Kremliaus informatoriai agentūrai „Bloomberg“ pranešė, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas rengia naują puolimą, siekdamas susigrąžinti iniciatyvą. Anot leidinio, puolimas kuris gali prasidėti jau 2023 m. vasarį arba kovą.
Rusijos pareigūnai, Kremliaus patarėjai ir kiti neįvardyti, tačiau gerai informuoti asmenys, kalbėję su anonimiškumo sąlyga, agentūrai „Bloomberg“ sakė, kad V.Putinas siekia surengti naują didelį puolimą ir mano, jog Rusijos negebėjimas susitaikyti su nuostoliais leis šaliai ilgainiui laimėti karą, nepaisant iki šiol patirtų Rusijos nesėkmių.
„Bloomberg“ pranešimas atitinka Karo studijų instituto ekspertų vertinimus, kad Kremlius greičiausiai ruošiasi per ateinančius šešis mėnesius atlikti lemiamą strateginį veiksmą – greičiausiai Luhansko srityje – kuriuo siekiama susigrąžinti iniciatyvą ir nutraukti dabartinę Ukrainos operatyvinių sėkmių virtinę.
„Neseniai įvykdytos ribotos Rusijos sausumos pajėgų atakos Zaporižios srityje gali būti skirtos išsklaidyti Ukrainos pajėgas ir sudaryti sąlygas puolimui Luhanske“, – rašoma apžvalgoje. Joje taip pat atkreipiamas dėmesys, kad 2-osios motorizuotosios šaulių divizijos elementus Rusija perkelia iš Baltarusijos į Luhansko sritį.
„Šie naujausi įvykiai rodo, kad “Bloomberg„ pranešime minimas planuojamas Rusijos puolimas greičiausiai yra nukreiptas į Luhansko sritį, nors jis taip pat gali vykti Vuhledaro srityje, vakarų Donecke. Labai mažai tikėtina, kad šis naujas puolimas bus nukreiptas į Šiaurės Ukrainą ir bus organizuojamas iš Baltarusijos. Ir toliau nėra jokių požymių, kad Rusijos pajėgos formuoja smogiamąsias grupes Baltarusijoje; Rusijos kariniai daliniai Baltarusijoje daugiausia naudojasi Baltarusijos infrastruktūra ir mokymo pajėgumais, kad galėtų vykdyti mokymus rotacijos principu“, – nurodo Karo studijų institutas.
Sausio 27 d. Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad negali pateikti papildomos informacijos apie prezidento dekretus dėl malonės suteikimo nuteistiesiems, nes dokumentus saugo „įvairios slaptumo žymos.“ D.Peskovo pareiškimas patvirtina, kad V.Putinas suteikia prevencinę prezidento malonę nuteistiesiems, kurių dauguma greičiausiai yra užverbuoti į „Wagner“ grupuotės gretas.
Rusijos žmogaus teisių tarybos narė Eva Merkačeva sausio pradžioje pareiškė, kad į „Wagner“ užverbuotiems nuteistiesiems malonės suteikiamos prieš juos paleidžiant iš įkalinimo įstaigų. Karo studijų institutas jau anksčiau rašė, kad tokia „prevencinė malonė“ gali skatinti tolesnį nuteistųjų verbavimą įkalinimo įstaigose ir tikriausiai suteikia „Wagner“ galimybę nebaudžiamai veikti.
Rusijos opozicijos leidinio atliktas vizualinis tyrimas patvirtino, kad Rusijos valdžios institucijos deportuoja vaikus iš okupuotos Chersono srities į okupuotą Krymą. Leidinys „Verstka“ išnagrinėjo interneto svetainėje „Įvaikinimas Maskvos srityje“ patalpintas nuotraukas, kuriose matyti 14 vaikų nuo dvejų iki penkerių metų iš Chersono srities, esančių vaikų namuose Simferopolyje.
„Verstka“ pažymėjo, kad šie vaikų namai yra pavaldūs Krymo sveikatos apsaugos ministerijai ir specializuojasi vaikų, turinčių nervų sistemos problemų, psichikos ir elgesio sutrikimų, klausos ir regos sutrikimų bei ŽIV, priežiūroje. Oficialiame įstaigos darbo įgaliojime numatyta ugdyti vaikų „patriotizmą ir pilietiškumą“, motyvuojant tuo, kad „Krymas yra Rusijos pietuose“, ir formuoti „savęs, kaip daugianacionalinės Rusijos piliečio, suvokimą“. 2020 m. Rusijos leidinys „RIA Novosti“ yra rašęs, kad minėtoje įstaigoje globojami vaikai gyvena sudėtingomis sąlygomis – yra prastai maitinami ir apleisti.
Dar kelios svarbiausios Karo studijų instituto išvados:
- Rusijos pareigūnai paneigė sausio 26 d. pranešimus apie sprogimus netoli Zaporižios atominės elektrinės (AE).
- Tikėtina, kad Rusijos karinė vadovybė, siekdama susigrąžinti Rusijos informacinės erdvės kontrolę prieš naująjį puolimą, bando apriboti karo tinklaraštininkų pranešimus.
- Sausio 26 ir 27 d. Ukrainos pajėgos tęsė kontrpuolimo operacijas netoli Kreminos.
- Rusijos pajėgos tęsė antžemines atakas aplink Bachmutą, vakariniame Donecko miesto pakraštyje ir vakarinėje Donecko srityje.
- Rusijos šaltiniai nepranešė, kad sausio 27 d. Rusijos pajėgos tęsė lokalias puolamąsias operacijas Zaporižios srityje.
- Rusijos pareigūnai tvirtino, kad šaukiamojo amžiaus rikiuotė artėjančiame 2023 m. pavasario šaukimo cikle nesikeis.
- Rusijos okupacinė valdžia toliau intensyvina pastangas integruoti okupuotas teritorijas į Rusijos teisines ir administracines struktūras.