Aliaksandro Lukašenkos malonės sulaukęs varžovas siūlo jam trauktis

2010 metų prezidento rinkimuose Aliaksandro Lukašenkos varžovas, kuriam po 16 kalėjime praleistų mėnesių šalies vadovas šeštadienį suteikė malonę, paragino Baltarusijos lyderį savanoriškai, „dėl pasikeitusios šalies“ ateities, atsisakyti įgaliojimų.
Aliaksandras Lukašenka
Aliaksandras Lukašenka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

A.Lukašenka buvo iš anksto paskelbęs, kad suteiks malonę kai kuriems kalinamiems savo oponentams.

Vienas jų, Andrejus Sanikovas, kuris atrodė išvargęs, interviu „Reuters“ sakė savo noru padavęs prašymą A.Lukašenkai suteikti jam malonę, ir maždaug pusantrų kalėjime praleistų metų pavadino kankyne.

„Esu įsitikinęs..., įsitikinęs, jog mane stumdavo prie to, kad aš savanoriškai pasitraukčiau iš gyvenimo“, – sakė šis 58 metų karjeros diplomatas, kuris pirmąjį iššūkį A.Lukašenkai metė 1996-aisiais, kai protestuodamas dėl prezidentui nepritarusio parlamento paleidimo išėjo iš Užsienio reikalų ministerijos.

Po to šalyje buvo įvykdyta konstitucinė reforma, kuria buvo suvaržyti deputatų įgaliojimai ir dėl kurios parlamentas virto susirinkimu, štampuojančiu įstatymus pagal A.Lukašenkos nurodymus.

Per pernai gruodį vykusius Baltarusijos prezidento rinkimus, A.Sanikovas liko antras, tačiau surinko tik 2,5 proc. balsų.

Vakarų šalys šiuos rinkimus laiko nesąžiningais ir teigia, kad per juos valdžia darė spaudimą A.Lukašenkos naudai.

Už „masinių neramumų organizavimą“ penkeriems metams kalėti nuteistas A.Sanikovas išėjęs į laisvę pareiškė, kad jo šalis pasikeitė.

„Menu šią dieną kaip aukščiausio emocinio ir dvasinio pakilimo akimirką... Šalis pasikeitė gruodžio 19-ąją“, – sakė jis, turėdamas omenyje tūkstantinį mitingą, kuris Minske buvo surengtas protestuojant prieš A.Lukašenkos perrinkimą dar vienai šalies vadovo kadencijai.

„Gruodžio 19-ąją valdžia atmetė koketavimą ir atvirai pripažino, kad Baltarusijoje (valdo) diktatūra. Tai ir yra priežastis, o ekonomikos krizė, devalvacija, kainų augimas – tai jau pasekmės“, – aiškino A.Sanikovas.

Nacionalinės valiutos devalvavimas sumažino ir rinkėjų pasitikėjimą A.Lukašenka, rodo sociologinės apklausos.

„Lukašenka nieko nesiūlo ateičiai. Žmonės nori matyti pažangą, o tos pažangos nėra. Garsusis stabilumas sugriuvo“, – sakė A.Sanikovas.

„Nesutarimas su visu pasauliu, įžeidinėjimai, kurie girdisi iš Baltarusijos – nemanau, kad tai džiugina net ir Lukašenkos šalininkus... Geriausia išeitis pačiam Lukašenkai būtų savanoriškas atsistatydinimas“, – kalbėjo jis.
A.Sanikovas gyrė Vakarų spaudimą Minskui, ir mano, kad buvo išlaisvintas dėka jo.

„ES politika rodo, kad Baltarusija pagaliau susilaukė dėmesio ir rimto dėmesio. Europa pripažino, kad yra rimta problema. Manau, kad ES mūsų išlaisvinimą laiko visų likusiųjų išlaisvinimo pradžia“, – nurodė A.Sanikovas, kuris taip pat išreiškė būgštavimų dėl grėsmės kalėjime likusiems bendražygiams.

„Labai bijau, kad neprasidėtų kokie nors purvini žaidimai su kitais politiniais kaliniais. Kas jiems daroma, mes nežinome. Kas daroma Statkevičiui (buvusiam kandidatui į prezidentus Nikolajui Statkevičiui)? Dabar labai pavojingas momentas“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis