Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Airija balsuoja visuotiniuose rinkimuose

Airijoje penktadienį vyksta balsavimas visuotiniuose rinkimuose, kuriuose po kampanijos, lydėtos nesantaikos dėl būsto ir pragyvenimo išlaidų krizių, dabartinė koalicija varžosi su opozicine partija „Sinn Fein“. 
S. Harrisas su šeima balsuoja visuotiniuose rinkimuose Airijoje / Toby Melville / REUTERS
S. Harrisas su šeima balsuoja visuotiniuose rinkimuose Airijoje / Toby Melville / REUTERS
Temos: 2 Airija Rinkimai

Rinkimų apylinkės darbą pradėjo 7 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku, o užsidarys 22 val. (vidurnaktį Lietuvos laiku) 

Rinkėjai Dubline rinks naujus 174 vietų žemųjų parlamento rūmų narius.

Paskutiniųjų viešosios nuomonės apklausų rezultatai rodo, kad trys pagrindinės partijos – centro dešinės „Fine Gael“ ir „Fianna Fail“ bei kairiųjų nacionalistų partija „Sinn Fein“ – gali surinkti po maždaug 20 proc. balsų.

Balsai bus pradėti skaičiuoti tik šeštadienio rytą, o daliniai rezultatai gali būti paskelbti bet kuriuo paros metu. Tačiau galutiniai rezultatai gali paaiškėti tik po kelių dienų.

„Fine Gael“, kurios lyderis Simonas Harrisas (Saimonas Harisas) anksčiau šį mėnesį paskelbė pirmalaikius rinkimus, kampanijos pradžioje tvirtai pirmavo.

S. Harrisas, būdamas vos 37-erių, balandį premjero poste pakeitė Leo Varadkarą (Lio Varadkarą) ir tapo jauniausiu Airijos ministru pirmininku.

Teigiama, kad S. Harrisui, kuriam dabar 38-eri, pavyko įkvėpti naujos gyvybės partijai „Fine Gael“, iš dalies dėl savo veiklos socialiniuose tinkluose.

Tačiau jo partijos reitingai smuko po to, kai per rinkimų kampaniją paplito virusinis vaizdo įrašas, kuriame S. Harrisas nemandagiai ir paniekinamai elgėsi su slaugos darbuotoja.

Svarbiausia – ekonomikos stabilumas 

55-erių sunkvežimio vairuotojas Dericas Sweemanas (Derikas Svimanas) pats pirmas balsavo Šiaurės Dubline esančioje rinkimų apylinkėje. Jis teigė atidavęs savo balsą už „Sinn Fein“.

„Atėjo laikas pokyčiams (...) „Fine Gael“ ir „Fianna Fail“ jau turėjo pakankamai laiko pataisyti padėtį, bet to nepadarė“, – naujienų agentūrai AFP teigė D. Sweemanas.

Pasak jo, būsto krizės mažinimas ir infrastruktūros gerinimas turi būti būsimos vyriausybės prioritetai.

Per ankstesnius 2020 metų visuotinius rinkimus partija „Sinn Fein“, istoriškai siejama su sukarinta Airijos respublikonų armija (IRA), viena iš pagrindinių veikėjų tris dešimtmečius trukusiuose tarpkonfesiniuose neramumuose Šiaurės Airijoje, laimėjo visuotinius rinkimus, bet jai nepavyko rasti partnerių koalicijai sudaryti. 

Dėl to kelias savaites vyko ginčai, kurie baigėsi tuo, kad nuo 2011-ųjų valdžioje esanti partija „Fine Gael“ susitarė su 64-erių Michealo Martino (Mikalo Martino) vadovaujama partija „Fianna Fail“.

Premjero pareigas rotacijos tvarka ėjo abiejų partijų lyderiai. Valdančiąją koaliciją papildė ir mažesnė Žaliųjų partija.

S. Harrisui teko ginti vyriausybės nevienareikšmiškus pasiekimus sprendžiant gilėjančią būsto krizę ir atremti kaltinimus dėl netaupių valstybės išlaidų.

Praėjusį mėnesį pristatytu biudžetu taip pat buvo siekiama nuraminti rinkėjus, kurie nerimauja dėl pernelyg didelių būsto ir vaikų priežiūros išlaidų.

Abi centro dešiniosios partijos pabrėžia, kad yra palankios verslui, ir teigia, kad jų išlikimas valdžioje užtikrintų stabilumą, ypač atsižvelgiant į neramumus užsienyje ir išorės sukrėtimų riziką.

Airijos ekonomika priklauso nuo tiesioginių užsienio investicijų ir gausių pelno mokesčių, kuriuos moka daugiausia JAV technologijų ir farmacijos milžinės.

Tačiau išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) grasinimai įvesti importo muitus ir susigrąžinti JAV įmonių pelno mokestį iš tokių šalių kaip Airija sukėlė susirūpinimą dėl ekonominio stabilumo.

„Dabartinė vyriausybė nėra ideali, bet ji turi patirties, todėl gali geriau spręsti šią problemą“, – AFP sakė 55-erių universiteto dėstytojas Gerardas (Džerardas), nenorėjęs skelbti savo pavardės.

Laikas pokyčiams? 

34-erių logopedė Sinead Cashman (Šineid Kešman) balsavo už mažesnes, o ne valdančiąsias partijas.

„Tai turtinga šalis, bet mums atrodo, kad pinigai naudojami ne pačiu efektyviausiu būdu“, – sakė ji AFP.

„Jie turi dirbti prie sveikatos priežiūros srities. Jie nieko nedaro“, – mano ji. 

Dublino Trejybės koledžo politologė Gail McElroy (Geil Makelroi) teigė, kad „viskas dar priešakyje“, tačiau centro dešiniųjų partijų pergalė yra „labai reali galimybė“.

Mary Lou McDonald (Meri Lu Makdonald) „Sinn Fein“ partija prarado dalį paramos dėl savo progresyvios pozicijos socialiniais klausimais ir migracijos politikos, imigracijai tapus svarbiausiu rinkimų klausimu.

Tačiau ši partija sutelkė dėmesį į kampaniją, kurioje daug dėmesio skiriama būsto politikai, ir teigia, kad ji yra vienintelė alternatyva „Fine Gael“ ir „Fianna Fail“, kurios pakaitomis vadovauja vyriausybei nuo pat Airijos nepriklausomybės paskelbimo 1921 metais. 

Apklausos rodo, kad nepriklausomi kandidatai, esantys įvairiose politinio spektro vietose, kartu sudėjus turi apie 20 proc. rinkėjų palaikymą. 

Jie galėtų dalyvauti formuojant kitą vyriausybę, jei „Fine Gael“ ir „Fianna Fail“ nesurinktų 88 vietų daugumos.

Pasibaigus balsavimui, turėtų būti paskelbta balsavusiųjų apklausa.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos