Prieš septynerius metus Paryžiuje pasaulio lyderiai įsipareigojo siekti, kad pasaulinis atšilimas iki amžiaus pabaigos neviršytų 1,5 laipsnio, lyginant su ikipramoniniu laikotarpiu – pasauline temperatūra, fiksuota XIX a. pabaigoje.
Šiandien jau esame peržengę 1,2 laipsnio ribą.
Klimato kaita kainuoja gyvybes: Europoje su karščio banga šiemet siejamas labai išaugęs mirtingumas, potvyniai Pakistane nusinešė daugiau nei tūkstantį gyvybių. Skaičiuojama, kad potvynių žala siekia 40 milijardų eurų. Ir tai su „tik“ 1,2 laipsnio augimu.
Spalį dešimtys tūkstančių diplomatų, aktyvistų ir pasaulio lyderių susirinko Egipto kurorte Šarm el Šeiche į kasmetinį Jungtinių Tautų klimato kaitos aukščiausiojo lygio susitikimą, vadinamą COP27. Jie susitinka aptarti, kaip toliau įgyvendinamas Paryžiaus susitarimas – pasaulinė klimato sutartis.
Tačiau pasaulio lyderiai nelabai turi kuo džiaugtis.
„Dabartinės tendencijos yra štai tokios: kas metai šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos padidėja apie 2,5 procento. O norint pasiekti Paryžiaus susitarimo tikslus, reikia, kad kas metai emisijos mažėtų bent po 7 procentus. Taigi, kaip matot, – plius 2,5 ir minus 7 procentai.