A.Navalnas dabar galiojančius ekonominius suvaržymus Rusijai pavadino „chaotiškais“ ir „nesuprantamais“.
Jis pridūrė, kad pastangos sutramdyti Rusiją būtų efektyvesnės, jei būtų taikomasi į oligarchus, susijusius su prezidentu Vladimiru Putinu.
Antai esą Jungtinės Karalystės ryžtas sugaudyti nešvarius rusiškus pinigus šalyje, kur pernai bandyta apnuodyti buvusį rusų agentą Sergejų Skripalį, išblėso, kai buvo susidurta su galingu lobistų ir teisininkų pasipriešinimu.
O.Deripaska nusikratė pančių
„JAV federalinis tyrimų biuras (FTB) ir britų vyriausybė puikiai žino, kuriems konkretiems žmonėms reikia taikyti sankcijas taip, kad Kremliui skaudėtų“, – „Financial Times“ teigė A.Navalnas.
Šis aktyvistas laikomas didžiausią įtaką Rusijos visuomenėje turinčiu Kremliaus kritiku ir V.Putino oponentu, tad jo kritika Vakarų vykdomai sankcijų politikai turi nemažą svorį.
A.Navalnas taip pat negailėjo kritikos JAV sprendimui panaikinti sankcijas kompanijoms, susijusioms su rusų oligarchu Olegu Deripaska – esą toks sprendimas yra „didžiulė klaida“.
O.Deripaska, kuris yra siejamas su Kremliumi, skaudžiai nukentėjo, kai Vašingtonas jam ir keliems kitiems oligarchams pritaikė sankcijas, taip bausdamas Maskvą už kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
A.Navalnas: „Britanijoje niekas nevyksta, nes godūs teisininkai jau daug dešimtmečių gyvena iš rusiškų pinigų. Parlamentarai nieko negali padaryti, nes Britanija myli purvinus pinigus.“
Konkrečiai O.Deripaska sulaukė itin daug JAV tyrėjų dėmesio, nes jis susijęs ir su Paulu Manafortu, buvusiu D.Trumpo kampanijos vadovu, kuris jau nuteistas ir įkalintas.
Tačiau JAV iždo departamentas sausį paskelbė, jog panaikins sankcijas kompanijos „EN+“ ir „Rusal“, nes jos esą padarė pakankamai daug, kad atsiribotų nuo O.Deripaskos. Jam pačiam sankcijos taikomos ir toliau.
Mėgautis Vakarais netrukdo
42-ejų A.Navalnas garsėja tyrimais, kuriais atskleidžia korupciją valstybinėse kompanijose ir viešina įtakingų pareigūnų turtus. Šiuo metu jis bando suburti federalinį profsąjungų judėjimą ir suaktyvinti priešinimąsi V.Putino režimui Rusijoje.
Rusijos ir D.Trumpo kritikai JAV Kongrese vis žada naujas „pragariškas sankcijas“ Kremliui. Bet A.Navalnas teigia, kad ambicingiausi planai tik pakenks paprastiems rusams.
Tarp tokių pasiūlymų yra draudimas Rusijos bankams vykdyti finansines operacijas JAV, o Amerikos investuotojams – operacijas su naujais Rusijos vyriausybės skolos vertybiniais popieriais.
„Amerikos sankcijų politika yra chaotiška, nesuprantama košė. Reikia sankcijų politiniams oligarchams. Visa kita yra beprasmis pieštukų stumdymas“, – įsitikinęs A.Navalnas.
Suvaržymai šiuo metu taikomi tokiems oligarchams, kaip Arkadijus Rotenbergas, Genadijus Timčenka, Viktoras Vekselberhas. Bet A.Navalnas tvirtina, kad sankcijos niekaip neapribojo šių turtuolių šeimų mėgavimusi gyvenimu Vakaruose, o V.Putinui tai tik naudinga.
„Jie vis dar visiškai laisvai keliauja į užsienį“, – atkreipė dėmesį aktyvistas ir pridūrė, kad V.Putinas konkrečius jam palankius oligarchus laiko Rusijos minkštosios galios instrumentu.
Neužtenka politinės valios?
Aišku, negalima sakyti, kad Vakaruose veiksmų apskritai nesiimama. Pavyzdžiui, Londonas tikrai nėra toks svetingas Rusijos oligarchams kaip anksčiau.
Futbolo klubo „Chelsea“ savininkas Romanas Abramovičius nebegali atvykti į Jungtinę Karalystę, kitas oligarchas Ališeras Usmanovas pardavė kito Londono futbolo klubo „Arsenal“ akcijas.
Britų Nacionalinė nusikaltimų agentūra suskaičiavo, kad per metus į Londoną suplaukia 90 mlrd. nešvarių svarų sterlingų. Tarnyba žada daryti tvarką.
Bet progresas kol kas apsiribojo įkalinto Azerbaidžano bankininko žmonos ir taip pat kalėjime sėdinčio Moldovos ekspremjero sūnaus turtų konfiskavimu.
„Britanijoje niekas nevyksta, nes godūs teisininkai jau daug dešimtmečių gyvena iš rusiškų pinigų. Parlamentarai nieko negali padaryti, nes Britanija myli purvinus pinigus“, – tvirtina A.Navalnas.