Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Afganistano pajėgos perima atsakomybę už saugumą visoje šalyje

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai antradienį paskelbė, kad jo šalies pajėgos perima atsakomybę už saugumą visoje šios smurto krečiamos Vidurio Azijos valstybės teritorijoje.
Afganistano policija
Afganistano policija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Nuo šiol mūsų narsios pajėgos perims visą atsakomybę už saugumą ir visą vadovavimą saugumui“, – sakė jis per ceremoniją naujame Nacionalinės gynybos universitete, kuris buvo pastatytas mokyti būsimuosius Afganistano kariuomenės vadus.

„Tai istorinė akimirka mūsų šaliai, ir nuo rytojaus visos saugumo operacijos bus afganų saugumo pajėgų rankose“, – pažymėjo H.Karzai.

Paskelbdamas 5-ąją ir paskutinę fazę perdavimo procese, kuris prasidėjo nuo 2010 metų lapkritį vykusio NATO viršūnių susitikimo Lisabonoje, H.Karzai sakė, kad „šis perdavimas bus užbaigtas, o Afganistano saugumo pajėgos vadovaus ir vykdys visas operacijas“.

„Kai žmonės pamatys, kad saugumo užtikrinimas perduotas afganams, jie armiją ir policiją palaikys labiau negu anksčiau“, – sakė H.Karzai.

Prezidentas savo kalboje ragino armiją vengti aukų tarp civilių. Ši problema dažnai kurstydavo pykti prieš NATO pajėgas, o H.Karzai pažymėjo, kad užsienio aviacija neturėtų būti kviečiama į pagalbą, kaunantis su sukilėliais.

„Jokiomis aplinkybėmis negali nukentėti civiliai afganai, o oro pajėgos negali būti naudojamos mūsų kaimuose ir gyvenamose teritorijose – išskyrus medicinos evakuaciją“, – aiškino jis.

„Kai žmonės pamatys, kad saugumo užtikrinimas perduotas afganams, jie armiją ir policiją palaikys labiau negu anksčiau“, – sakė jis.

Atsakomybės perdavimas antradienį žymi reikšmingą momentą jau beveik 12 metų vykstančiame kare ir yra posūkio taškas Amerikos bei NATO kovinėms pajėgoms, kurios nuo šiol atliks vien pagalbinį vaidmenį.

Šis žingsnis taip pat atveria kelią visų koalicinių pajėgų išvedimui iš Afganistano per ateinančius 18 mėnesių.

Tačiau šį atsakomybės už saugumo palaikymą perdavimą aptemdė prieš pat ceremoniją Kabule įvykdyta ataka prieš įtakingą įstatymų leidėją Haji Mohammadą Mohaqiqą, kurio metu trys civiliai asmenys žuvo, o dar 24 buvo sužeisti.

Pats parlamentaras per šį išpuolį, kurio metu priešais Nepriklausomos žmogaus teisių komisijos biurą buvo susprogdinta savadarbė bomba, nenukentėjo.

Perdavimo ceremonijoje taip pat dalyvavo NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas, kuris pareiškė, kad nuo antradienio saugumo užtikrinimui šalyje imasi vadovauti afganų pajėgos.

„Jie tai daro su nepaprastu ryžtu ir nusipelnė visokeriopos Afganistano žmonių paramos, – sakė jis per ceremoniją. – Prieš dešimt metų Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų nebuvo. Prieš penkerius metus afganų pajėgos tebuvo dalelė to, kokios jos yra dabar. Dabar turite 350 tūkst. afganų karių ir policininkų. Tai didelė jėga.“

„Toliau padėsime afganų kariams per operacijas, jeigu reikės, tačiau nebeplanuosime, nevykdysime ir nevadovausime toms operacijoms, o iki 2014-ųjų pabaigos mūsų kovinė misija bus baigta“, – pažymėjo NATO vadovas.

„Nuo 2015-ųjų prasidės naujas skyrius. Turime palaikyti ir didinti pažangą, kurią esame pasiekę. Ir NATO pasiruošusi atlikti savo vaidmenį, – sakė A.F.Rasmussenas. – Kartu su savo partneriais planuojama naują, kitokią misiją.“

Pasak jo, naujosios misijos „Ryžtingas palaikymas“ (Resolute Support) tikslas – „mokyti afganų pajėgas, joms patarti ir padėti. Taip pat atliksime savo vaidmenį platesnėse tarptautinėse pastangose, kad būtų užtikrintas ilgalaikis Afganistano saugumo pajėgų tvarumas. Tai bus dar vienas regimas ženklas, kad Afganistanas stovi ne vienas – nei dabar, nei ateityje“.

Nuo šiol afganai turės vadovauti užtikrinant saugumą visuose 403 rajonuose 34 Afganistano provincijose.

Anksčiau jie buvo atsakingi už 312 rajonų, kur gyvena 80 proc. iš beveik 30 mln. šalies gyventojų. Afganų saugumo pajėgos iki šiol vykdė apie 90 proc. karinių operacijų savo šalyje.

Paskutiniai 95 rajonai, kuriuose atsakomybę už saugumo palaikymą NATO perdavė afganų pajėgoms, apima ir kai kurias neramiausias teritorijas Afganistano pietuose ir rytuose, kur Talibanas atkakliai kovėsi su JAV palaikoma Kabulo vyriausybe nuo 2001 metų.

Po šio perdavimo apie 100 tūkst. NATO karių atliks pagalbinį ir mokymo vaidmenį, o afganų kariai ir policija perims vadovavimą kovoje su sukilėliais, kurių režimas buvo nuverstas per JAV vadovaujamą karinę intervenciją, surengtą po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro atakų Amerikoje.

Vis dėlto išlieka abejonių dėl to, ar Afganistano pajėgos įstengs atremti Talibaną, o NATO karinė koalicija pasiliks svarbų vaidmenį logistikoje bei palaikyme iš oro, taip pat dalyvaus kovinėse operacijose, jeigu prireiks.

Penktadienį NATO misijai Afganistane vadovaujantis JAV kariškis perspėjo, kad laimėjimai, pasiekti per pastaruosius 12 metų, bus prarasti, jeigu šalys donorės sumažins paramą Kabului, kai bus išvesto užsienio pajėgos.

„Dar nesame ten, kur turime būti, – JAV generolas Josephas Dunfordas sakė užsienio žurnalistams. – Tolesnis tarptautinės bendruomenės dalyvavimas politikoje, plėtroje ir saugume yra būtinas, siekiant išlaikyti mūsų pasiektą pažangą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos