Tragiškas gaisras kilo sekmadienio naktį apie 2.30 val. vietos (1.30 val. Lietuvos) laiku Kočanio mieste esančiame klube „Pulse“, kur į šalyje populiaraus hiphopo dueto DNK koncertą susirinko apie 500 žmonių.
Tik vienas grupės narys liko gyvas ir buvo gydomas ligoninėje, BBC laidai „Newshour“ sakė prokuratūros atstovas. Iš viso per koncertą buvo sužeisti 155 žmonės.
Vidaus reikalų ministras Pancas Toskovskis teigė, kad sulaikytieji bus apklausti, ir pridūrė, kad yra „pagrindo įtarti, jog su gaisru susijęs kyšininkavimas ir korupcija“.
Jo teigimu, renginio vieta neturėjo teisėtos veiklos licencijos.
Vietos spauda apie 100 km į rytus nuo sostinės Skopjės esantį pastatą, kuriame kilo gaisras, apibūdino kaip „improvizuotą naktinį klubą“, anksčiau jame buvo kilimų sandėlis.
Viena moteris nurodė, kad pastate buvo tik „vienas realus išėjimas“, nes galinės durys buvo užrakintos ir jomis nebuvo galima pasinaudoti.
Sekmadienį atlikus pirmuosius patikrinimus vietoje taip pat buvo nustatyta keletas „nenormalių“ veiklos vykdymo aspektų.
„Yra trūkumų gaisro gesinimo sistemoje ir žaibosaugos sistemoje“, – sakė ji.
Cituodamas pirminius pranešimus, ministras P.Toskovskis teigė, kad gaisras kilo nuo pirotechnikos prietaisų kibirkščių, pataikiusių į lubas, kurios buvo pagamintos iš labai degios medžiagos.
Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip 2002 m. susikūrusi grupė, per pastarąjį dešimtmetį užėmusi pirmąsias vietas Šiaurės Makedonijos topuose, groja scenoje, kai įsižiebia dvi signalinės raketos, po to ant lubų užsidega kibirkštys, kurios greitai išplinta.
BBC patikrintame vaizdo įraše matyti, kaip žmonės bando užgesinti liepsnas ant lubų. Užfiksuota, kad klubas tebebuvo pilnas, o kai kurie žmonės, užuot išėję, stebėjo pastangas užgesinti gaisrą.
Prie išėjimų susidarė spūstis
Pranešimuose teigiama, kad paniką sukėlė tai, kad improvizuotame naktiniame klube buvo tik vienas įėjimas ir išėjimas.
20-metė Marija Taseva pasakojo televizijai „5 kanalas“, kad klube susidarė spūstis, nes žmonės skubėjo prie išėjimų. Ji prisiminė, kad per chaosą nukrito ant žemės, ją ėmė trypti, bet jai pavyko ištrūkti.
„Nežinau kaip, bet kažkaip man pavyko ištrūkti, – pasakojo ji naujienų agentūrai „Reuters“. – Dabar man viskas gerai, bet yra daug žuvusiųjų“.
Mergina atskleidė, kad žuvo jos 25 metų sesuo, kurios anksčiau ieškojo jos šeima: „Aš buvau išgelbėta, o ji – ne“.
Raudonojo Kryžiaus savanoris Mustafa Saidovas sakė, kad dauguma nukentėjusiųjų buvo 18-20 metų amžiaus jaunuoliai. Pareigūnų teigimu, daugiau nei 20 sužeistųjų ir trys žuvusieji buvo jaunesni nei 18 metų.
„Padėtis žiauri, chaotiška, istorijos labai liūdnos, deja, daug jaunų žmonių žuvo“, – pridūrė M.Saidovas.
Šalyje paskelbtas gedulas
Ministras pirmininkas Hristijanas Mickoskis pavadino tai „sunkia ir labai liūdna diena“ šaliai, praradusiai daug „jaunų gyvybių“.
Vyriausybė paskelbė septynias dienas trunkantį nacionalinį gedulą, o vyriausybė surengė neeilinį posėdį, nes vyksta tyrimas, kaip įvyko šis incidentas.
Šiaurės Makedonijos prezidentė Gordana Siljanovska-Davkova teigė, kad ji buvo sukrėsta „kaip motina, kaip žmogus, kaip prezidentė“. Kreipdamasi tiesiogiai į žuvusiuosius, ji pridūrė: „Jūsų didžiulis skausmas yra ir mano skausmas“.
„Joks verslas ar veikla negali būti vykdoma be standartų ir taisyklių, – rašė ji pareiškime. - Neleiskime, kad kas nors vėl keltų pavojų nekaltų žmonių gyvybėms“.
Šalies vadovė pridūrė, kad sunkiausiai sužeistieji išvežti gydyti į specializuotas klinikas Bulgarijoje, Graikijoje, Serbijoje ir Turkijoje.