„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 07 22 /16:13

Aliaskoje įvykęs galingas žemės drebėjimas sukėlė tik nedidelių cunamio bangų

Prie Aliaskos pietinių krantų įvykęs galingas žemės drebėjimas antradienį vakare supurtė kai kurias pajūrio gyvenvietes, o gyventojai trumpam išskubėjo į aukštesnes vietas, baimindamiesi cunamio.
Žemės drebėjimas
Aliaską supurčius 7,8 balo žemės drebėjimui paskelbtas perspėjimas dėl cunamių / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kol kas nebuvo pranešimų apie kokią nors žalą, padarytą 7,8 balo smūgio retai apgyventoje valstijos dalyje. Paskelbtas cunamių pavojus neilgai trukus buvo atšauktas, susidarius mažiau nei 30 cm aukščio bangoms.

Požeminis smūgis užfiksuotas 6 val. 12 min. Grinvičo (9 val. 12 min. Lietuvos) laiku apie 800 km į pietvakarius nuo Ankoridžo ir mažiau nei 100 km į pietus-pietryčius nuo atokios Perivilio gyvenvietės, informavo JAV Geologijos tarnyba (USGS).

Dėl epicentro padėties artimiausios gyvenvietės Aliaskos pusiasalio pakrantėje nepajuto itin smarkių smūgių, būdingo tokio stiprumo žemės drebėjimui, sakė Aliaskos valstijos seismologas Michaelas Westas.

Vis dėlto tai nereiškia, kad jokios reakcijos nebuvo. Pasak M.Westo, 160 km spinduliu nuo epicentro esančių miestelių gyventojai pranešė jutę smarkų kratymą. Drebėjimas buvo juntamas net ir Ankoridžo mieste, esančiame toliau kaip už 800 kilometrų.

„Jokių pranešimų apie žalą nebuvo“, – naujienų agentūrai AP anksti trečiadienio rytą sakė Kodjako policijos seržantas Mike'as Sorteris.

„Nepranešta apie jokius sužeidimus. Viskas kaip įprasta“, – pridūrė jis.

Kodjako sala yra maždaug už 320 km į šiaurės rytus nuo drebėjimo epicentro.

Vis tik išgirdę perspėjimą apie galimą cunamį pakrančių gyventojai skubėjo evakuotis į aukštesnes vietas.

Galiausiai Nacionalinis cunamių perspėjimo centras pradėjo atšaukinėti perspėjimus, kai Sand Pointo gyvenvietėje buvo užfiksuotos tik apie 25 cm aukščio bangos.

„Būčiau galėjęs tikėtis truputį daugiau vandens, bet džiaugiuosi, kad jo nebuvo“, – sakė cunamių centro vyresnysis budintis mokslininkas Davidas Hale'as.

Antradienį įvykęs žemės drebėjimas buvo daug galingesnis netu 7,1 balo požeminiai smūgiai 2018 metų lapkritį padarę žalos Ankoridžo apylinkėse.

„Šis žemės drebėjimas atpalaidavo apie 15 kartų daugiau energijos negu anas drebėjimas“, – pažymėjo M. Westas.

Tuojau po pirminio smarkaus smūgio buvo užfiksuota dar keliolika 4 balų ir stipresnių seisminių virpesių, pridūrė seismologas.

Aliaska priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui – tektoninių lūžių lankui, kuriame įvyksta didelė dalis viso pasaulio žemės drebėjimų, cunamių ir ugnikalnių išsiveržimų.

1964 metų kovo 27 dieną Aliaskai smogė 9,2 balo žemės drebėjimas – smarkiausias per JAV seisminių matavimų istoriją. Tąsyk požeminiai smūgiai, kurių epicentras buvo maždaug 120 km į rytus nuo Ankoridžo, truko apie puspenktos minutės ir sukėlė cunamį, nusinešusį apie 250 žmonių gyvybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs