterims, kad būtų atblokuotos užsienyje įšaldytos šalies lėšos ir tarptautinė pagalba.

Dešimtmečius trukusio karo nualintas Afganistanas išgyvena humanitarinę katastrofą, kuri dar labiau komplikavosi Talibanui užgrobus valdžią ir Vakarų valstybėms įšaldžius tarptautinę pagalbą bei šalies turtą užsienyje.

Kol kas nė viena šalis nepripažino Talibano valdžios. Nors talibai žadėjo, kad šįkart jų valdymas bus nuosaikesnis, palyginti su 1996–2001 metų režimu, tačiau per pirmuosius mėnesius nuo sugrįžimo į valdžią jau apribojo daugelį laisvių, ypač moterų.

Talibanas sako, kad visos mergaičių mokyklos atsidarys iki kovo galo.

„Valstybinių universitetų atidarymas... būtų geras ženklas, kad mergaitės grįš [į mokyklas] visoje šalyje“, – AFP sakė Jungtinių Valstijų Taikos instituto analitikas Andrew Watkinsas.

„Šis Talibano žengiamas žingsnis gyvybiškai svarbus kalbant apie jo pripažinimo perspektyvas“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos