JAV įsikūrusio Karo tyrimų instituto (ISW) ataskaitoje nurodoma, kad rusai ne kartą atakavo Ukrainos infrastruktūrą nuo rudens-žiemos laikotarpio, kai prasidėjo plataus masto invazija. Paskutiniai smūgiai buvo suduoti lapkričio 16-17 ir 25-26 d.
Rusijos gynybos ministerija penktadienį pranešė, kad smogė gruodžio 12-13 d. atsakydami į ukrainiečių puolimą prieš Taganrogą Rostovo srityje gruodžio 11 d. Jos metu buvo panaudotos sąjungininkų suteiktos JAV ilgojo nuotolio raketos ATACMS.
Tačiau ISW analitikai pažymi, kad rusai tikriausiai jau planavo tokį smūgį vykdyti nepriklausomai nuo atsako dėl Taganrogo. Jie tiesiog pasinaudojo gruodžio 11 d. ataka, kad pateisintų savo smūgius Ukrainos energetikos sektoriui, kurie tęsiasi beveik visą karo laikotarpį.
Siekia dviejų dalykų
Todėl ekspertai padarė išvadą, kad Rusijos pranešimais tikriausiai siekiama dviejų tikslų.
Pirma, priešas nori sušvelninti Rusijos ultranacionalistų bendruomenės raginimus imtis atsakomųjų veiksmų dėl Ukrainos smūgių Rusijai.
Antra, siekiama paremti Kremliaus refleksyvios kontrolės kampaniją. Maskva jau seniai bando priversti Vakarų šalis priimti Rusijai palankų sprendimą dėl Ukraina naudojamų Vakarų ginklų ir būsimų taikos derybų.
Kas žinoma apie masinę raketų ataką penktadienį
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad, preliminariais duomenimis, rusai paleido 93 raketas, iš kurių 81 raketą pavyko numušti. Per šią ataką rusai taip pat panaudojo beveik 200 bepiločių orlaivių.
Vėliau Ukrainos karinės oro pajėgos patikslino, kad kalbama apie 287 priešo oro puolimo priemones – 94 raketas ir 193 bepiločius orlaivius. Ukrainos gynėjams pavyko numušti 81 priešo raketą ir 80 bepiločių orlaivių, o dar 105 bepiločiai orlaiviai nepasiekė taikinių.
Po to Rusija ciniškai pateisino masinį raketų ir dronų smūgį Ukrainos teritorijoje, pavadinusi jį „atsaku“ į smūgį Taganrogo aerodromui.