15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Afganistane sudužęs JAV orlaivis – ne šiaip žvalgybinis lėktuvas

Afganistane sudužęs JAV karinis lėktuvas – itin brangus orlaivis, atliekantis signalų žvalgybos funkciją. Aviacijos ekspertas „Laisvosios Europos radijui“ sakė, kad lėktuvas galėjo sudegti įgulai aktyvavus susinaikinimo mechanizmus: esą Pentagonas baiminasi, kad technologijos gali pakliūti į Irano ar Rusijos rankas.
Afganistane sudužęs JAV lėktuvas „Bombardier E-11A“
Afganistane sudužęs JAV lėktuvas „Bombardier E-11A“ / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Virdžinijoje įsikūrusios aviacijos konsultacijų įmonės „Teal Group“ viceprezidentas Richardas Aboulafia teigė, kad 150 km nuo Afganistano sostinės nukritęs orlaivis nėra eilinis žvalgybinis lėktuvas.

Pasak R.Aboulafios, nukritęs „Bombardier E-11A“ turi signalų žvalgybos ir signalų perdavimo pajėgumus, vadinamus Mūšio lauko oro susisiekimo mazgu (BACN).

AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistane sudužęs JAV lėktuvas „Bombardier E-11A“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Afganistane sudužęs JAV lėktuvas „Bombardier E-11A“

Pasak eksperto, BACN yra kelis milijonus dolerių kainuojanti sistema, kuri realiu laiku išverčia ir perduoda informaciją tarp ant žemės esančių pajėgų ir JAV vadovaujamos tarptautinės koalicijos naudojamų orlaivių.

R.Aboulafios teigimu, ši sistema gali perduoti balso žinutes, vaizdo įrašus, nuotraukas ir kitokius duomenis. Esą ant žemės esančios pajėgos ir orlaiviai dažnai naudoja skirtingus komunikacijų tinklus.

Labai brangus orlaivis

R.Aboulafia „Laisvosios Europos radijui“ sakė, kad E-11A yra labai vertingas, jis gali atlikti mūšio valdymo, komunikacijos ir žvalgybos funkcijas, elektroninio karo užduotis.

Ekspertas orlaivį apibūdino kaip „iš esmės belaidžio interneto technologiją danguje“.

Pasak R.Aboulafios, E-11A, galintis skristi daugiau nei 12 km aukštyje, nėra skirtas sekti Talibano radijo ar mobiliojo ryšio komunikaciją.

„Scanpix“/AP nuotr./Talibai Afganistano Faros mieste
„Scanpix“/AP nuotr./Talibai Afganistano Faros mieste

Esą šią užduotį paprastai atlieka mažesni lėktuvai, kurie pagauna „žemesnio lygio signalus“. Jie E-11A įgulai perduoda žvalgybinę informaciją, gautą iš Talibano komunikacijų. Ši informacija E-11A įgulai taip pat perduodama iš ant žemės esančių prietaisų.

„E-11A renka signalų žvalgybinę informaciją. Orlaivyje gali būti ją analizuojančių ir perduodančių žmonių. Yra įvairiausio darbo, susijusio su signalais kovos lauke“, – sakė R.Aboulafia.

„Idėja yra surinkti kiek įmanoma daugiau signalų – nuo radijo iki mobiliojo ryšio skambučių – ir perduoti tą informaciją. Jis taip pat perduoda informaciją tarp draugiškų pajėgų. Jis tam tikra prasme yra didžiulis signalų procesorius“, – pridūrė jis.

Pasak jo, techniškai E-11A galima vadinti „modifikuotu privačiu verslo lėktuvu“, tačiau toks pavadinimas neatskleidžia reikšmingų detalių apie lėktuvo misiją.

„Scanpix“ nuotr./Bombardier Global Express
„Scanpix“ nuotr./Bombardier Global Express

Esą E-11A yra lėktuvo „Bombardier Global Express“ adaptacija: šis orlaivis yra vienas brangiausių privačių verslo lėktuvų, galinčių skristi labai dideliame aukštyje ir talpinančių 8–12 žmonių.

Eksperto teigimu, kai kurios valstybės pavertė E-11A greitosios pagalbos ar krovininiais lėktuvais, šie orlaiviai naudojami specialioms karinės žvalgybos misijoms.

Susinaikino pats?

Gazni provincijos, kurioje nukrito E-11A, pareigūnai paskelbė, kad lėktuvas užsidegė jau nukritęs ant žemės. Paviešintose nuotraukose matyti visiškai sudegęs orlaivis.

R.Aboulafia „Laisvosios Europos radijui“ sakė, kad nėra aišku, ar lėktuvas užsidegė dėl įsirėžimo į žemę, ar dėl to, kad įgula po nusileidimo aktyvavo susinaikinimo mechanizmus. Esą taip būtų siekiama, kad įranga nepakliūtų į netoliese buvusių Talibano kovotojų rankas.

Ekspertų teigimu, Pentagonui labai svarbu neleisti, kad BACN sistema būtų išgabenta į Iraną ar Rusiją, kur būtų sukurtos priemonės, galinčios sugadinti komunikacijos kanalus tarp ant žemės esančių amerikiečių pajėgų ir jų vadaviečių.

Vaizdo įraše šalia nuolaužų matyti du sudegę kūnai. Sausio 28 dieną Pentagonas paskelbė, kad JAV pajėgos praėjus kelioms valandoms po nelaimės atgavo kūnus ir skrydžio duomenų savirašį.

Talibano atstovas spaudai Zabiullah Mujahidas sausio 28 dieną sakė, kad talibai įvykio vietoje suskaičiavo šešis lavonus.

Iš pradžių buvo cituojami nenustatyti JAV pareigūnai, kurie teigė, kad lėktuve buvo mažiau nei penki žmonės. Vėliau JAV pareigūnai paskelbė, kad sudužusio lėktuvo įgulą sudarė du žmonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais