Kai kuriose Londono dalyse ir šiauriniame Lidso mieste neišvengta triukšmaujančių naktinėtojų susidūrimų su policija. Prieš pat vidurnaktį susidarė didžiulės iš sostinės bėgančių automobilių spūstys.
Visoje Anglijoje trečiadienio vakarą žmonės sėdėjo vietos aludėse iki jų uždarymo. Visą savaitę klientai be perstojo plūdo į kirpyklas, eilės žmonių formavosi prie drabužių ir kitų mažmeninės prekybos parduotuvių paskutinę dieną prieš karantiną.
Praėjusią savaitę premjeras Borisas Johsnonas atsisakė neseniai įvestos apribojimų atskiruose regionuose sistemos ir paskelbė karantiną visoje Anglijoje, reaguodamas į perspėjimus, kad netrukus ligoninės gali nebeatlaikyti COVID-19 pacientų antplūdžio.
Nors visuomenės apklausų rezultatai rodo, kad visuomenė iš esmės palaiko „likite namuose“ politiką, tačiau auga nerimas dėl jos poveikio šalies ekonomikai ir žmonių psichinei būklei.
„Mums tai yra visiška beprotybė“, – naujienų agentūrai AFP sakė Londono maisto turgaus „Mercato Metropolitano“ operacijų vadovas Farajas Farajas.
„Ir vėl tai išgyventi, prieš pačias Kalėdas, iš tiesų reiškia mirti nuo tūkstančio kirčių. Mes prisitaikysime, mes išgyvensime, bet mums reikia kitokio požiūrio“, – sakė jis.
„Mes padarėme viską, ko jie prašė, investavome tuos pinigus, o dabar mums liepia vėl užsidaryti. Aš žinau, kad mums reikia suvaldyti tuos [COVID-19] atvejus, tačiau šįkart verčiau pabandykime tinkamai atsekti kontaktus“, – kalbėjo prekybininkas.
Siekdamas padėti svirduliuojančiai Britanijos ekonomikai, Anglijos bankas ketvirtadienį pristatė papildomą 150 mlrd. svarų (165 mlrd. eurų) dydžio ekonomikos skatinimo paketą prie anksčiau skirtų lėšų priverstinių atostogų išėjusių darbininkų atlyginimams subsidijuoti iki kovo.
Terminas – iki gruodžio 2-osios
B.Johnsonas, tvirtinantis, kad karantinas truks iki gruodžio 2 dienos, savo viltis sieja su ambicinga nauja COVID-19 testavimo ir užsikrėtusiųjų izoliavimo programa, kurios bandymai nuo penktadienio prasidės Liverpulyje.
Nors vyriausybė jau išleido 12 mlrd. svarų testavimo programoms, mokslininkai sako, kad tik vienas iš penkių asmenų, kuriems patvirtinta COVID-19, tinkamai izoliuojasi, todėl pareigūnams nepavyksta atsekti daugumos jų kontaktų.
Pavasarį, kai šalyje dėl koronavirusinės infekcijos pirmą kartą buvo paskelbtas karantinas, visuomenės palaikymas buvo didžiulis. Tačiau artėjant žiemai žmonių ryžtas laikytis dėl pandemijos įvestų suvaržymų silpsta.
Trečiadienį parlamentui balsuojant dėl naujų kovos su koronavirusu priemonių įvedimą, likus kelioms valandoms iki jų įsigaliojimo, sukilo 34 parlamentarai iš B. Johnsono valdančiosios Konservatorių partijos. Dar 18 konservatorių, įskaitant premjero pirmtakę Theresą May (Terezą Mei), balsuojant susilaikė.
Kaip pavyzdį B. Johnsonas paminėjo Prancūziją ir kitas Europos šalis, kur vyriausybės siekia užsitikrinti paramą naujoms priemonėms, kad būtų išvengta sveikatos sistemos perkaitimo.
„Aš nesu pasiruošęs rizikuoti Britanijos žmonių gyvybėmis“, – sakė jis parlamente.
Jokių vakarėlių
Anglijai sugriežtinus suvaržymus žmonės, jei įmanoma, grįžta dirbti į namus, uždaromos visos ne pirmos būtinybės prekių parduotuvės ir nutraukiamas paslaugų tiekimas. Mokyklos lieka atidarytos.
Naktiniai klubai dar neatsidarė po pirmojo visuotinio karantino kovo mėnesį. Vienas iš milžiniško naktinio klubo „Printworks“ Londono rytiniame Doklandso rajone įkūrėjų Simeonas Alredas sakė, kad naujausi suvaržymai yra ypač skaudūs artėjant žiemos švenčių laikotarpiui.
„Visi naktiniai verslai, pramogų verslai, visi laisvalaikio verslai yra visiškai priklausomi nuo žiemos pakilimo laikotarpio ir gruodžio, ir vakarėlių“, – sakė jis.
„Įžengti į karantiną tokiu svarbiu metu, be jokio finansavimo ir be jokios vyriausybės paramos bus tikrai labai, labai didelis iššūkis“, – kalbėjo S.Alredas.
Britanija jau dabar yra viena iš labiausiai nukentėjusių Europos šalių, o bendras COVID-19 sukeltų mirčių skaičius priartėjo prie 48 000. Iš viso šalyje buvo registruota kiek daugiau nei 1 mln. užsikrėtimo atvejų.