Norvegijos žiniasklaidos koncerno „Schibsted“ žurnalistų metiniuose apdovanojimuose šiais metais netrūko įžymių žmonių. Filmo apie Šiaurės Korėjos sistemą autorė, garsi „Al Jazeera“ karo korespondentė, žurnalistas, parašęs knygą apie telefonų pasiklausymo skandalą Didžiojoje Britanijoje. Tačiau bene labiausiai visgi laukta būtent jo. Advokato, ginančio A.B.Breiviką, praėjusių metų vasarą Osle įvykdžiusio masines žudynes, kurios sukrėtė ne tik Norvegijos visuomenę, bet ir visą pasaulį. Ne veltui renginio vedėjas pusiau juokais, tačiau kartu ir visai rimtai sakė, kad advokatas staigiai tapo ne tik Norvegijos, bet ir pasaulio įžymybe. „Ginant blogį“ – taip vadinosi susitikimas su advokatu, kuriam tenka nelengva užduotis – ginti visuomenės nekenčiamiausią žmogų.
Kai jis – kelis kartus atidėliojus numatytą susitikimo su žurnalistais laiką – įžengia į salę, akivaizdu, kad prie žiniasklaidos dėmesio advokatas pastaruoju metu jau pripratęs. Energingas, charizmatiškas, įsimenančios išvaizdos advokatas kruopščiai skusta galva žino, kaip bendrauti su žiniasklaida. Tiesa, tik kai kuriuos žodžius, priešingai nuo kitų pranešėjų, 47-erių norvegas advokatas ištaria angliškai, labiau pasikliaudamas vertėjo paslaugomis – jis jau patyrė, ką reiškia, kai angliškai išsireiškia galbūt ne visai tiksliai ir kai tai pasaulio žiniasklaidoje sukelia nemažai dviprasmiškų pranešimų.
Nuolatinis spaudimas
Per tą laiką, kai teko ginti A.B.Breiviką, advokatui teko patirti nemažai – keisti strategiją, bendravimo su žiniasklaida pobūdį, atlaikyti didelį spaudimą, suvokti, kad tol, kol jis bus A.B.Breiviko advokatas, jo šeima neturės ramybės.
O advokato šeima išties gausi. Jis turi aštuonis vaikus, vienas jų gimė jau prasidėjus teisminiam procesui. Be to, vienas advokato vaikas šių metų pradžioje labai sunkiai susirgo. Laimei, vaiko sveikata pagerėjo, ir G.Lippestadas tikisi, kad bent jau asmeniniame gyvenime išbandymai šio proceso metu baigti.
Nuolatinis spaudimas. Taip trumpai būseną, lydinčią jį nuo proceso pradžios, apibūdino advokatas. „Itin stiprų spaudimą jaučiau pirmą savaitę po žudynių“, – sakė G.Lippestadas. Anot advokato, kai kurios žiniasklaidos priemonės jo atžvilgiu buvo netgi agresyvios. Kita vertus, tai jam nebuvo didelė naujiena. 2002 metais Norvegijoje jis gynė kitą garsų nusikaltėlį – Ole Nicolai Kvislerį, kuris dėl žmogžudystės rasiniu pagrindu buvo nuteistas kalėti 17 metų.
Kaip gali nužudyti 77 žmones ir likti nesukrėstas įvykdyto nusikaltimo? Jis vis dar nesigaili dėl to, ką padarė
Advokatas pasakojo, kad praėjus savaitei po žudynių jis pradėjo formuoti strategiją – ne tik tai, kaip pristatyti šią bylą visuomenei, žiniasklaidai, bet ir pačiam sau. Jis sako, kad teisingumu tikinti visuomenė privalo suprasti – turi būti atstovaujami, teisiškai ginami net ir tokie žmonės kaip A.B.Breivikas. Ir kažkas turi šį darbą atlikti.
Apgulė advokato namus
Tiesa, advokatas dabar pripažįsta, kad ir pačiam ne visuomet buvo lengva išlaikyti pusiausvyrą ir atskirti advokato darbą ir savo asmeninę nuomonę apie bylą. Iki šiol prisimenami susitikimo su žurnalistais metu pasakyti jo žodžiai apie A.B.Breiviką: „Jis psichiškai nesveikas“. Trečiadienį susitikęs su „Schibsted“ žurnalistais advokatas pripažino, kad tai buvo neteisingas jo žingsnis. „Kartais pasakai žodžių, dėl kurių vėliau tenka gailėtis, tačiau tai – sudėtinga situacija“, – sakė G.Lippestadas.
