Kaip praneša BBC, F.Wardakas pareiškė, kad „kultūrinis pokytis“ reiškia, jog Talibanas „nebesipriešina mergaičių išsilavinimui“.
Su Afganistano valdžia kovojantys talibai savo oficialaus pareiškimo šiuo klausimu nepaviešino. Šalį valdant talibų režimui, kuris buvo nuverstas 2001 metais, moterims buvo draudžiama ne tik įgyti išsilavinimą, bet ir dirbti.
F.Wardakas šią žinią pranešė per Londone vykstantį Pasaulio švietimo forumą. Žurnalistams jis sakė aukštesniuose Talibano sluoksniuose girdėjęs, kad jie nebesipriešina švietimui, mergaičių švietimui – taip pat.
„Tikiuosi, inshallah (su Dievo pagalba) greitai įvyks taikios derybos, reikšmingos derybos su mūsų opozicija ir tai visiškai nesukels pavojaus pagrindinėms žmogaus teisėms ir pagrindiniams principams, kuriais vadovaudamiesi mes suteiktume kokybišką išsilavinimą savo žmonėms“, – sakė F.Wardakas.
Šalį valdant talibų režimui, kuris buvo nuverstas 2001 metais, moterims buvo draudžiama ne tik įgyti išsilavinimą, bet ir dirbti.Kaip praneša BBC korespondentas Kabule Quentinas Sommerville'as, visoje šalyje vietos lygmeniu tarp kovotojų ir kaimų vyresniųjų pasiektas susitarimas leisti mergaitėms ir mokytojoms moterims grįžti į mokyklas.
Praėjusių metų spalį Afganistano prezidentas Hamidas Karzai patvirtino, kad su Talibano lyderiais vyksta neoficialūs pokalbiai, siekiant sustabdyti bemaž dešimtmetį šalį niokojančius kruvinus išpuolius.
Vis dėlto švietimo ministras pripažino, kad istorinis pasipriešinimas mokslui peržengė Talibano ribas ir yra įsišaknijęs „giliai“ Afganistano visuomenėje: „Tai yra priežastis, kodėl daugelyje Afganistano provincijų neturime nei mokytojų vyrų, nei mokytojų moterų. Šalį valdant Talibanui, mergaičių procentas iš vieno milijono moksleivių, kuriuos turėjome, buvo nulis. Mokytojų moterų procentas buvo nulis. Šiandien 38 proc. moskleivių yra 30 proc. mokytojų yra mergaitės ir moterys.“
Mokyklos uždarytos
Tačiau Afganistano parlamentarės netiki, kad Talibano atstovai išties pakeitė savo požiūrį į mergaičių švietimą. Roshanak Wardak, Afganistano parlamento narė iš Vidurio Rytų Afganistane esančios Wardako provincijos, BBC sakė: „Afganistano valdžia taip teigia, tačiau tai netiesa. Netikiu tuo, nes Wardake yra šeši puštūnų valdomi rajonai ir visos mergaičių mokyklos čia yra uždarytos ir niekada nebuvo atidarytos. Mokyklos atidarytos tik dviejuose rajonuose, kuriuose dominuoja chazarai.“
Lygiai taip pat skeptiškai nusiteikusi Marmana Gulhar, parlamentarė iš Šiaurės Rytų Afganistane esančios Kunaro provincijos. „Tai netiesa ir tai niekada neįvyks. Talibanas niekada nebus pasiruošęs mergaičių švietimui“, – BBC sakė moteris.