Naktį po praėjusių prezidento rinkimų, 2010-ųjų gruodį, vykęs opozicijos protestas prie vyriausybės baigėsi žaliūkų provokacijomis ir didelėmis riaušėmis, per kurias dešimtys aktyvistų suimta, daugybė žmonių sužeista ir apstumdyta.
Vos vieną procentą balsų surinkusiam M. Statkevičiui dėl masinių neramumų rengimo skirti šešeri su puse metų kalėjimo. Vakarai, iki balsavimo mėginę atšildyti santykius su režimu – Lietuvos prezidentė netgi buvo nuvykusi į Minską -, atsakė į susidorojimą naujomis sankcijomis, kurios turėjo galioti, kol Baltarusijos kalėjimuose bus likęs bent vienas politinis kalinys.
Daugelis suimtųjų, tarp jų pagrindinis varžovas rinkimuose, paleisti dar prieš trejus metus, bet A. Lukašenka atsisakė paleisti likusius, jei jie nerašys malonės prašymų, o šie nesutiko to daryti.
„Jų statusas yra toks, kad jie ir toliau yra kalti, tiesiog jis juos paleido „savo geru noru“. Jeigu kalbam apie tikrą paleidimą ar realias reformas, tai turėtų būti ir tų žmonių reabilitacija“, – situaciją aiškino Rytų Europos studijų centro vadovas Laurynas Kasčiūnas.
Įvairios organizacijos skirtingai skaičiavo politinių ir sąžinės kalinių skaičių Baltarusijoje, bet M. Statkevičiaus ir kitų paleidimas suteikia šansą iš naujo mėginti megzti santykius su Vakarais.
Jei Europa neatsilaikys prieš dar vieną A. Lukašenkos mėginimą suartėti, tai tik parodys, kad jos laisvės ir demokratijos idealai tušti, o valdo realistinė politika, „Realpolitik“.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė jau pasveikino A. Lukašenkos žingsnį kaip seniai lauktą rimtą pažangą, bet pareiškė viltį, kad Baltarusijos valdžia pašalins ir visas kliūtis žmonėms naudotis pilietinėmis teisėmis.
„Anksčiau sakėme, kad nereikia statyti sienos, o reikia bendrauti su Baltarusija, daryti įtaką, nes kitaip mes nepakeisim... kaip mes veikiam Rusiją. Jai irgi taikome sankcijas ir, nepaisant skirtingų šių šalių dydžių, sankcionuotų asmenų Rusijoje yra mažiau negu Baltarusijoje. Mano išvada ir būtų tokia, kad gal reiktų subalansuoti, ar kalbėti apie sankcijų Baltarusijai sumažinimą“, – sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Pats M. Statkevičius maldauja to nedaryti. Jei Europa neatsilaikys prieš dar vieną A. Lukašenkos mėginimą suartėti, sakė jis agentūrai France-Presse, tai tik parodys, kad jos laisvės ir demokratijos idealai tušti, o valdo realistinė politika, „Realpolitik“.