Tačiau amerikiečių žiniasklaidos grupė CNBS pažymėjo, kad, praėjus vos keliems mėnesiams nuo metu pradžios, matyti, kad Rusija, turėdama gyvosios jėgos ir ginkluotės persvarą, sugebėjo susilpninti Ukrainos gynybą ir pasistūmėti į priekį – ypač Rytų Ukrainoje, kur paskutinė didelė Rusijos pergalė yra Avdijivkos miesto ir kelių kitų aplinkinių gyvenviečių užėmimas.
Pastaruoju metu Rusija įgavo pagreitį, be to, nuolat nerimaujama dėl ginkluotės ir amunicijos trūkumo, kurį patiria Ukraina dėl sustabdytos JAV karinės pagalbos, todėl dabar svarstoma, kad aklavietė iš tiesų gali būti geriausias scenarijus, kurio Kyjivas gali tikėtis šiais metais.
Blogiausiu atveju Ukraina gali susidurti su tuo, kad Rusijos pajėgos pralauš Ukrainos gynybines pozicijas dalyje fronto linijos, rašoma CNBS straipsnyje.
„Rusija įgauna vis didesnį pagreitį puolime prieš Ukrainą, Vakarų pagalbos teikimui įstrigus, todėl artimiausi mėnesiai bus labai svarbūs konflikto krypčiai. Blogiausiu atveju dalims Kyjivo fronto linijos gali grėsti žlugimas“, – kovo mėn. atliktoje analizėje teigė Tarptautinių strateginių studijų instituto (IISS) gynybos ir saugumo ekspertas Benas Barry.
Jis pažymėjo, kad Rusijos sėkmė užimant Avdijivkos miestą ir nuo to laiko įgytos teritorijos „kelia klausimą, ar 2023 m. pabaigoje Ukrainos vertinimas, kad karas 2024 m. atsidurs aklavietėje, galėjo būti optimistinis“.
„Maskvos noras užimti teritoriją esant dideliam aukų skaičiui, kartu su padidėjusia artilerijos sviedinių gamyba, kontrastuoja su tuo, kad Vakarai neužtikrina Kyjivui pastovaus artilerijos amunicijos tiekimo. Ši dinamika sudarė sąlygas naujausiam sausumos kampanijos pagreičio pasikeitimui, kai prasideda treti Rusijos visapusiškos invazijos kovų metai“, – pažymėjo žinovas.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau įspėjo, kad Rusija vasaros pradžioje planuoja pradėti naują puolimas, todėl šaudmenų ir ginkluotės trūkumas taps kritiniu.
B.Barry įvertino, kad Rusija pavasarį ir vasarą tikriausiai surengs kelias dideles atakas, kuriomis „siekiama sukelti ukrainiečių aukų, nustumti gynėjus į vakarus ir išplėsti okupuotų teritorijų kontrolę“, ypač Donecko ir Luhansko srityse Rytų Ukrainoje.
IISS vertinimu, Rusija, kuri jau mobilizavo kelis šimtus tūkstančių vyrų, gali kurį laiką išlaikyti puolamąją kampaniją.
„Maskvai pavyko pritraukti pakankamai kontraktinių karių, kad išlaikytų savo pajėgų struktūrą, ir ji turėtų sugebėti papildyti tankų nuostolius mūšio lauke dvejus ar daugiau metų. Be to, Maskva savo ekonomiką įtraukė į karo režimą, o bendros karinės išlaidos dabar sudaro trečdalį jos nacionalinio biudžeto ir siekia apie 7,5 proc. BVP“, – aiškino analitikas.
Pasak jo, artilerijos šaudmenų, amunicijos ir balistinių raketų tiekimas iš Irano ir Šiaurės Korėjos keičia ugnies jėgų pusiausvyrą Ukrainos nenaudai. Iranas ir Šiaurės Korėja neigia bet kokius ginkluotės sandorius su Rusija, nors plačiai paplitę įrodymai, kad iš abiejų šalių siunčiami bepilčiai atakos orlaiviai ir raketos.
„Tai reiškia, kad per ateinančius metus Rusija tikriausiai sugebės pasigaminti pakankamai raketų ir bepiločių lėktuvų, kad išlaikytų pastaruoju metu daromą spaudimą Ukrainos priešlėktuvinei gynybai, atakuotų jos gynybos pramonę ir bandytų pakirsti Ukrainos civilių ir karių dvasią“, – perspėjo B.Barry.