Ne ką lengviau buvo ir jo šeimai. Advokatas sako, kad pirmąsias savaites jis beveik nemiegojo, žmona ir vyresni vaikai skaitė viską, kas susiję su šia byla, internete. Žinoma, ramybės nepridėjo ir tai, kad advokato namas nuolatos buvo apsuptas žurnalistų. „Įtampa buvo labai didelė“, – prisimena dabar advokatas.
Tačiau sudėtingiausia dalis, žinoma, susijusi su pačia bylos esme. A.B.Breivikas net ir savo advokatą nustebino keisdamas nuomonę apie tai, kuo norėtų būti laikomas. Iš pradžių jis siekė, kad būtų pripažintas nepakaltinamu, o dabar jau nori įrodyti, jog yra sveiko proto. Tad advokatui teko skubiai keisti visą gynybos strategiją. „Mano darbas susijęs su teisiniais dalykais, o ne su jo požiūriais ir mąstymu“, – paklaustas apie galimą staigų A.B.Breiviko požiūrio pasikeitimą atsakė advokatas.
A.B.Breivikas džiaugėsi spaudos reakcija
Į klausimą, ar pasikeitė A.B.Breivikas nuo laiko iškart po žudynių, kuomet, teigiama, jis buvo apsvaigęs nuo narkotikų, iki dabar, advokatas sako, kad bent jau jis mato tą patį žmogų be didesnių pokyčių. G.Lippestadas teigia, kad izoliacija, žinoma, paveikia žmogų, tačiau tai neturėjo didesnės įtakos A.B.Breiviko mąstysenai ir požiūriui į įvykdytą nusikaltimą. „Kaip gali nužudyti 77 žmones ir likti nesukrėstas įvykdyto nusikaltimo? Jis vis dar nesigaili dėl to, ką padarė“, – sakė A.B.Breiviko advokatas.
A.B.Breivikas buvo labai patenkintas. Tai yra būtent tai, ko jis norėjo. Nežinau, ar žiniasklaida elgėsi teisingai tai skelbdama, ar ne, tačiau būtent toks buvo jo noras
Jis sako manantis, kad sugebėjo neblogai pažinti A.B.Breiviką, tai padeda jam suprasti, kodėl jis įvykdė šiuos nusikaltimus. Tačiau, skubiai pridūrė G.Lippestadas, tai yra grynai advokato santykis su ginamuoju, „net kalbos nėra apie kažkokius žmogiškus tarpusavio santykius“.
Kokia visuomenės reakcija, kokie pranešimai žiniasklaidoje nudžiugina A.B.Breiviką kalėjime? Advokato teigimu, A.B.Breivikas džiaugiasi, kad žiniasklaida publikavo jo prieš žudynes internete paskelbtas nuotraukas, „manifesto“ ištraukas. „A.B.Breivikas buvo labai patenkintas. Tai yra būtent tai, ko jis norėjo. Nežinau, ar žiniasklaida elgėsi teisingai tai skelbdama, ar ne, tačiau būtent toks buvo jo noras“, – sakė advokatas, pridūręs, kad žurnalistų darbui ir tam, kaip ši istorija buvo nušviesta visame pasaulyje, jis daug priekaištų neturi.
Nesigaili dėl pasirinkimo
Paklaustas, ar dar kartą imtųsi šio darbo, advokatas atsako teigiamai. „Aš iš tiesų tikiu įstatymais, teisine sistema“, – savo sprendimą aiškina advokatas. Tiesa, jis jau laukia to laiko, kai byla baigsis ir galės grįžti prie savo labiau įprastinių darbų.
Tačiau jis nebepuoselėja tų pačių minčių, apie kurias kalbėjo prancūzų žurnalistams prieš kurį laiką – kad pasibaigus teisiniam procesui jis vėl grįš į senesnę būseną. „Tai yra didelis išbandymas, – sako advokatas. – Žinoma, byla mane pakeitė, ir aš nežinau, ar vėl kada būsiu toks koks anksčiau“.