J.Stoltenbergas, kuris antradienį Vašingtone susitiko su Joe Bidenu, Aljansui vadovauja nuo 2014 m. spalio mėn. Nors jis viešai pareiškė, kad „neketina siekti“ pratęsti savo įgaliojimų, buvęs Norvegijos premjeras neatmetė galimybės tęsti darbą.
„Siekiant tęstinumo, tai prasminga“, – sakė vienas aukšto rango Vakarų diplomatas, kuris su juo aptarė darbo pratęsimo galimybę.
„Jis tai padarytų. Jis yra pareigos žmogus“, – teigė pareigūnas.
Diskusijos dėl to, kas turėtų pakeisti J.Stoltenbergą, kurio dabartiniai įgaliojimai baigiasi spalio mėnesį, suintensyvėjo tuo metu, kai NATO patiria išbandymų: Rusijos karas prieš Ukrainą, vidaus nesutarimai ir Kinijos stiprėjimas.
Šios sudėtingos aplinkybės ir sunkumai ieškant kandidato, kuris įtiktų visoms sąjungininkėms, reiškia, kad galimybė prašyti J.Stoltenbergo pratęsti savo įgaliojimus ketvirtą kartą, bus trumpalaikis kompromisas, atidedantis sprendimo priėmimą iki kitų metų, „Financial Times“ sakė diskusijose dalyvaujantys pareigūnai.
Nors Jungtinės Valstijos yra svarbiausia NATO galia ir Amerikos karinis vadovas visada buvo vyriausiasis Aljanso vadas, generaliniu sekretoriumi visada buvo renkamas Europos šalies atstovas.
„Stoltenbergas buvo puikus generalinis sekretorius, nematau prasmės kelti papildomų neramumų“, – sakė vienas NATO užsienio reikalų ministras.
Nors Jungtinės Valstijos yra svarbiausia NATO galia ir Amerikos karinis vadovas visada buvo vyriausiasis Aljanso vadas, generaliniu sekretoriumi visada buvo renkamas Europos šalies atstovas.
Idėja pratęsti J.Stoltenbergo kadenciją atsirado po to, kai Danijos ministrės pirmininkės Mette Frederiksen ir Didžiosios Britanijos gynybos sekretoriaus Beno Wallace'o kandidatūros nesulaukė vieningos paramos.
Visų pirma Lenkija nepritaria idėjai, kad po J.Stoltenbergo NATO vadovautų Skandinavijos šalies atstovas.
Daugelis sostinių išreiškė paramą pirmosios Aljanso generalinės sekretorės moters išrinkimui, o kitos mano, kad kandidatas iš Rytų Europos atspindėtų didėjančią regiono svarbą ir karo Ukrainoje svarbą.
„Kas bus kitas generalinis sekretorius? Atrodo, kad nėra instrukcijos, kaip jį išsirinkti“, – antradienį sakė J.Wallace'as ir pridūrė, kad yra „daug gerų kandidatų“, kai buvo paklaustas apie savo ambicijas eiti šias pareigas.
B.Wallace'as užsiminė, kad sprendimas gali būti atidėtas iki kito mėnesio aukščiausiojo lygio susitikimo.
„Kas žino? Tai gali būti padaryta Vilniuje. Tai gali būti padaryta spalio mėnesį“, – sakė jis.
Pasak generaliniam sekretoriui artimų žmonių, J.Stoltenbergą vis labiau erzina tai, kad jam nėra duodamas aiškus ženklas dėl jo ateities.
J.Stoltenbergo kadencijos pratęsimas taip pat suteiktų jam daugiau laiko užbaigti užduotį užtikrinti Švedijos narystę, kuriai trukdo Turkija.
J.Stoltenbergas šios užduoties ėmėsi asmeniškai, ir dar neaišku, ar prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas atšauks savo veto prieš Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikimą, ar jo metu.
Dar bent septyni mėnesiai, kuriuos jis eis šias pareigas, taip pat reiškia, kad per kitą aukščiausiojo lygio susitikimą, kuris vyks Vašingtone kitų metų balandžio mėnesį ir bus surengtas su papildoma pompastika – Aljanso 75-mečio jubiliejumi, užduotis paskirti naują generalinį sekretorių teks J. Bidenui.
„Visi suprantame, kad tam tikru momentu turėsime atleisti Stoltenbergą, turi būti jo įpėdinis“, – antradienį sakė Nyderlandų gynybos ministras Keesa Ollongrenas.
Pasak generaliniam sekretoriui artimų žmonių, J.Stoltenbergą vis labiau erzina tai, kad jam nėra duodamas aiškus ženklas dėl jo ateities.
Anksčiau jis yra išreiškęs įsitikinimą, kad NATO išrinks vertą įpėdinį, kuris užims jo vietą.