Nuverstojo Sirijos prezidento Basharo al Assado centrinis bankas per dvejus metus, kai tuometinis Sirijos vadovas buvo įsiskolinęs Kremliui už karinę paramą, o jo giminaičiai slapta pirko turtą Rusijoje, oro transportu į Maskvą nugabeno apie 250 mln. dolerių grynaisiais, skelbia leidinys „Financial Times“, remdamasis konfidencialiais dokumentais.
Pasak straipsnio, 2018-2019 m. į Maskvos Vnukovo oro uostą B.al Assadas nurodė nuskraidinti beveik dvi tonas sveriantį krovinį, kurį sudarė 100 JAV dolerių ir 500 eurų banknotus, kad šie būtų įnešti į Rusijos bankus, kuriems taikomos sankcijos.
Kaip pažymėjo informuotas, nurodytu laikotarpiu šalyje labai trūko užsienio valiutos. Tuo metu atsargos buvo „beveik lygios nuliui“, pabrėžė jis.
Neįprastos pinigų siuntos iš Damasko pabrėžia, kaip Rusija, labai svarbi B.al Assado sąjungininkė, suteikusi jam karinę paramą, kad pratęstų jo režimą, tapo viena svarbiausių vietų, į kurią plaukė Sirijos grynieji pinigai, kai Vakarų sankcijos išstūmė ją iš finansų sistemos.
Davidas Schenkeris, kuris 2019-2021 m. buvo JAV valstybės sekretoriaus padėjėjas Artimųjų Rytų reikalams, sakė, kad tokie pervedimai nestebina, atsižvelgiant į tai, kad B.al Assado režimas reguliariai siųsdavo pinigus iš šalies, kad „kartu užtikrintų savo neteisėtai gautą pelną ir Sirijos palikimą užsienyje“.
„Režimas turėtų išgabenti savo pinigus į užsienį, į saugų prieglobstį, kad galėtų juos panaudoti gražiam gyvenimui užtikrinti sau ir artimiausiam ratui, – kalbėjo Sirijos teisinės plėtros programos vyresnysis tyrėjas Eyadas Hamidas. – Rusija jau daugelį metų yra B.al Assado režimo finansų prieglobstis.“
Anot jo, Maskva tapo „centru“, kuriame galima išvengti Vakarų sankcijų, įvestų po to, kai B.al Assadas 2011 m. ėmėsi žiaurių priemonių sukilimui šalyje numalšinti.
Straipsnyje teigiama, kad nuo 2018 m. kovo mėn. iki 2019 m. rugsėjo mėn. iš viso buvo atliktas 21 skrydis, kurio metu buvo gabenama valiuta. Skaičiuojama, kad jų metu Rusijai buvo perduota apie 250 mln. dolerių.
Nurodoma, kad visos į Rusiją įvežtos lėšos vėliau buvo deponuotos Rusijos bankuose. Be to, Assadų šeima slapta įsigijo turto Rusijoje. Pirma, jie įsigijo mažiausiai 19 prabangių butų elitiniame Maskvos miesto rajone, kurių bendra vertė – mažiausiai 40 mln. dolerių.
59 metų B.al Assadas, kuris pareigas ėjo nuo 2000 m., apleido Sirijos prezidento postą ir išskrido į Rusiją, kur jam buvo suteiktas prieglobstis.
Nuverstojo prezidento pabėgimas į Maskvą, sukilėliams artėjant prie Damasko, supykdė net kai kuriuos buvusius režimui lojalius asmenis, kurie tai laiko B.al Assado savanaudiškų interesų įrodymu.
Jo nedrąsų valdymą palaikė Iranas ir jo įgaliotos kovotojų grupuotės, kurios įsikišo į pilietinį karą 2012 m., ir Rusija, kuri 2015 m. savo karo lėktuvais sudaužė tai, kas liko iš Sirijos sukilėlių ir islamistų sukilėlių.
Sirijos santykiai su Maskva tapo gilesni, nes Rusijos kariniai patarėjai rėmė B.al Assado karines pastangas, o Rusijos bendrovės įsitraukė į Sirijos vertingų fosfatų tiekimo grandinę.
„Sirijos valstybė gali mokėti Rusijos valstybei už karinę intervenciją“, – sakė Londone dirbantis Sirijos analitikas Malikas al-Abdehas.
„Bloomberg“ naujienų tarnybos duomenimis, B.al Assadą saugiai evakuotis įtikino Rusijos valdžios institucijos, o patį pabėgimą organizavo Rusijos žvalgybos pareigūnai. Jie Sirijos prezidentą išskraidino naudodamiesi Rusijos oro baze. B.al Assadą skraidinusio lėktuvo atsakiklis buvo išjungtas, kad būtų išvengta stebėjimo. O tai sukėlė spėliones, kad galbūt lėktuvui kažkas nutiko, kai jis dingo iš radarų.
Tuo pat metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareikalavo paaiškinti, kodėl Rusijos žvalgybos tarnybos nepastebėjo didėjančios grėsmės B.al Assado režimui, kol dar nebuvo per vėlu, „Bloomberg“ teigė Kremliui artimas šaltinis.
Iš pradžių Rusijos kariuomenė Sirijoje taikėsi į ginkluotas Sirijos grupuotes, siekdama jas nustumti atgal ir sustiprinti B.al Assado pajėgas. Tačiau, kai Sirijos vyriausybės pajėgos „nesutelkė didelio pasipriešinimo“, o grupuotės, užėmusios Alepą ir Chamą, pradėjo veržtis į strategiškai svarbų Chomso miestą, Rusija padarė išvadą, kad negali apsaugoti B.al Assado režimo, anksčiau teigė agentūros šaltiniai.
Apie B.al Assado paslėptų miliijardų medžioklę taip pat skaitykite ČIA.