Analitikas: Nigerio chunta dėl karinės intervencijos grėsmės prašo „Wagner“ pagalbos

Nigerio karinė chunta paprašė Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ pagalbos, artėjant terminui, iki kurio Vakarų Afrikos šalių blokas perversmininkų reikalauja paleisti nušalintą prezidentą Mohamedą Bazoumą, teigia analitikai.
Nigeris
Nigeris / „Reuters“/„Scanpix“

Vakarų Afrikos valstybių ekonominė bendrija (ECOWAS) sekmadienį paragino Nigerio karinę chuntą per savaitę perduoti valdžią, įspėdami, kad neatmeta karinės intervencijos galimybės.

Lankydamasis kaimyniniame Malyje vienas Nigerio perversmo lyderių generolas Salifou Mody susisiekė su kažkuo iš „Wagner“ ir paprašė šios samdinių grupės pagalbos, naujienų agentūrai AP sakė žurnalistas ir Niujorke įsikūrusio analitinio Soufano centro tyrėjas Wassimas Nasras. Pasak jo, trys šaltiniai Malyje ir vienas prancūzų diplomatas patvirtino įvykus tokį susitikimą, apie kurį pirmoji pranešė televizija „France 24“.

„Jiems reikia [„Wagner“], nes jie taps jų išlikimo valdžioje garantija“, – sakė W.Nasras. Pasak jo, „Wagner“ svarsto prašymą.

Vienas Vakarų kariuomenės pareigūnas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga, AP sakė, jog jie taip pat girdėjo pranešimus, kad chunta paprašė „Wagner“ pagalbos.

Artėjant ECOWAS nustatytam sekmadienio terminui, bloko narių gynybos vadai penktadienį susitarė dėl galimo įsikišimo Nigeryje plano. Ketvirtadienį tarpininkų komandai, nusiųstai į Nigerį, nebuvo leista įvažiuoti į Niamėjų ar susitikti su chuntos lyderiu generolu Abdourahamane Tchiani.

Po vizito Malyje, kurį valdo Nigerio perversmininkams prijaučianti chunta, S. Mody įspėjo nerengti karinės intervencijos ir pažadėjo, jog Nigeris padarys visa, kad netaptų „nauja Libija“, penktadienį pranešė Nigerio valstybinė televizija.

„Reuters“/„Scanpix“/„Wagner“ samdiniai
„Reuters“/„Scanpix“/„Wagner“ samdiniai

Iki perversmo Nigeris buvo laikomas paskutiniu patikimu Vakarų kovos su terorizmu partneriu regione, kur perversmai pastaraisiais metais tapo įprasti. Chuntos nusisuka nuo buvusios kolonijinės valdytojos Prancūzijos ir atsigręžia į Rusiją. „Wagner“ jau veikia keliose Afrikos šalyse, įskaitant Malį, kur žmogaus teisių gynėjų yra kaltinama kruvinais nusikaltimais.

Negalima sakyti, kad Rusija tiesiogiai susijusi su perversmu Nigeryje, bet aišku, kad ji laikosi oportunistinio požiūrio ir bando remti destabilizuojamas pastangas, kur tik gali tai daryti, penktadienį transliuotojui BFM sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Anne-Claire Legendre.

Ji „Wagner“ pavadino chaoso receptu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų