„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Amerikietės gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, kai ji buvo melagingai apkaltinta pradėjusi pandemiją

JAV kariuomenės rezervistė ir dviejų vaikų motina Maatje Benassi tapo konspiracijos teorijų šalininkų taikiniu. Vienos iš tokių niekuo nepagrįstų teorijų kūrėjų pastangomis, moteris buvo paversta „nuliniu pacientu“, atvežusiu koronaviruso pandemijos užkratą į Kiniją. Tokie pavojingi išsigalvojimai Benassi šeimos gyvenimą pavertė nepakeliamu, rašo CNN.
Uhanas
Uhanas / „Scanpix“ nuotr.

Išgalvoti kaltinimai „YouTube“ ir kitose platformose kartojami kiekvieną dieną, jie peržiūrimi šimtus tūkstančių kartų ir sulaukia daugybės tokiai teorijai pritariančių komentarų. Visą šią istoriją kaip rimtą faktą įvertino ir pakartojo Kinijos komunistų partijos spauda. Nors Maatje Benassi ir jos vyrui niekada nebuvo nustatytas koronavirusas ir jie niekada nejuto jokių šios infekcijos simptomų, dabar apie juos nuolat kalbama Kinijos socialiniuose tinkluose, diskursą skatina ir žinomi šių tinklų influenceriai bei jų sekėjai.

Kaltinimai šeimos gyvenimą apvertė aukštyn kojomis. Pora pasakoja, kad jų namų adresas buvo paviešintas internete, jiems teko ištrinti savo anketas socialiniuose tinkluose, nes jų pašto dėžutės ėmė sprogti nuo konspiracijos teorijų adeptų laiškų.

„Tai lyg pabustum iš blogo sapno ir kasdien suvoktum esąs košmare“, – sakė Maatje Benassi CNN, pirmą kartą prabilusi po to, kai tapo nepagrįstų kaltinimų auka.

Kai koronavirusas ėmė plisti po pasaulį, kartu ėmė sklisti ir melaginga informacija apie ligą. Technologijų gigantai kalba apie veiksmus, kurių buvo imtasi kovojant su dezinformacija, tačiau šių pastangų akivaizdžiai nepakako apsaugoti Benassi šeimą. Šios šeimos kančios akivaizdžiai demonstruoja, kaip socialiniai tinklai tapo puikia platforma, kurioje melagingos žinios lengvai plinta ir įgyja vis daugiau galios. Taip pat tai yra puikus pavyzdys, kad klaidinanti informacija, platinama virtualiame pasaulyje, kad ir kokia beprotiška ir akivaizdžiai melaginta ji atrodytų, gali turėti apčiuopiamų ir ilgalaikių pasekmių realiame gyvenime.

Tai lyg pabustum iš blogo sapno ir kasdien suvoktum esąs košmare.

Maatje ir jos vyras Mattas dirba valstybiniuose darbuose. Maatje yra civilė tarnautoja JAV kariuomenės „Fort Belvoir“ bazėje Virdžinijoje, kur dirba vyresniąja apsaugininke. Mattas yra į atsargą išėjęs karinių oro pajėgų (KOP) karininkas, dabar dirbantis civiliu tarnautoju Pentagono KOP struktūroje.

Nors dirba JAV vyriausybei, pora jaučia tą patį bejėgiškumą ir pagalbos stoką, kaip ir kiti, kurie susiduria su persekiojimu ir klaidinančios informacijos apie juos platinimu. „Aš noriu, kad jie liautųsi mane persekioję, tai jau tapo nebekontroliuojama“, – kalbėjo Maatje, stengdamasi sutramdyti ašaras.

Mattas pamėgino pasiekti tai, kad „YouTube“ pašalintų vaizdo įrašus ir užkirstų kelią jų platinimui ateityje. Pora susisiekė su advokatu, tačiau jis jiems pasakė, kad nėra daug galimybių ką nors padaryti. Vietos policija pareiškė tą patį.

Koronaviruso konspiracijos teorijos kilmė

Konspiracijos teorijos primena virusus tuo, kaip jos vystosi, mutuoja, plinta ir išgyvena. Prieš tai, kai Maatje Benassi tapo pagrindine šitos teorijos veikėja, jos versijos internete klaidžiojo jau kelis mėnesius.

Pirmosiomis koronviruso epidemijos savaitėmis konspiracijos teorijų kūrėjai pradėjo be jokių įrodymų tvirtinti, kad šis virusas – tai JAV biologinis ginklas. Vėliau vienas Kinijos vyriausybės narys viešai ėmė svarstyti, kad tai JAV kariuomenė virusą pergabeno į Kiniją. JAV gynybos sekretorius Markas Esperis, reaguodamas į šiuos žodžius, pareiškė, kad tokių kaltinimų reiškimas Kinijos vyriausybės vardu yra „visiškai absurdiškas ir neatsakingas“.

Nors Uhane varžėsi šimtai JAV kariuomenės atletų, konspiratoriai išsirinko ir pagrindinį vaidmenį savo teorijoje skyrė būtent Maatje Benassi.

Tik kovą, praėjus keliems mėnesiams nuo pirmųjų koronaviruso infekcijos atvejų Kinijoje, konspiracijos teorijų kūrėjų dėmesys pasisuko į Maatje Benassi. Sąmokslo istorijų autoriai atkreipė dėmesį į tai, kad moteris praėjusių metų spalį dalyvavo Kariškių pasaulio žaidynėse, kurios vyko Uhane, Kinijos mieste, vėliau tapusiame koronaviruso pandemijos židiniu.

Maatje Benassi varžėsi dviračių lenktynėse ir paskutiniame rate patyrė traumą – jai lūžo šonkaulis ir buvo sukrėstos smegenys. Nepaisant griuvimo, Maatje vis dėlto baigė lenktynes. Nors Uhane varžėsi šimtai JAV kariuomenės atletų, konspiratoriai išsirinko ir pagrindinį vaidmenį savo teorijoje skyrė būtent Maatje Benassi.

Idėją, kad Maatje Benassi dalyvavo tariamame sąmoksle užkrėsti pasaulį, turbūt aktyviausiai propaguoja 59 metų George'as Webbas, pagarsėjęs melagingos informacijos skleidėjas. G.Webbas jau daugybę metų rengia tiesiogines transliacijas „YouTube“ platformoje ir yra subūręs beveik 100 tūkst. sekėjų būrį. Jo vaizdo įrašai ir transliacijos peržiūrėtos daugiau nei 27 mln. kartų.

2017 metais CNN išsiaiškino, kad G.Webbas buvo vienas iš trijų asmenų, paskleidusių melagingą gandą apie krovininį laivą, neva gabenantį „purviną bombą“ į Čarstono uostą Pietų Karolinoje. Jokios bombos niekas niekada neaptiko, bet dėl šios istorijos saugumo sumetimais teko laikinai uždaryti vieną iš didžiausių Amerikos uostų.

Dar neseniai, kaip sakė pats G.Webbas, jo vaizdo įrašai „YouTube“ platformoje buvo transliuojami su reklamomis. Tai reiškia, kad tiek pati „Google“ valdoma platforma, tiek ir G.Webbas asmeniškai iš melagingų naujienų uždirbdavo pinigus.

VIDEO: She’s the target of a coronavirus conspiracy theory. Now she’s afraid for her life

G.Webbas netgi pareiškė, kad Italijos didžėjus Benny Benassi, kurio daina „Satisfaction“ 2002 metais išgarsėjo visame pasaulyje, buvo užsikrėtęs koronavirusu ir kartu su Maatje ir Mattu Benassi dalyvavo bendrame viruso platinimo sąmoksle. Benny Benassi CNN žurnalistui pareiškė, kad niekada nebuvo sutikęs Maatje ir Matto ir neturi jokių žinių apie galimus giminystės ryšius tarp jų. Didžėjus taip pat paaiškino, kad Benassi pavardė yra labai dažna Italijoje.

Benny Benassi taip pat pareiškė, kad jam niekada nebuvo diagnozuotas koronavirusas. Kaip ir kiti atlikėjai visame pasaulyje, jis nutraukė savo koncertus dėl socialinės distancijos laikymosi reikalavimų ir kelionių draudimų. G.Webbas taip pat tvirtino, kad didžėjus yra olandas, kas taip pat yra netiesa.

„Scanpix“ nuotr./Benny Benassi
„Scanpix“ nuotr./Benny Benassi

Telefoniniame pokalbyje su CNN, kurį jis tiesiogiai transliavo savo „YouTube“ sekėjams, G.Webbas nepateikė jokių įrodymų, patvirtinančių jo mestus kaltinimus Benassi šeimai. Jis taip pat pareiškė laikąs save ne sąmokslo teorijų kūrėju, o „tiriančiuoju reporteriu“.

