15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ajova pradeda painų JAV prezidento pirminių rinkimų procesą: kaip jis vyksta?

JAV Vidurio Vakarų regiono valstijos Ajovos gyventojai pirmadienį dalyvaus pirmajame balsavime per dar kelis mėnesius užsitęsiantį 2016 metų prezidento rinkimų procesą.
Rinkimai JAV
Rinkimai JAV / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Ši valstija rengia ne pirminius rinkimus, o vadinamąsias bendruomenių sueigas (caucus), organizuojamas atskirai Demokratų ir Respublikonų partijų. Tose sueigose renkami delegatai, kurie vėliau dalyvaus savo partijų suvažiavimuose, kelsiančiuose respublikonų ir demokratų kandidatus prieš lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus.

Abi partijos naudoja išsiskiriančius ir skirtingus metodus. Žemiau pateikiama šio itin svarbaus proceso, kuris gali gluminti su juo nesusipažinusius žmones, apžvalga.

Kas balsuoja?

Ajovoje, kaip ir daugelyje kitų valstijų, rinkėjai registruojasi kaip demokratų arba respublikonų šalininkai – arba kaip nepriklausomi. 3,1 mln. gyventojų turinčioje Ajovoje šiuo metu yra apie 584 tūkst. aktyvių demokratų rinkėjų, 611 tūkst. aktyvių respublikonų šalininkų ir 725 tūkst. užsiregistravusių nepriklausomais, nurodė Ajovos valstijos sekretorius.

Respublikonų ir demokratų rinkėjai gali balsuoti tik savo partijų sueigose. Rinkėjams leidžiama registruotis sueigos vietoje.

Vasario 1-ąją turi teisę balsuoti tie, kam lapkričio 8-ąją, visuotinių rinkimų dieną bus sukakę 18 metų.

2012 metais balsavime dalyvavo apie 20 registruotų respublikonų, o 2008-aisiais – 39 proc. registruotų demokratų rinkėjų. 2008-ųjų procesas buvo išskirtinis, nes jame susirėmė du iškilūs demokratų veikėjai – Barackas Obama ir Hillary Clinton.

Kur vyksta balsavimas?

Respublikonų ir demokratų rinkėjai gali balsuoti tik savo partijų sueigose.

Kiekviena partija nustato sueigų vietas, kuriomis paprastai tampa viešosios erdvės – mokyklos, bibliotekos ir kiti valstybinių įstaigų pastatai, taip pat ir privatūs namai.

Respublikonų ir demokratų sueigos dažnai vyksta arti vienos kitų – kad ir skirtinguose koridoriaus galuose tame pačiame pastate.

Demokratai surengs maždaug 1 681 sueigą, apytikriai tiek pat – ir respublikonai.

Taip pat bus rengiamos virtualios „telesueigos“ JAV kariškiams, dislokuotiems ne savo valstijoje arba užsienyje, taip pat „išvažiuojamosios sueigos“ – pavyzdžiui, slaugos namuose, kurių pacientai negali patys atvykti į įprastą sueigos vietą.

Dauguma abiejų partijų susirinkimų prasidės 19 val. vietos (antradienį 3 val. Lietuvos) laiku.

Respublikonų metodas

Respublikonų rinkėjai renkasi nustatytu laiku, o tada, po tam tikrų organizacinių formalumų, kiekvieno kandidato atstovai gali pasakyti trumpą kalbą, ragindami rinkėjus juos palaikyti.

Po to surengiamas slaptas balsavimas. Balsavietės rezultatus siunčia partijos vadovybei, kuri juos apibendrina pagal apylinkes ir paskelbia, kuris kandidatas surinko daugiausiai balsų valstijos mastu.

Tiek respublikonų, tiek demokratų apylinkių rinkimų rezultatai bus siunčiami naudojant naują skaitmeninę priemonę, sukurtą bendrovės „Microsoft“, kuri pakeis pasenusią telefoninę sistemą.

Demokratų metodas 

Čia viskas daug painiau. Demokratai nerengia slapto balsavimo, o kai kurie kritikai argumentuoja, kad jų procesas kertasi su Aukščiausiojo Teismo nustatytu principu vienas žmogus – vienas balsas“.

Demokratai nerengia slapto balsavimo, o kai kurie kritikai argumentuoja, kad jų procesas kertasi su Aukščiausiojo Teismo nustatytu principu vienas žmogus – vienas balsas“.

Po formaliosios įžangos kiekvieno kandidato šalininkai susirenka nustatytoje sueigos erdvės dalyje – tarkim, Hillary Clinton šalininkai viename kampe, o palaikantieji Bernie Sandersą – kitame.

Kandidatai, kurie neužsitikrina 15 proc. palaikymo, eliminuojami, o jų šalininkai vėliau pakviečiami prisijungti prie kurios nors kitos jiems priimtinos grupės.

Būtent per visą šį skirstymąsi atstovai ragina rinkėjus palaikyti jų kandidatus.

Galiausiai šalininkų grupelės suskaičiuojamos, o kiekvienas kandidatas gauna proporcingą delegatų skaičių. Dėl apvalinimo stipresniam kandidatui gali tekti toks pats delegatų skaičius, kaip ir užsitikrinusiam mažesnį palaikymą sueigose.

Tie delegatai techniškai yra siunčiami į apygardų suvažiavimus, vykstančius kiekvienoje iš 99 Ajovos apygardų.

Tačiau rinkimų vakaras tuo dar nesibaigia. Partija apskaičiuoja santykį, pagal kurį nustatomas delegatų skaičius, tenkantis kiekvienam kandidatui valstijos suvažiavime, remdamasi to kandidato apygardų delegatų skaičiumi.

Kandidatas, kuriam priskiriama daugiausiai valstijos delegatų (jų būna iš viso 1 406), skelbiamas partijos sueigų nugalėtoju.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais