Likus mažiau kaip trims mėnesiams iki termino, kai visi JAV kariai turės būti išvesti iš Afganistano, J.Bidenas sakė A.Ghani, kad afganistaniečiai turi patys spręsti savo ateitį, nors pastaruoju metu šalyje stiprėjo Talibano puolimas.
„Jungtinių Valstijų ir Afganistano partnerystė nesibaigia“, – Ovaliajame kabinete kalbėjo J.Bidenas.
„Galbūt mūsų kariai išvyksta, bet parama Afganistanui nesiliauja“, – pridūrė jis
Visgi J.Bidenas sakė Afganistano prezidentui, kad „afganistaniečiai turės spręsti, kokios ateities jie nori“.
„Beprasmiškas smurtas turi liautis. Tai bus labai sudėtinga“, – pripažino Amerikos lyderis.
Stumiamas susitarimas su Talibanu
A.Ghani viešėjo Vašingtone kartu su Kabulo vyriausybės taikos derybas su Talibanu prižiūrinčiu Abdullah Abdullah. Pastaruoju metu islamistų kovotojai perėmė kontrolę kai kuriose teritorijose, todėl stiprėja nuogąstavimai, kad Talibanas gali sugrįžti į valdžią.
1996–2001 metais Afganistane gyvavusi ekstremistų vyriausybė primetė gyventojams griežtosios linijos islamistinį valdymą.
Sėdėdamas greta J.Bideno, A.Ghani pripažino, kad Amerikos prezidentas nepakeis balandį duoto nurodymo užbaigti ilgiausią jo šalies karą.
„Prezidento Bideno sprendimas buvo istorinis – jis visus paskatino iš naujo skaičiuoti ir įvertinti padėtį, – kalbėjo A.Ghani. – Esame čia, kad tai pagerbtume, ir mes tai palaikome.“
Vis dėlto Afganistano prezidentas neatmetė galimybės, kad jo vyriausybė bus nuversta. Neseniai žiniasklaida paskelbė nutekintų JAV žvalgybos vidinių vertinimų, kuriuose sakoma, kad Talibanas galėtų užimti Kabulą per šešis mėnesius po JAV pasitraukimo.
A.Ghani sakė, kad Afganistano vyriausybės pajėgos penktadienį susigrąžino šešis rajonus šalies šiaurėje ir pietuose, neutralizuodamos neseniai Talibano iškovotas pergales.
„Pamatysite, kad su ryžtu, vienybe ir partneryste įveiksime visas kliūtis“, – tikino jis.
Per dviejų dienų vizitą Vašingtone A.Ghani taip pat susitiko su aukšto rango JAV įstatymų leidėjais, Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) pareigūnais ir gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu.
Neilgai trukus JAV kariškiai nebeteiks jokio palaikymo Afganistano saugumo pajėgoms, ir Vašingtonas tikisi, kad A.Ghani sugebės sudaryti susitarimą dėl valdžios dalijimosi su Talibanu, kol dar netapo per vėlu.
„Gynybos departamentas yra daug investavęs į Afganistano saugumą ir stabilumą, taip pat į karą užbaigsiančio derybomis pasiekto sprendinio paieškas“, – Pentagone Ll.Austinas sakė A.Ghani ir A.Abdullah.
Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, aukščiausio rango Kongreso demokratė, taip pat pažymėjo, kad kelio atgal nėra. Per susitikimą su A.Ghani ji kalbėjo apie būtinybę ateityje užtikrinti humanitarinę pagalbą Afganistanui, „mums žengiant į naują šių santykių fazę“.
Parama nenutraukiama
Jungtinės Valstijos anksčiau šiais metais Afganistane laikė maždaug 2,5 tūkst. karių ir 16 tūkst. civilių kontraktininkų. Dauguma jų gali būti išvesti jau ateinantį mėnesį.
Daugelis šią padėtį lygino su JAV pasitraukimu iš Vietnamo 1973 metais, kai amerikiečių remta Pietų Vietnamo vyriausybė nepraėjus nė dvejiems metams buvo nuversta komunistinio Šiaurės Vietnamo pajėgų.
„Klaidingas naratyvas apie apleidimą yra tiesiog klaidingas“, – prieš susitikimą su Ll.Austinu sakė A. Ghani.
Jis pridūrė, kad daugelis prognozių, įskaitant minėtą žvalgybos pranešimą apie tikėtiną Talibano įsigalėjimą, „pasirodė esančios klaidingos“.
Tikimasi, kad J.Bidenas darsyk patvirtins milijardų dolerių vertės JAV pagalbos Afganistanui programą ir užsitikrins, kad šalyje galėtų likti amerikiečiai civiliai kontraktininkai, užtikrinantys afganistaniečių karinių oro pajėgų sklandžią veiklą.
Vašingtono administracija taip pat rengia planą evakuoti apie 18 tūkst. afganistaniečių vertėjų ir kitų pagalbinių darbuotojų, bendradarbiavusių su JAV pajėgomis. Išvedant amerikiečių kontingentą šių žmonių gyvybėms kyla pavojus.
Dar vienas svarbus klausimas – kaip užtikrinti Afganistane liekančių dirbti JAV diplomatų saugumą. Tikėtina, kad JAV ambasadą Kabule liks saugoti didelė jūrų pėstininkų komanda.
Šiuo metu Vašingtonas veda derybas su Turkija dėl Kabulo oro uosto apsaugos.
Jungtinės Valstijos taip pat perduots Afganistanui 3 mln. dozių bendrovės „Johnson & Johnson“ vakcinos nuo COVID-19, sušvirkščiamos viena doze, sakė Baltųjų rūmų atstovė Karine Jean-Pierre. Pasak jos, preparatai gali būti išsiųsti jau ateinančią savaitę.
Tačiau svarbiausias A.Ghani viešnagės Vašingtone tikslas buvo parodyti, kad J.Bidenas jį teberemia, sakė analitinio centro „International Crisis Group“ Afganistano reikalų ekspertas Andrew Watkinsas
„Ghani neturi didelio legitimumo namuose. Jo legitimumas galbūt kyla iš bet kurių kitų šaltinių ir kitų veiksnių, iš tarptautinio pripažinimo ir paramos“, – aiškino A.Watkinsas.