Jis taip pat pasiskundė, kad „YouTube“ neseniai nutraukė reklamų rodymą jo vaizdo įrašuose, kai jis pradėjo kalbėti apie koronavirusą. G.Webbas atskleidė, kad įprastai jis iš reklamos peržiūrų „YouTube“ uždirbdavo po kelis šimtus dolerių kiekvieną mėnesį.

„YouTube“ patvirtino CNN, kad šiuo metu G.Webbo kanale reklamos nėra rodomos, bet atsisakė informuoti, ar reklamos buvo rodomos anksčiau ir kiek pinigų iš jų užsidirbo kanalo autorius. „YouTube“ atstovas pareiškė, kad kompanija siekia, jog žiūrovus pasiektų tiksli informacija apie koronavirusą. „YouTube“ pašalino kai kuriuos komentarus su grasinimais, skirtais Benassi šeimai, parašytais po G.Webbo vaizdo įrašais, kai apie juos pranešė CNN. „YouTube“ atstovas taip pat pareiškė, kad anksčiau jau buvo atvejų, kai teko pašalinti kelis G.Webbo vaizdo įrašus.

Melagingos teorijos internete apsunkina gyvenimą realiame pasaulyje

Nors Benassi šeimai mesti kaltinimai yra absurdiški, grasinimai, kurių jie sulaukia, ir baimė, kurią jie jaučia, yra labai realūs.

Mattas Benassi sako bijąs, kad visa tai gali išsivystyti į dar vieną „Pizzagate“ istoriją, paminėdamas kitą sąmokslo teoriją, tvirtinančią, kad egzistuoja pedofilų tinklas, į kurį be kitų kažkaip įsitraukusi Hillary Clinton, ir kurio centras įsikūręs vienoje Vašingtono picerijoje. Tik tarp sąmokslo teorijų marginalų klaidžiojusi istorija nesulaukė daug dėmesio iki tol, kol 2016 metais į ją neįsiveržė ginkluotas vyras, kuris paleido kelis šūvius į lubas ir pareiškė atėjęs ištirti „Pizzagate“ istorijos.

Mattas Benassi sako bijąs, kad visa tai gali išsivystyti į dar vieną „Pizzagate“ istoriją.

„Tikrai sunku patraukti jį atsakomybėn, – kalba apie G.Webbą Mattas Benassi. – Policija sako, kad jie nieko negali padaryti, nes šioje šalyje mes turime žodžio laisvę. Tada jie pasiūlo nueiti pasitarti su advokatu. Mes taip ir padarėme. Pasikalbėjome su advokatu. Ir tada paaiškėja, kad tokiems žmonėms, kaip mes, per brangu imtis kokių nors teisinių veiksmų. Mes nesulaukiame jokios paramos iš teisėsaugos. Mes nesulaukiame jokios paramos iš teismų.“

Mattas Benassi pasakoja, kad jis skundėsi ir „YouTube“. Tačiau ir tais atvejais, kai „YouTube“ nusprendžia ištrinti vaizdo įrašus, procesas užtrunka kelias dienas. Per tą laiką vaizdo įrašas gali smarkiai išpopuliarėti ir jo padarytos žalos jau nebeatitaisysi. Dar blogiau, kai „YouTube“ ištrina vaizdo įrašus, jie dažnai būna įkeliami iš naujo.

Kinijoje „YouTube“ įrašai, kaltinantys Benassi šeimą, išversti į kinų kalbą ir sukelti į šios šalies populiarias platformas „WeChat“, „Weibo“ ir „Xigua Video“.

Benassi šeimos patirtis, deja, nėra unikali, sako Bostono universiteto Teisės mokyklos profesorė Danielle Citron, tyrinėjanti persekiojimą internete. Susidūrę su, anot D.Citron, „kibernetinėmis gaujomis“, teisėsaugos pareigūnai dažnai nepajėgia arba nenori tirti jų veiksmų.

Kas dėl „YouTube“ ir panašių platformų, tai, D.Citron nuomone, įstatymas turėtų keistis: „Dabar jie turi teisinį imunitetą pagal federalinę teisę. Tad jiems niekas negresia.“

Kas benutiktų ateityje, „žala jau padaryta“, sako Maatje Benassi. „Jau niekada nebebus taip, kaip buvę. Kiekvieną kartą įvedus mano vardą į „Google“ paiešką, iššoks rezultatai apie nulinį pacientą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“